| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa

Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa

W dniu 22 kwietnia 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w wyroku C-357/13, że dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych spółka komandytowo-akcyjna (SKA) powinna być uznawana za spółkę kapitałową.

Kancelaria wskazywała już na tę sprawę jeszcze przed  wydaniem orzeczenia przez Trybunał (szczegóły sprawy: blog Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy, 15.02.2015, artykuł pt. „SKA uznana za spółkę kapitałową na gruncie Dyrektywy 2008/7").

Co wyrok Trybunału oznacza w praktyce?

Jak wyjaśnił Trybunał, polska ustawa o PCC zawiera zapisy niezgodne z Dyrektywą dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Dyrektywa uznaje bowiem za spółki kapitałowe, oprócz S.A. i Sp. z o.o. również te spółki, których udziały w kapitale lub majątku mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie, a zatem również SKA.  Oznacza to, że polskie SKA powołując się bezpośrednio na prawo unijne będą mogły ubiegać się o zwrot podatku od niektórych transakcji (przekształcenie spółki z o.o. lub akcyjnej w SKA oraz łączenia tych spółek, podwyższenie kapitału spółki komandytowo-akcyjnej w drodze tzw. wymiany udziałów, aport przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej do SKA).

Zobacz serwis: Spółki

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »