| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa

Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa

W dniu 22 kwietnia 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w wyroku C-357/13, że dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych spółka komandytowo-akcyjna (SKA) powinna być uznawana za spółkę kapitałową.

Kancelaria wskazywała już na tę sprawę jeszcze przed  wydaniem orzeczenia przez Trybunał (szczegóły sprawy: blog Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy, 15.02.2015, artykuł pt. „SKA uznana za spółkę kapitałową na gruncie Dyrektywy 2008/7").

Co wyrok Trybunału oznacza w praktyce?

Jak wyjaśnił Trybunał, polska ustawa o PCC zawiera zapisy niezgodne z Dyrektywą dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Dyrektywa uznaje bowiem za spółki kapitałowe, oprócz S.A. i Sp. z o.o. również te spółki, których udziały w kapitale lub majątku mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie, a zatem również SKA.  Oznacza to, że polskie SKA powołując się bezpośrednio na prawo unijne będą mogły ubiegać się o zwrot podatku od niektórych transakcji (przekształcenie spółki z o.o. lub akcyjnej w SKA oraz łączenia tych spółek, podwyższenie kapitału spółki komandytowo-akcyjnej w drodze tzw. wymiany udziałów, aport przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej do SKA).

Zobacz serwis: Spółki

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa. /Fot. Fotolia
Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa. /Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »