REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrześniowy ranking funduszy inwestycyjnych

REKLAMA

Wrzesień był kolejnym miesiącem dobrej koniunktury dla polskich funduszy inwestycyjnych. Najwięcej zarobiły fundusze akcyjne i stabilnego wzrostu.

Spadek wartości jednostki odnotowało 28 funduszy, podczas gdy miesiąc wcześniej jedynie 6. Jednak wrześniowe rezultaty bez wątpienia należy uznać za dobre – oceniają specjaliści Analizy online w miesięcznym rankingu, w którym uczestniczyło 126 spośród 143 funduszy działających w końcu września na polskim rynku.
Najwyższy wzrost wartości jednostki (11,56 proc.) uzyskał fundusz inwestycyjny AIG Akcji i był to jedyny przypadek uzyskania dwucyfrowej stopy zwrotu. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze siedem funduszy z grupy polskich akcji oraz po jednym z grup stabilnego wzrostu i pozostałych funduszy.
Na rosnącym rynku giełdowym najlepiej radzili sobie zarządzający jednym z najmniejszych funduszy akcyjnych – AIG Akcji (nieco ponad 12 mln zł w końcu sierpnia). Jednostka drugiego w kolejności funduszu zyskała UniKorona Akcje – 4,23 proc. Średnia miesięczna zmiana w grupie odbiegała od najlepszego wyniku i wyniosła 3,47 proc. W zbliżonym do średniej zakresie (3,43 proc.) wzrosła wartość indeksu stanowiącego benchmark Analiz online dla funduszy akcyjnych.
We wrześniu dawało się również zarabiać na zagranicznych rynkach akcji, choć znacznie mniej niż wyniosły zyski na polskim rynku. Tym razem lepiej zachowywały się spółki notowane na europejskich giełdach. Najlepszy wynik osiągnął DWS Top 50 Europa (-0,09 proc.).
Podobna sytuacja zaistniała również w grupie funduszy zagranicznych papierów dłużnych. Wśród 16 podmiotów wyceniających jednostki w walucie tylko jeden przyniósł w skali miesiąca straty, a zysk lidera przekraczał 1,5 proc. Ostatecznie, dzięki różnicy w ruchach walut, lepiej wypadły inwestycje denominowane w euro, a najlepszy wynik osiągnął fundusz DWS SFIO Euroobligacji (-1,59 proc.). Średnia miesięczna stopa zwrotu dla funduszy tej grupy przekroczyła – 2,8 proc. i był to najgorszy wynik spośród wszystkich obecnych na polskim rynku grup funduszy.
Dobrze wypadły wszystkie fundusze polskich papierów dłużnych. Średni miesięczny zysk wyniósł tu 1,23 proc. wobec wzrostu benchmarku (opartego na Indeksie Rynku Obligacji Skarbowych) o 1, 6 proc. To najlepszy wynik od grudnia 2003 r., zarówno w odniesieniu do średniej, jak i do indeksu – podkreślają specjaliści Analizy online. W warunkach rosnących cen papierów skarbowych najlepszy okazał się AIG Obligacji, który wypracował stopę zwrotu na poziomie 2,36 proc., benchmark pokonało jeszcze 6 funduszy grupy. Równie korzystne stopy zwrotu (relatywnie) wypracowały fundusze rynku pieniężnego. Przeciętny zysk z jednostki takiego funduszu wyniósł we wrześniu 0,43 proc., czyli tyle samo co przed miesiącem. Tym razem najlepszy wynik wypracowali zarządzający funduszami należącymi do tego samego towarzystwa – Skarbiec Kasa Plus (0,62 proc.) oraz Skarbiec Gotówkowy (0,59 proc.). Przeciętny zysk z jednostki w tej grupie funduszy wyniósł we wrześniu 0,43 proc. Dzięki wzrostom cen na giełdzie oraz dobrej koniunkturze na rynku papierów skarbowych, zyski wypracowały wszystkie fundusze realizujące mieszaną strategię. W grupie tej najlepiej wypadł znów fundusz należący do Skarbiec TFI – Skarbiec Waga, którego jednostka wzrosła w ciągu miesiąca o 3,07 proc. Osiągnięty przez „mieszanie” średni wynik sugeruje, zdaniem analityków, brak istotnego przeważenia akcji w portfelach funduszy wobec ich modelowego zaangażowania (ok. 50 proc.) oraz utrzymywanie w portfelu papierów dłużnych o krótkim duration (średni okres do wykupu).
Wśród funduszy stabilnego wzrostu ponownie najlepszy wynik (5 proc.) osiągnął AIG Stabilnego Wzrostu, drugi z kolei fundusz zarobił połowę tego, co lider. Średni wynik w grupie wyniósł 1,72 proc., a benchmark 2,16 proc.
W sumie wrzesień, jak ocenia Tomasz Publicewicz z Analiz, przyniósł jedną zmianę w grupie funduszy uzyskujących najwyższe oceny – do najlepszych „mieszanych” awansował lider ostatniego miesiąca – Skarbiec Waga, zastępując ING Zrównoważony. Na rynku zadebiutował Pioneer Pieniężny.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA