Kategorie

Fundusze inwestycyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundusz inwestycyjny jest instytucją, która lokuje środki powierzone jej przez inwestorów indywidualnych, firmy i instytucje w określone instrumenty finansowe w celu osiągnięcia zysku.
Czy dochód z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych kupionych przed 1 grudnia 2001 r podlega opodatkowaniu?
Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych podlegają dziedziczeniu – wchodzą do masy spadkowej.
Dokonując zamiany jednostek uczestnictwa jednego funduszu na jednostki w innym funduszu należy zapłacić tzw. podatek Belki. Wyjątek stanowią fundusze parasolowe.
Czy uczestnik funduszu może w każdej chwili umorzyć posiadane jednostki uczestnictwa?
Jedną z podstawowych właściwości funduszy otwartych jest dywersyfikacja, czyli zróżnicowanie portfela inwestycyjnego. Dzięki rozłożeniu kapitału inwestycyjnego na różne instrumenty finansowe, fundusz ogranicza ryzyko.
Duże spadki cen akcji na giełdzie powodują, że lokowanie oszczędności w jednostki funduszy inwestycyjnych a zwłaszcza w akcje spółek giełdowych stało się bardzo ryzykowne. Bezpieczną alternatywą dla rynku giełdowego w tym czasie stały się lokaty bankowe.
Gdy stajemy do wyścigu po unijne pieniądze zawsze pojawia się pytanie – korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy (i płacić)? Czy też może przygotować wniosek samodzielnie (i zaoszczędzić pieniądze)?
Chcesz pozyskać fundusze pomocowe UE dla swojej działalności ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie.
Decydując się na lokatę musimy pamiętać, że nasze odsetki zawsze będą pomniejszone o 19 proc podatku. Oznacza to, że w rzeczywistości nasze odsetki będą o około 1/5 mniejsze niż podają banki.
Czasem przedsiębiorcy mają nadmiar gotowki. Są też miesiące, że nie jest najlepiej z płynnością finansową i trzeba korzystać z kredytu. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy nie ryzykując posiadanych pieniędzy?