Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia szansą dla bezrobotnych

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Utrata pracy to sytuacja bardzo ciężka dla każdego człowieka. Jednak kiedy stan „bez pracy” niebezpiecznie się wydłuża, na życie bezrobotnego może paść widmo długotrwałego bezrobocia.

Niestety okazuje się, że powrót do pracy  nie jest  łatwy i nie polega jedynie na znalezieniu nowej oferty. Może się okazać, że w danym zawodzie wolnych wakatów po prostu nie ma. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy okres, bezrobotny może stanąć przed koniecznością przekwalifikowania się. W przeciwnym wypadku - na pojawienie się pożądanej oferty zatrudnienia można czekać miesiącami, a nawet latami.

Garść informacji statystycznych

W Polsce widoczne są różnice  w poziomie bezrobocia w poszczególnych rejonach. W negatywnych statystykach przodują województwa zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie. Najmniej osób pozostających bez pracy zarejestrowanych jest w województwach mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Na poziom bezrobocia dość duży wpływ ma również pora roku, gdyż przyjmuje się, że z nadejściem lata wzrasta liczba ofert przy pracach sezonowych, co skutkuje spadkiem liczby osób zarejestrowanych.

Przyglądając się strukturze demograficznej, zauważymy kilka istotnych prawidłowości. Ponad połowa z osób nie posiadających pracy to kobiety. Chociaż wiele mówi się o coraz wyższym odsetku osób posiadających wyższe wykształcenie i pozostających bez pracy, dominującą grupę poszukujących zatrudnienia stanowią ludzie z wykształceniem niepełnym lub podstawowym. 43,1% spośród osób obecnie zarejestrowanych jako bezrobotni na terenie całego kraju - to mieszkańcy wsi. O pracę trudniej jest na prowincji i w małych miejscowościach, zwłaszcza tych słabiej rozwiniętych gospodarczo. Na tego typu terenach różnorodność ofert jest także znacznie mniejsza niż w dużych miastach. Nie oznacza to oczywiście, że środki do zwalczania bezrobocia nie są potrzebne i tam. Niezależnie od miejsca zamieszkania, wsparcie w procesie poszukiwania nowego miejsca pracy dla osób zagubionych w tej trudnej przecież sytuacji - może dać szansę na tak potrzebną zmianę na lepsze.

Powrót na rynek pracy

W ostatnich latach pojawiło się wiele różnych środków, które służyć miały aktywizacji bezrobotnych. Nie każdy z nich okazał się realnie pomocny, jednak znalazły się i takie, które przetrwały próbę czasu. Jak się okazuje, pomysł, w myśl którego bezrobotni mogą starać się o pożyczki na pokrycie kosztów szkolenia, nie znalazł aż takiego odzewu, na jaki liczono. Pomimo braku oprocentowania i stosunkowo długiego okresu spłaty, chętnych jest niewielu. Osoby poszukujące zatrudnienia wolą korzystać z bezpłatnych szkoleń oferowanych przez urzędy pracy.

Innym sposobem na aktywizację są dotacje na założenie własnej firmy oraz udzielanie wsparcia przy jej zakładaniu. Nauka przedsiębiorczości poprzez samodzielne zdobywanie wiedzy w tym zakresie niesie wiele korzyści, gdyż z czasem powstałe firmy mogą się rozwijać i kreować zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy. Liczy się tu jednak innowacyjny pomysł lub konkurencyjność oferowanych usług, a także popyt na nie, który umożliwi dalszą egzystencję powołanego do życia biznesu. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga wiele poświęcenia, stąd też grono osób bezrobotnych decydujących się na rozpoczęcie własnej działalności nie jest zbyt liczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urzędy pracy organizują również szkolenia i staże, które sprzyjać mają rozwijaniu umiejętności już posiadanych, czy nabywaniu tych nowych przez poszukujących zatrudnienia. Dzięki środkom z ministerstwa pracy i polityki społecznej, a także tym otrzymanym z Unii Europejskiej, bezrobotni mogli uczestniczyć w wielu zajęciach, umożliwiającym zdobycie lub uzupełnienie wiedzy z bardzo różnorodnych zakresów. Działania te wywołały jednak szeroką dyskusję nad jakością oferowanych szkoleń. Pojawiły się głosy, że jedynie upiększają one CV, a nie wyposażają poszukujących pracy w realne umiejętności. Wskazywano również na brak kontroli efektywności prowadzonych działań. Z drugiej strony, wypowiadały się także osoby, które brały udział w szkoleniach i wyrażały zadowolenie z ich poziomu. W odpowiedzi na krytykę zapowiedziano podjęcie działań mających na celu sprawdzenie rzeczywistej efektywności prowadzonych działań. Ostatnie raporty przynoszą optymistyczne dane o coraz wyższym poziomie prowadzonych szkoleń.

Szkolenia oferowane osobom bez zatrudnienia

Spektrum oferty przedstawianej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym jest bardzo szerokie. W zależności od regionu, dostępność konkretnych szkoleń jest zróżnicowana i zależna od kreatywności lokalnych urzędników. Realizowane projekty dostarczyć mogą poszukującym pracy informacji z zakresu samych sposobów jej poszukiwania, a także sztuki pisania CV i listów motywacyjnych. Również potrzebna i pomocna okazuje się wiedza z zakresu sztuki skutecznej autoprezentacji, która bez wątpienia ułatwi poszukującemu pracy przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych.

Prowadzone są także szkolenia mające na celu wyposażenie bezrobotnych w umiejętności istotne na współczesnym rynku pracy, w tym zwłaszcza z zakresu obsługi komputera, pakietów biurowych, czy poruszania się po internecie. Brak wiedzy w tym zakresie stanowi przede wszystkim istotną barierę dla osób starszych. Wskazuje się również często na potrzebę organizowania kursów językowych, jednak rzeczywista oferta w tym zakresie okazuje się wciąż zbyt skromna.

Pozostają jeszcze szkolenia umożliwiające zdobycie umiejętności niezbędnych do wykonywania nowego zawodu. Projekty tego typu bardzo często adresowane są do konkretnych grup odbiorców, w zależności chociażby od płci, czy wieku. Za najbardziej popularne kierunki rozwoju proponowane kobietom uważa się florystykę, fryzjerstwo lub kosmetykę. Z kolei szkolenia skierowane do mężczyzn, to te związane z budownictwem, z zakresu obsługi specjalistycznych maszyn lub związane ze zdobyciem uprawnień prawa jazdy na samochody ciężarowe, dźwigi i tym podobne.

Zobacz serwis: ABC szkoleń

Bezrobotni nie chcą szkoleń?

Chociaż wydaje się, że zdobycie nowych umiejętności może być znaczną pomocą w trakcie poszukiwań nowej pracy, okazuje się, że nie wszyscy bezrobotni chętnie zapisują się na oferowane szkolenia. Fakt ten wydaje się zaskakujący, tym bardziej, że organizowane zajęcia są najczęściej bezpłatne. Do przyczyn tego zjawiska zaliczyć można obecnie nacisk kładziony na aktywizację wybranych grup, na przykład osób po pięćdziesiątym roku życia oraz niepełnosprawnych. Urzędy pracy, ubiegające się o dofinansowanie projektów szkoleniowych, zostały zobligowane do zaktywizowania określonej liczby przedstawicieli poszczególnych grup, by szkolenie w ogóle mogło dojść do skutku.

Ważne jest również pytanie, czy profile szkoleń odpowiadają oczekiwaniom osób bezrobotnych. Być może owo niedopasowanie oferty byłoby odpowiedzią na niewielkie zainteresowanie. Wśród osób poszukujących pracy największą popularnością cieszą się podobno szkolenia z zakresu obsługi komputera lub pakietów biurowych, jednak nie dają one zbyt wielkich szans na zatrudnienie. Podjęcie wyzwania, jakim jest zdobycie wiedzy z zakresu mniej nas pociągającego, ale zwiększającej prawdopodobieństwo zatrudnienia - wydaje się więc wyjściem bardziej rozsądnym. Nie jest tak jednak w przypadku osób bezrobotnych, które w rzeczywistości nie są zainteresowane podjęciem pracy.

Jednym z proponowanych rozwiązań spotykanych podczas aktywizacji trudności  staje się indywidualizacja całego procesu. Skupienie się na problemach jednej tylko osoby daje okazję do stworzenia bardziej kompleksowego programu pomocy. Skierowanie na szkolenie może zostać wówczas poparte realnymi predyspozycjami do wykonywania zawodu, co z kolei zapewne przełoży się na większe zaangażowanie w podjęcie trudu nauki. Częstym powodem niepopularności szkoleń nie jest brak zainteresowania ze strony bezrobotnych, ale ograniczenia związane z życiem codziennym. Nawet sam dojazd na organizowane zajęcia może stanowić wyzwanie - jest to duży problem np. dla matek, które nie mają z kim zostawić dzieci. Wnikliwe poznanie sytuacji osoby bezrobotnej i wyjście naprzeciw problemom, z jakimi się boryka, może wtedy dać znacznie bardziej wymierne rezultaty.

Zobacz serwis: Szkolenia

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.