| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Zarząd w spółce partnerskiej

Zarząd w spółce partnerskiej

Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, która tworzona jest w celu wykonywania wolnego zawodu. Pomimo tego, że nie jest osobą prawną, Kodeks Spółek Handlowych przewiduje możliwość powołania dla niej zarządu, ukształtowanego na wzór zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kontrowersje

Możliwość powierzenia zarządowi prowadzenia spraw i reprezentacji spółki osobowej, nazywanej także ułomną osobą prawną, jest kwestią kontrowersyjną. Pytanie o to, czy zarząd spółki partnerskiej jest organem, czy może raczej quasi-organem, do dziś pozostaje przedmiotem ożywionej dyskusji wśród przedstawicieli doktryny.

Problematyczny wydaje się być także zbieg odesłań w Kodeksie Spółek Handlowych. Z jednej strony art. 89 k.s.h. mówi o tym, żeby w sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki partnerskiej odpowiednio stosować przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z drugiej strony art. 97 k.s.h. § 2 mówi o tym, aby do zarządu stosować odpowiednio przepisy o zarządzie spółki z o.o.

Ze względu na wyłączenie stosowania art. 96 k.s.h., który dotyczy reprezentacji, nie ulega wątpliwości, ze w przypadku powołania zarządu, partnerzy pozbawieni są prawa do reprezentacji spółki.

Pozbawienie prawa do prowadzenia spraw spółki nie jest aż tak oczywiste, ze względu na odesłanie do spółki jawnej z uwagi na brak oddzielnych przepisów w dziale dotyczącym spółki partnerskiej.

Uznaje się jednak, że w przypadku powołania zarządu, pierwszeństwo mają przepisy o zarządzie spółki z o.o., gdyż dotyczą spółki partnerskiej, która ma zarząd. Dopiero w następnej kolejności stosuje się przepisy o spółce jawnej.

Wobec powyższego, zarząd w spółce partnerskiej będzie działał tak jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i przejmuje prowadzenie spraw spółki oraz reprezentuje ją na zewnątrz.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 1 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych z późn. zm. (Dz. U. 2017 poz. 1577)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »