REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Miejsce spełnienia świadczenia

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.
Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.

REKLAMA

REKLAMA

Częstym problemem na jaki natrafiają przedsiębiorcy jest nieznajomość przepisów dotyczących miejsca spełnienia umownego świadczenia. Takich nieporozumień można uniknąć, wystarczy tylko znać podstawy prawne określone w kodeksie cywilnym. Ekspert podpowiada również, jak może być oznaczone miejsce spełnienia świadczenia.

Miejsce spełnienia świadczenia wynikać może z treści zobowiązania łączącego strony. Można je oznaczyć m.in. przez czynność prawną. Zawierając umowę, warto więc określić, w którym miejscu świadczenie ma zostać spełnione.  Często zdarza się także, że miejsce spełnienia świadczenia wynika z właściwości zobowiązania. Jeżeli np. przedmiotem zobowiązania jest wycięcie drzew, musi być ono spełnione w miejscu, w którym drzewa te rosną.

REKLAMA

Co na to kodeks cywilny?

Omawiany problem porusza przepis z art. 454 kodeksu cywilnego. Przewidziane w nim rozwiązania znajdują jednak zastosowanie  tylko wówczas, jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania. Sposób działania art. 454 kodeksu ilustruje Orzeczenie Głównej Komisji Arbitrażowej z dnia 8 kwietnia 1983 r., gdzie stwierdzono, że  jeżeli strony w umowie sprzedaży towaru według ceny umownej nie ustalą miejsca spełnienia świadczenia i nie określą, kto (sprzedawca czy kupujący) winien ponieść koszty przewozu towaru z magazynu sprzedawcy do kupującego, to dla określenia miejsca spełnienia świadczenia i sposobu rozliczeń kosztów przewozu należy stosować zasadę wynikającą z art. 547 kc w zw. z art. 454 kc. Dyspozytywny charakter omawianego przepisu został potwierdzony również w Wyroku Zespołu Arbitrów - Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 16 października 2007 r. UZP/ZO/0-1223/07. Powiedziano wówczas, że (…) przepis art. 454 kc o miejscu spełnienia świadczenia nie sprzeciwia się możliwości umownego ułożenia stosunków pomiędzy stronami w tym zakresie.

Zobacz: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Miejsce spełnienia świadczenia

REKLAMA

W takim wypadku  świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia.

W doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, że miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 454 kodeksu należy ujmować w sposób węższy niż miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 25 i 26 kodeksu. Zgodnie bowiem z art. 25  miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dalsze przepisy zawarte w rozdz. II działu I kc wprowadzają m.in. szczegółowe rozwiązania dotyczące miejsca zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską.

Natomiast przez miejsce zamieszkania w rozumieniu 454 kc należy rozumieć konkretny lokal mieszkalny czy też dokładny adres. Warto podkreślić, że można to odpowiednio odnieść do siedziby osoby prawnej. Z kolei, gdy nieznany jest adres miejsca zamieszkania dłużnika lub wierzyciela, wówczas należy brać pod uwagę jego miejsce pobytu. 

Gdy miejsce spełnienia świadczenia jest nieznane

Dłużnik, jeżeli nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela, jest zobowiązany je ustalić. Wynika to z oddawczego charakteru długu pieniężnego.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z  dnia 5 stycznia 2001r. (V CKN 185/2000) stwierdził, że skoro przedmiotem świadczenia jest dług pieniężny, to stosownie do treści art. 454 § 1 kc spełnienie świadczenia winno nastąpić w miejscu zamieszkania lub siedzibie przedsiębiorstwa wierzyciela. Oddawczy charakter długu pieniężnego sprawia mianowicie, iż dłużnik obowiązany jest świadczyć z uwzględnieniem zmiany miejsca zamieszkania bądź siedziby wierzyciela.

W konsekwencji obciąża takiego dłużnika obowiązek ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania wierzyciela lub nowej siedziby jego przedsiębiorstwa. Spełnienie świadczenia z zaniechaniem aktów staranności, o których mowa, oznacza niewłaściwe wykonanie zobowiązania.

Zmiana miejsca zamieszkania przez wierzyciela

 Jeżeli jednak wierzyciel przy zobowiązaniu pieniężnym zmienił miejsce zamieszkania  lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania. Warto również zwrócić uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 13 września 1985 r. (sygn. akt IV CR 225/85). Sąd Najwyższy orzekł, że skutki podania przez wierzyciela (pokrzywdzonego) niewłaściwego adresu lub zaniechania informowania dłużnika (PZU) o zmianie miejsca zamieszkania w trakcie załatwiania wniosku o przyznanie (wypłatę) należnych świadczeń (ubezpieczeniowych) obciążają wierzyciela, a nie dłużnika.

Polecane: Kiedy umowa jest nieważna?

Świadczenie mające związek z przedsiębiorstwem

Zgodnie z § 2 art. 454 kodeksu, jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa. 

Miejsce świadczenia przy rozliczeniach bezgotówkowych

W praktyce obrotu gospodarczego coraz większe znaczenie uzyskuje obrót bezgotówkowy. Ten stan rzeczy wynika nie tylko z okoliczności, że jest to najwygodniejszy sposób dokonywania płatności, ale także z obowiązków wynikających z przepisów.

Chodzi mianowicie o art. 22 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przepis ten przywrócił obowiązek dokonywania bezgotówkowych rozliczeń pieniężnych, zniesiony po 1989 r. w przypadkach w nim wymienionych. 

Polecane: Świadczenia pieniężne w transakcjach handlowych

Dotyczy to sytuacji, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz 
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Zagadnienie miejsca spełnienia świadczenia przy rozliczeniach bezgotówkowych było przedmiotem rozważań Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który w Wyroku z dnia 28 lutego 1991 r. (sygn. I ACr 20/91) stwierdził, że przy rozliczeniach bezgotówkowych miejscem świadczenia jest rachunek bankowy wierzyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA