REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrześniowy ranking funduszy inwestycyjnych

REKLAMA

Wrzesień był kolejnym miesiącem dobrej koniunktury dla polskich funduszy inwestycyjnych. Najwięcej zarobiły fundusze akcyjne i stabilnego wzrostu.

Spadek wartości jednostki odnotowało 28 funduszy, podczas gdy miesiąc wcześniej jedynie 6. Jednak wrześniowe rezultaty bez wątpienia należy uznać za dobre – oceniają specjaliści Analizy online w miesięcznym rankingu, w którym uczestniczyło 126 spośród 143 funduszy działających w końcu września na polskim rynku.
Najwyższy wzrost wartości jednostki (11,56 proc.) uzyskał fundusz inwestycyjny AIG Akcji i był to jedyny przypadek uzyskania dwucyfrowej stopy zwrotu. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze siedem funduszy z grupy polskich akcji oraz po jednym z grup stabilnego wzrostu i pozostałych funduszy.
Na rosnącym rynku giełdowym najlepiej radzili sobie zarządzający jednym z najmniejszych funduszy akcyjnych – AIG Akcji (nieco ponad 12 mln zł w końcu sierpnia). Jednostka drugiego w kolejności funduszu zyskała UniKorona Akcje – 4,23 proc. Średnia miesięczna zmiana w grupie odbiegała od najlepszego wyniku i wyniosła 3,47 proc. W zbliżonym do średniej zakresie (3,43 proc.) wzrosła wartość indeksu stanowiącego benchmark Analiz online dla funduszy akcyjnych.
We wrześniu dawało się również zarabiać na zagranicznych rynkach akcji, choć znacznie mniej niż wyniosły zyski na polskim rynku. Tym razem lepiej zachowywały się spółki notowane na europejskich giełdach. Najlepszy wynik osiągnął DWS Top 50 Europa (-0,09 proc.).
Podobna sytuacja zaistniała również w grupie funduszy zagranicznych papierów dłużnych. Wśród 16 podmiotów wyceniających jednostki w walucie tylko jeden przyniósł w skali miesiąca straty, a zysk lidera przekraczał 1,5 proc. Ostatecznie, dzięki różnicy w ruchach walut, lepiej wypadły inwestycje denominowane w euro, a najlepszy wynik osiągnął fundusz DWS SFIO Euroobligacji (-1,59 proc.). Średnia miesięczna stopa zwrotu dla funduszy tej grupy przekroczyła – 2,8 proc. i był to najgorszy wynik spośród wszystkich obecnych na polskim rynku grup funduszy.
Dobrze wypadły wszystkie fundusze polskich papierów dłużnych. Średni miesięczny zysk wyniósł tu 1,23 proc. wobec wzrostu benchmarku (opartego na Indeksie Rynku Obligacji Skarbowych) o 1, 6 proc. To najlepszy wynik od grudnia 2003 r., zarówno w odniesieniu do średniej, jak i do indeksu – podkreślają specjaliści Analizy online. W warunkach rosnących cen papierów skarbowych najlepszy okazał się AIG Obligacji, który wypracował stopę zwrotu na poziomie 2,36 proc., benchmark pokonało jeszcze 6 funduszy grupy. Równie korzystne stopy zwrotu (relatywnie) wypracowały fundusze rynku pieniężnego. Przeciętny zysk z jednostki takiego funduszu wyniósł we wrześniu 0,43 proc., czyli tyle samo co przed miesiącem. Tym razem najlepszy wynik wypracowali zarządzający funduszami należącymi do tego samego towarzystwa – Skarbiec Kasa Plus (0,62 proc.) oraz Skarbiec Gotówkowy (0,59 proc.). Przeciętny zysk z jednostki w tej grupie funduszy wyniósł we wrześniu 0,43 proc. Dzięki wzrostom cen na giełdzie oraz dobrej koniunkturze na rynku papierów skarbowych, zyski wypracowały wszystkie fundusze realizujące mieszaną strategię. W grupie tej najlepiej wypadł znów fundusz należący do Skarbiec TFI – Skarbiec Waga, którego jednostka wzrosła w ciągu miesiąca o 3,07 proc. Osiągnięty przez „mieszanie” średni wynik sugeruje, zdaniem analityków, brak istotnego przeważenia akcji w portfelach funduszy wobec ich modelowego zaangażowania (ok. 50 proc.) oraz utrzymywanie w portfelu papierów dłużnych o krótkim duration (średni okres do wykupu).
Wśród funduszy stabilnego wzrostu ponownie najlepszy wynik (5 proc.) osiągnął AIG Stabilnego Wzrostu, drugi z kolei fundusz zarobił połowę tego, co lider. Średni wynik w grupie wyniósł 1,72 proc., a benchmark 2,16 proc.
W sumie wrzesień, jak ocenia Tomasz Publicewicz z Analiz, przyniósł jedną zmianę w grupie funduszy uzyskujących najwyższe oceny – do najlepszych „mieszanych” awansował lider ostatniego miesiąca – Skarbiec Waga, zastępując ING Zrównoważony. Na rynku zadebiutował Pioneer Pieniężny.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA