REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne kolejne reformy

REKLAMA

Z wizytą w Polsce przebywała misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przedstawiciele MFW zaakcentowali potrzebę konsekwentnej kontynuacji reform fiskalnych. Zwrócili również uwagę na problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.
 
W opinii Misji MF na sukces Polski w ostatnim półroczu złożyły się ważne wydarzenia i procesy, jakie miały miejsce w ostatnich latach. I to nie tylko wejście do Unii Europejskiej. Istotne znaczenie dla widocznej poprawy sytuacji ekonomicznej Polski miała również poprawa konkurencyjności w naszej gospodarce oraz głęboka restrukturyzacja sektora prywatnego.

Wśród zjawisk ujemnych MFW wskazuje przede wszystkim na wysoką stopę bezrobocia i wysoki deficyt fiskalny, wymuszający wzrost długu publicznego.

- W pierwszej połowie 2004 r. zaobserwowaliśmy niezwykle wysoki wskaźnik wzrostu i uważamy, że na przełomie roku 2004 i w roku 2005 utrzyma się ona na poziomie około 5 procent, lub nawet wyższym - powiedziała Susan Schadler, szefowa Misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Misja MFW ze szczególną uwagą przyglądała się czynnikom makroekonomicznym, zarówno w polityce fiskalnej, jak i pieniężnej. Sformułowane w wyniku tych obserwacji propozycje zostały przedłożone rządowi Polski. W obszarze polityki fiskalnej MFW proponuje konsekwentną kontynuację reform fiskalnych.

Misja MFW wysoko oceniła Plan Hausnera.
- Widzimy w nim zapoczątkowanie wprowadzania reform fiskalnych, co w efekcie doprowadzi do poszerzenia bazy podatkowej, wyeliminuje niepotrzebne wydatki publiczne i stworzy realne bodźcie dla wzrostu zatrudnienia - powiedziała Susan Schadler . Dodała jednak, że od momentu zakończenia procesu reform fiskalnych dzieli nasz kraj jeszcze długa droga. Zwróciła uwagę na występujący nadal problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

Ogromny klin podatkowy stanowi hamulec w tworzeniu nowych miejsc pracy. Misja MFW zaakcentowała również konieczność konsekwentnie prowadzonych inwestycji mających na celu poprawę infrastruktury w Polsce.

W obszarze polityki pieniężnej Misja MFW uznała iż wyzwanie , jakim było kilka niespodziewanych szoków podażowych, okazało się większe niż jej członkowie przewidywali 6 miesięcy temu. Podwyżki stóp procentowych aż o 125 pkt. bazowych, jakie miały miejsce od czerwca - w opinii MFW - wskazują na determinacje RPP w sprawie obniżenia inflacji do założonego celu. Wpływ, jaki mają podwyżki stóp procentowych, nadal utrzymująca się wysoka stopa bezrobocia oraz niedawna aprecjacja złotówki pozwalają mieć nadzieję, że uda się zachować pod kontrolą presje płacowe i inflacja powróci do zakładanego poziomu.

Misja MFW oceniając sytuację na rynku pracy podkreśliła konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform na tym rynku.

- Perspektywy dla Polski w zakresie obniżenia bezrobocia są dobre. Uważamy jednak, że rząd w trybie pilnym powinien wprowadzić reformy zwiększające elastyczność zatrudnienia, zwiększyć bodźce do pracy a także zwiększyć mobilność siły roboczej na terenie kraju oraz zwęzić klin podatkowy - stwierdziła Susan Schadler.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA