REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refleksje coacha – zapanuj nad czasem

Olga Rzycka
Coach, trener, psycholog
Aby zachować kontrolę nad swoim czasem, staraj się nie poświęcać uwagi zbyt wielu sprawom jednocześnie.
Aby zachować kontrolę nad swoim czasem, staraj się nie poświęcać uwagi zbyt wielu sprawom jednocześnie.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej moi klienci mówią o czasie. Coraz częściej okazuje się, że nie zawsze robią z danym im czasem to co chcą. Raczej znajdują się w błędnym kole powinności, spełniania oczekiwań innych, udowadniania sobie i innym jak bardzo wartościowymi są ludźmi. W pogoni za straconymi bezpowrotnie minutami zapominają o swoich wartościach, o tym co dla nich w życiu ważne i czego tak naprawdę chcą, do czego tak naprawdę dążą…co chcą zrobić z resztą darowanego im życia… Zapominają, że tak naprawdę mają wybór. A ty o tym pamiętasz?

REKLAMA

Czasem zajmują się rożne nauki. Fizyka, chemia, biologia, socjologia, filozofia – każda z nich ma jakieś swoje zdanie na to czym jest, a czym nie jest czas. Jednej rzeczy nie da się zaprzeczyć - każdy dzień zawsze trwa ok. 24 godzin, a każdy tydzień – ok. 168. Czasem jednak bez ostrzeżenia zegar zaczyna przyśpieszać, przez co liczba godzin, które faktycznie masz do dyspozycji, w subiektywnym odczuciu znacznie się zmniejsza. Im więcej zadań i zajęć starasz się zmieścić na siłę w ograniczonych ramach czasowych, tym szybciej dany okres czasu wydaje się mijać. Im szybciej ucieka czas, tym szybciej staramy się działać, tym większe w nas jest napięcie, tym bardziej emocjonujemy się coraz bardziej błahymi rzeczami. Im szybciej biegnie czas, tym my szybciej działamy. Zastanawiałeś się po co?

REKLAMA

Czasami może zbyt wiele rzeczy chcemy skontrolować, zbyt wiele poudawadniać, zbyt wiele … Poświęcając czas drobiazgom, zbyt wielu sprawom jednocześnie stracić z pola wiedzenia możemy główny kierunek naszego życia… możemy iść na kompromisy, których skutki odczujemy przez chwilę lub…całe życie.

Cały świat dookoła nawołuje by angażować się w więcej spraw. Jednak w jednym tygodniu, dniu czy godzinie nie zdołamy zmieścić wszystkiego. Nie możemy się także koncentrować na zbyt wielu rzeczach na raz (nasz układ nerwowy na to nie pozwala). Wydaje mi się, że mitem jest przekonanie, że należy wszystko robić szybciej. Nie bez powodu chodzimy, mówimy, jemy czytamy itp. z pewną określoną szybkością. Gdy próbujesz wykonać jakąś czynność (mówienie, uczenie, jedzenie) ze zbyt dużą prędkością, robisz sobie krzywdę a przy tym wykonanie czynności może stracić na jakości. Przez pewien czas twój organizm może sobie radzić z takim zachowaniem, jednak na dłuższy dystans skutki są niemiłe (niepokój, wrzody, obniżona odporność itp.), dlatego powinieneś działać we właściwym dla siebie tempie. Nie próbuj być bardziej wydajny poprzez szybsze chodzenie, szybsze jedzenie i zaniedbywanie snu.

Przeczytaj również: Life coaching - rozwój osobisty

REKLAMA

Ilość rzeczy, które starają się o nasz czas i uwagę, gwałtownie rośnie, a my raczej nie będziemy żyć wiecznie. Zawsze kiedy pozwalasz by trafiały do twoich rąk artykuły, czy dokumenty, które nie dotyczą tego, czym obecnie się zajmujesz w swoim życiu zawodowym czy osobistym, potencjalnie zwiększasz i tak nadmierną ilość rzeczy walczących o twój czas i uwagę oraz sprawiasz, że czas zaczyna dla ciebie płynąć szybciej. Czy kiedy staniesz na końcu swojej drogi i spojrzysz wstecz, będziesz mógł powiedzieć, że w twoim życiu był czas na refleksję, na chwile wyciszenia i że nie zdominował go pośpiech?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu źle się czujemy, gdy nasz czas ucieka jak szalony? Być może dlatego, że nasza fizjologia nie jest jeszcze dopasowana do życia na coraz wyższych obrotach.
Kiedyś przeczytałam zdanie, że „chwila obecna jest najważniejszym momentem twojego życia”. Takie proste, a taka w nim siła. Zrobiło na mnie wrażenie. Możesz działać tylko w teraźniejszości. Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że chwila obecna jest najważniejszym momentem twojego życia i że dotyczy to każdej kolejnej chwili, której doświadczasz, będziesz bardziej skłonny do rozsądnego korzystania ze swojego czasu. Będziesz łatwiej koncentrował się na tym, co masz aktualnie wykonać.

Polecamy serwis zarządzanie czasem

Może zadasz też sobie pytanie: „Jak mogę najefektywniej i najlepiej wykorzystać swój czas w tej najważniejszej z chwil (teraźniejszości)?”. Odpowiedź na nie może być dla ciebie dosyć dziwna. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli pójdziesz na spacer – sprawdza się to, gdy musisz się zmierzyć z trudnym zadaniem, a brakuje ci jasności myśli; spacer pomaga oczyścić umysł, a czasami po powrocie rozwiązanie samo przychodzi do głowy. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli wyjrzysz przez okno i oddasz się chwili refleksji, wykonasz bardzo ważny telefon lub zamkniesz drzwi na klucz, wyłączysz dzwonek w telefonie i odseparujesz się od świata zewnętrznego. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli potrzymasz ukochaną osobę za rękę lub ją przytulisz. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli zrobisz coś czego jeszcze nigdy nie robiłeś. W wyborze polegaj na swojej wewnętrznej mądrości. Instynkt, intuicja, przeczucia są ważne w życiu.

Aby zachować kontrolę nad swoim czasem, staraj się nie poświęcać uwagi zbyt wielu sprawom jednocześnie. Nigdy też nie zajmuj się czymś, z czego możesz całkowicie zrezygnować. Gdy starasz się zajmować wszystkim na raz, skutkiem jest frustracja, niepewność a czasem wypalenie. 

I pamiętaj o tym, by każdego dnia wyciągnąć z życia coś pozytywnego – każdego dnia rób coś co sprawia ci radość, rób coś co przybliży cię do twych osobistych celów, rób coś co nie jest związane z pracą. Bardzo cię o to proszę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA