Spółka Komandytowo-Akcyjna na gruncie ustawy o PCC to spółka kapitałowa
REKLAMA
REKLAMA
Kancelaria wskazywała już na tę sprawę jeszcze przed wydaniem orzeczenia przez Trybunał (szczegóły sprawy: blog Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy, 15.02.2015, artykuł pt. „SKA uznana za spółkę kapitałową na gruncie Dyrektywy 2008/7").
REKLAMA
Co wyrok Trybunału oznacza w praktyce?
Jak wyjaśnił Trybunał, polska ustawa o PCC zawiera zapisy niezgodne z Dyrektywą dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Dyrektywa uznaje bowiem za spółki kapitałowe, oprócz S.A. i Sp. z o.o. również te spółki, których udziały w kapitale lub majątku mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie, a zatem również SKA. Oznacza to, że polskie SKA powołując się bezpośrednio na prawo unijne będą mogły ubiegać się o zwrot podatku od niektórych transakcji (przekształcenie spółki z o.o. lub akcyjnej w SKA oraz łączenia tych spółek, podwyższenie kapitału spółki komandytowo-akcyjnej w drodze tzw. wymiany udziałów, aport przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej do SKA).
Zobacz serwis: Spółki
Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.