reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Potrzebne kolejne reformy

Potrzebne kolejne reformy

Z wizytą w Polsce przebywała misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przedstawiciele MFW zaakcentowali potrzebę konsekwentnej kontynuacji reform fiskalnych. Zwrócili również uwagę na problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

 
W opinii Misji MF na sukces Polski w ostatnim półroczu złożyły się ważne wydarzenia i procesy, jakie miały miejsce w ostatnich latach. I to nie tylko wejście do Unii Europejskiej. Istotne znaczenie dla widocznej poprawy sytuacji ekonomicznej Polski miała również poprawa konkurencyjności w naszej gospodarce oraz głęboka restrukturyzacja sektora prywatnego.

Wśród zjawisk ujemnych MFW wskazuje przede wszystkim na wysoką stopę bezrobocia i wysoki deficyt fiskalny, wymuszający wzrost długu publicznego.

- W pierwszej połowie 2004 r. zaobserwowaliśmy niezwykle wysoki wskaźnik wzrostu i uważamy, że na przełomie roku 2004 i w roku 2005 utrzyma się ona na poziomie około 5 procent, lub nawet wyższym - powiedziała Susan Schadler, szefowa Misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Misja MFW ze szczególną uwagą przyglądała się czynnikom makroekonomicznym, zarówno w polityce fiskalnej, jak i pieniężnej. Sformułowane w wyniku tych obserwacji propozycje zostały przedłożone rządowi Polski. W obszarze polityki fiskalnej MFW proponuje konsekwentną kontynuację reform fiskalnych.

Misja MFW wysoko oceniła Plan Hausnera.
- Widzimy w nim zapoczątkowanie wprowadzania reform fiskalnych, co w efekcie doprowadzi do poszerzenia bazy podatkowej, wyeliminuje niepotrzebne wydatki publiczne i stworzy realne bodźcie dla wzrostu zatrudnienia - powiedziała Susan Schadler . Dodała jednak, że od momentu zakończenia procesu reform fiskalnych dzieli nasz kraj jeszcze długa droga. Zwróciła uwagę na występujący nadal problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

Ogromny klin podatkowy stanowi hamulec w tworzeniu nowych miejsc pracy. Misja MFW zaakcentowała również konieczność konsekwentnie prowadzonych inwestycji mających na celu poprawę infrastruktury w Polsce.

W obszarze polityki pieniężnej Misja MFW uznała iż wyzwanie , jakim było kilka niespodziewanych szoków podażowych, okazało się większe niż jej członkowie przewidywali 6 miesięcy temu. Podwyżki stóp procentowych aż o 125 pkt. bazowych, jakie miały miejsce od czerwca - w opinii MFW - wskazują na determinacje RPP w sprawie obniżenia inflacji do założonego celu. Wpływ, jaki mają podwyżki stóp procentowych, nadal utrzymująca się wysoka stopa bezrobocia oraz niedawna aprecjacja złotówki pozwalają mieć nadzieję, że uda się zachować pod kontrolą presje płacowe i inflacja powróci do zakładanego poziomu.

Misja MFW oceniając sytuację na rynku pracy podkreśliła konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform na tym rynku.

- Perspektywy dla Polski w zakresie obniżenia bezrobocia są dobre. Uważamy jednak, że rząd w trybie pilnym powinien wprowadzić reformy zwiększające elastyczność zatrudnienia, zwiększyć bodźce do pracy a także zwiększyć mobilność siły roboczej na terenie kraju oraz zwęzić klin podatkowy - stwierdziła Susan Schadler.
reklama

Czytaj także

Źródło:

egospodarka.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama