REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?
Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna jest powoływana do życia co do zasady w celach zarobkowych, aby wspólnicy mogli pobierać dochody generowane przez spółkę. Może się zdarzyć jednak, że wspólnik zostanie pozbawiony tych pieniędzy.

Czy spółka jawna wygenerowała zysk czy stratę?

Jak każda działalność spółka jawna może generować albo zysk albo stratę.

REKLAMA

Wariant A: spółka jawna wygenerowała zysk

Jeżeli spółka wygenerowała zysk, pierwszym etapem jest sprawdzenie, czy udział kapitałowy wspólnika równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu.

Etap I: Czy udział kapitałowy wspólnika równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu?

Jak już wiemy z artykułu pt.: Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej? wspólnicy wnoszą do spółki wkłady. Jednak, wartość wniesionych wkładów może ulec obniżeniu z powodu przykładowo:

  • pobrania zaliczek na poczet zysku, lub
  • obniżenia wartości rynkowej rzeczy wniesionej do spółki, np. samochodu.

Etap II - scenariusz A: udział kapitałowy nie równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu

REKLAMA

Przykład:
Wyobraźmy sobie, że w spółce ABC sp. j. wspólnik A wniósł do spółki samochód o wartości 20.000 zł, a wspólnik B wniósł do spółki wkład pieniężny w wysokości 20.000 zł.
Spółka wygenerowała zysk w wysokości 10.000 zł. Jednak, w 2021 r. wartość samochodu spadła do 18.000 zł, a wspólnik B pobrał zaliczkę na zysk w wysokości 2.000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności musi dojść do uzupełnienia udziałów kapitałowych obu wspólników. W przypadku obu wspólników brakuje po 2.000 zł. Zatem po odjęciu 4.000 zł od wygenerowanego zysku, pozostaje wspólnikom do wypłaty 6.000 zł.

Etap II - scenariusz B: udział kapitałowy równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu

Może się jednak zdarzyć, że w opisanej sytuacji, hipotetycznie wartość samochodu nie uległa obniżeniu, a wspólnik B nie pobierał zaliczek na poczet zysku. W takiej sytuacji cały wygenerowany zysk, tj. 10.000 zł zostanie wypłacony wspólnikom.

Wariant B: spółka jawna wygenerowała stratę

Jeżeli spółka jawna wygenerowała stratę, spółka nie ma dochodu, a więc wspólnicy nie uzyskują żadnych wypłat.

Polecamy: „Amortyzacja środków trwałych w praktyce. Przyjęcie do używania, amortyzacja i likwidacja”

W jakiej wysokości wspólnicy uzyskają wypłatę albo będą zobowiązani do pokrycia straty?

Jeżeli wspólnicy nie uzgodnili, że np. wspólnik A będzie uczestniczył w zyskach i stratach spółki w wysokości 20%, a wspólnik B w wysokości 80%, wówczas każdy wspólnik po równo uczestniczy w zyskach i stratach spółki. Przy czym, ciekawostką jest fakt, że można wspólnika zwolnić z udziału w stratach spółki, ale nie można wspólnika całkowicie pozbawić prawa do udziału w zyskach spółki.

Kiedy wspólnik jest uprawniony do pobrania zysku spółki jawnej?

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Najczęściej rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jednak, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w umowie spółki wprowadzić inny termin, np. w połowie roku.

Czy można wprowadzić odmienne uregulowania w umowie spółki jawnej?

Oczywiście, wszystko, o czym napisałam wynika z ustawy. Zatem, będzie to wiążące o ile wspólnicy nie postanowią inaczej w umowie spółki jawnej.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 11 czerwca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA