REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekspert Budżet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy nauczycielowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków dyrektora przedszkola na podstawie przepisów związanych ze zwalczaniem COVID- 19 przysługuje dodatek funkcyjny

Czy nauczycielowi, któremu z dniem 5 czerwca 2020 r. zostało powierzone pełnienie obowiązków dyrektora przedszkola na podstawie par. 11h ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przysługuje dodatek funkcyjny? I czy jeśliby organ przyznał dopiero teraz dodatek funkcyjny, to można przyznać z wyrównaniem za miesiąc lipiec i sierpień? Od kiedy można przyznać ten dodatek funkcyjny? Przed dniem 5 czerwca ten nauczyciel, który pełni obowiązki dyrektora zastępował dyrektora, który był na urlopie dla poratowania zdrowia. 4 czerwca dyrektor przedszkola zrezygnował z etatu i od 5 czerwca w placówce obowiązki dyrektora pełni nauczyciel.

Czy stosuje się ograniczenie odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego

Czy pracodawca (zakład budżetowy) powinien lub czy może ograniczyć wysokość odprawy emerytalnej, która zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych przysługuje w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę? Jeśli może, to w jakim trybie takie ograniczenie powinno być wprowadzone w jednostce? Zarządzeniem dyrektora? Zmianą regulaminu? Czy wymagałoby konsultacji z pracownikami? Czy wątpliwości interpretacyjne przepisów (pracodawca wystąpił o interpretacje do PIP i Ministerstwa Rozwoju dopiero w dniu wypłaty odprawy w ograniczonej wysokości) o ograniczeniu wysokości odpraw wprowadzonych w Tarczy 4 mogą być powodem wypłaty zaniżonej odprawy? Pracownik nie dostał żadnej decyzji czy nawet informacji od pracodawcy.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Częściowa wypłata dla wykonawców zamówień publicznych i wysokość zabezpieczeń

Ustawa nowelizująca z 19 czerwca 2020 r. wprowadza obowiązek wypłaty wynagrodzenia w częściach, po wykonaniu części umowy, lub udzielenia zaliczki, w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Obowiązek ten dotyczy wszystkich kategorii umów zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, a nie tylko umów na roboty budowlane. Rozwiązanie takie powinno poprawić płynność finansową wykonawców. Wykonawcy nie będą musieli korzystać z zewnętrznego finansowania, by ukończyć zamówienie.

Jak jednostka budżetowa ma traktować umorzenie składek ZUS

Zwolnienie bądź umorzenie składek ZUS stanowi przychód dla jednostki budżetowej czy zmniejszenie wydatków?

REKLAMA

Czy można odstąpić od umowy o dzieło w związku z epidemią

Zatrudniam 4 osoby na umowę o dzieło. Każda z nich musi pozyskać dane, by stworzyć jeden raport. W związku z wprowadzonym stanem epidemii osoby przyjmujące zamówienie nie mają możliwości by pozyskać te dane. W jaki sposób rozwiązać taką umowę nie płacąc wynagrodzenia? Czy znajdują w takim przypadku zastosowanie jakieś nowe rozwiązania w związku z wprowadzonym stanem epidemii? Czy można powołać się na siłę wyższą? Czy osoba przyjmująca zamówienie może zrezygnować z wykonania dzieła, jeżeli tak to w jaki sposób?

Czy Tarcza 4.0 ogranicza wysokość odpraw pracowników samorządu terytorialnego

Czy w związku z wejściem w życie tzw. tarczy 4.0 ulegają zmianie uprawnienia pracowników jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego (jednostka budżetowa)? Chodzi głównie o odprawy emerytalno-rentowe, obniżenie wynagrodzenia, zmniejszenie wymiaru czasu itp.

Czy za dni niewskazane we wniosku o zasiłek opiekuńczy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie

Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy przysługujący na dziecko do lat 8. We wniosku zaznaczył opiekę od poniedziałku do piątku - tak jak zamknięte jest przedszkole. Czy pracodawca powinien za pozostałe dni naliczyć wynagrodzenie czy uznać że pracownik był nieobecny cały miesiąc? Pracodawca zatrudnia do 10 osób. Działalność prowadzona jest tylko od poniedziałku do piątku.

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego COVID-19

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w związku z zamknięciem przedszkoli po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii?

REKLAMA

Czy istnieje ryzyko kar dla gmin w przypadku konieczności zwrotu niezapłaconych składek na ZUS w ramach tarczy antyrkyzysowej

Proszę o wyrażenie Państwa opinii na temat możliwości skorzystania przez gminy i jej jednostki organizacyjne ze zwolnienia z obowiązku zapłaty nieopłaconych należności na ubezpieczenie społeczne, w oparciu o regulacje tzw. tarczy antykryzysowej. Nasze wątpliwości powstają z uwagi na ryzyko wydania przez ZUS negatywnej decyzji, w wyniku której będziemy musieli uiścić zaległe składki wraz z odsetkami, oraz obawa, czy przekazanie składek do ZUS w pomniejszonej wysokości nie będzie stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

REKLAMA