| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Zarząd w spółce partnerskiej

Zarząd w spółce partnerskiej

Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, która tworzona jest w celu wykonywania wolnego zawodu. Pomimo tego, że nie jest osobą prawną, Kodeks Spółek Handlowych przewiduje możliwość powołania dla niej zarządu, ukształtowanego na wzór zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kontrowersje

Możliwość powierzenia zarządowi prowadzenia spraw i reprezentacji spółki osobowej, nazywanej także ułomną osobą prawną, jest kwestią kontrowersyjną. Pytanie o to, czy zarząd spółki partnerskiej jest organem, czy może raczej quasi-organem, do dziś pozostaje przedmiotem ożywionej dyskusji wśród przedstawicieli doktryny.

Problematyczny wydaje się być także zbieg odesłań w Kodeksie Spółek Handlowych. Z jednej strony art. 89 k.s.h. mówi o tym, żeby w sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki partnerskiej odpowiednio stosować przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z drugiej strony art. 97 k.s.h. § 2 mówi o tym, aby do zarządu stosować odpowiednio przepisy o zarządzie spółki z o.o.

Ze względu na wyłączenie stosowania art. 96 k.s.h., który dotyczy reprezentacji, nie ulega wątpliwości, ze w przypadku powołania zarządu, partnerzy pozbawieni są prawa do reprezentacji spółki.

Pozbawienie prawa do prowadzenia spraw spółki nie jest aż tak oczywiste, ze względu na odesłanie do spółki jawnej z uwagi na brak oddzielnych przepisów w dziale dotyczącym spółki partnerskiej.

Uznaje się jednak, że w przypadku powołania zarządu, pierwszeństwo mają przepisy o zarządzie spółki z o.o., gdyż dotyczą spółki partnerskiej, która ma zarząd. Dopiero w następnej kolejności stosuje się przepisy o spółce jawnej.

Wobec powyższego, zarząd w spółce partnerskiej będzie działał tak jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i przejmuje prowadzenie spraw spółki oraz reprezentuje ją na zewnątrz.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 1 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych z późn. zm. (Dz. U. 2017 poz. 1577)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »