REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SKA uznana za spółkę kapitałową na gruncie dyrektywy 2008/7

 Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
SKA uznana za spółkę kapitałową na gruncie dyrektywy 2008/7. /Fot. Fotolia
SKA uznana za spółkę kapitałową na gruncie dyrektywy 2008/7. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej w związku z wniesieniem do tej spółki wkładu niepieniężnego w postaci: akcji innej spółki komandytowo-akcyjnej, akcji spółki akcyjnej oraz udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.​

Zdaniem spółki powyższe czynności nie podlegają PCC ze względu na przepisy dyrektywy Rady 2008/7, w szczególności zawarty w niej art. 5 ust. 1 lit. e, który wyklucza opodatkowanie czynności restrukturyzacyjnych polegających m.in. na przejęciu przez spółkę kapitałową udziałów dających większość głosów w innej spółce kapitałowej, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał tej pierwszej spółki (art. 4 ust. 1 lit. b dyrektywy).

REKLAMA

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 dyrektywy przez spółkę kapitałową należy rozumieć:

a) każdą spółkę, która przyjmuje jedną z form wyszczególnionych w załączniku I;
b) każdą spółkę, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub osobę prawną, których udziały w kapitale lub majątku mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie;
c) każdą spółkę, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub osobę prawną prowadzące działalność skierowaną na zysk, których członkowie mają prawo zbytu swoich udziałów stronom trzecim bez uprzedniego upoważnienia oraz odpowiadają za długi spółki, przedsiębiorstwa lub osoby prawnej tylko do wysokości swoich udziałów.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

REKLAMA

W ocenie spółki spełnia ona przesłanki z litery b) powołanego przepisu, co pozwala uznać ją za spółkę kapitałową na gruncie dyrektywy 2008/7, a w konsekwencji wykluczyć opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych planowanego podwyższenia kapitału zakładowego. ​

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Finansów uznał jednak stanowisko spółki za nieprawidłowe, twierdząc, iż regulacja art. 2 ust. 1 dyrektywy nie daje podstaw do uznania, że spółką kapitałową jest spółka komandytowo-akcyjna, której tylko część majątku spełnia warunki ustanowione w tym przepisie. Wprawdzie akcje spółki komandytowo-akcyjnej mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie, jednakże wkłady do spółki, które nie są wnoszone na kapitał zakładowy, kryteriów tych już nie spełniają.​

Rozpatrując skargę podatnika od powyższej interpretacji Ministra Finansów, WSA w Krakowie stwierdził liczne wątpliwości interpretacyjne, w związku z którymi skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące zagadnienia, czy według przepisów dyrektywy za spółkę kapitałową należy uznać spółkę komandytowo-akcyjną, jeżeli z charakteru prawnego tej spółki wynika, że tylko część jej kapitału może być przedmiotem transakcji na giełdzie.

Zobacz serwis: Spółki

W opinii z dnia 18 grudnia 2014 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości zajął stanowisko, iż polska spółka komandytowo-akcyjna wchodzi w zakres pojęcia „spółki kapitałowej" w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. b dyrektywy 2008/7.

REKLAMA

Rzecznik Generalny wskazał, że ze względu na mieszany charakter SKA, jej kapitał składa się z dwóch rodzajów kapitału, czyli po pierwsze, z kapitału zakładowego, odpowiadającego akcjom, który regulowany jest odpowiednio przez przepisy o spółce akcyjnej oraz, po drugie, z kapitału udziałowego powstałego z wkładów komplementariuszy, do którego stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej. Przedmiotem transakcji na giełdzie mogą być tylko akcje, a zatem jedynie część majątku SKA. Rzecznik podkreślił jednak, iż analizowany przepis nie precyzuje w tym zakresie progu, od którego spółkę należałoby uważać za spełniającą przesłanki pojęcia „spółki kapitałowej". Co więcej, rzeczona dyrektywa w ogóle nie wymaga, aby akcje spółki były już faktycznie przedmiotem transakcji na giełdzie. Wynika z tego raczej, że zwykła możliwość takich transakcji jest wystarczająca do celów zakwalifikowania podmiotu jako spółki kapitałowej w rozumieniu tejże dyrektywy.

Rzecznik zwrócił również uwagę, iż dyrektywa 2008/7 ma na celu ograniczenie w jak największym stopniu szkodliwych skutków podatku kapitałowego dla swobody przepływu kapitału i warunków konkurencji w ramach Unii Europejskiej, oraz osiągnięcie zniesienia podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. SKA wykazuje zaś cechy podmiotu, w którym zgromadzone są kapitały, które powinny mieć możliwość niezakłóconego przepływu wewnątrz Unii

Dodatkowo Rzecznik Generalny wskazał również, iż polską spółkę komandytowo-akcyjną można uznać za spółkę kapitałową nie tylko na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b dyrektywy, ale także na podstawie art. 2 ust. 1 lit. c (jest ona spółką skierowaną na zysk, których członkowie mają prawo zbytu swoich udziałów stronom trzecim bez uprzedniego upoważnienia oraz odpowiadają za długi spółki, przedsiębiorstwa lub osoby prawnej tylko do wysokości swoich udziałów). ​

Powyższa opinia Rzecznika Generalnego stawia pod znakiem zapytania dalsze stosowanie do spółek komandytowo-akcyjnych m.in. przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczących opodatkowania wniesienia wkładu do spółki osobowej (w postaci, o której mowa w art. 4 ust. 1 lit. b dyrektywy), mimo iż na gruncie tej ustawy stanowią one bez wątpienia spółki osobowe. Opinie Rzecznika Generalnego nie wiążą wprawdzie Trybunału, jednakże w praktyce są przez Trybunał często uwzględniane. Pozostaje mieć nadzieję, iż tak właśnie stanie się w analizowanej sprawie i zakończy się ona pomyślnym dla podatników orzeczeniem Trybunałem Sprawiedliwości UE. Etapy postępowania przed TSUE można śledzić na stronie http://www.nsa.gov.pl/index.php/pol/NSA/Prawo-Europejskie/Pytania-prejudycjalne-WSA-i-NSA.​

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA