REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?
Dlaczego wspólnikowi spółki jawnej nie zostanie wypłacony zysk spółki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna jest powoływana do życia co do zasady w celach zarobkowych, aby wspólnicy mogli pobierać dochody generowane przez spółkę. Może się zdarzyć jednak, że wspólnik zostanie pozbawiony tych pieniędzy.

Czy spółka jawna wygenerowała zysk czy stratę?

Jak każda działalność spółka jawna może generować albo zysk albo stratę.

REKLAMA

Wariant A: spółka jawna wygenerowała zysk

Jeżeli spółka wygenerowała zysk, pierwszym etapem jest sprawdzenie, czy udział kapitałowy wspólnika równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu.

Etap I: Czy udział kapitałowy wspólnika równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu?

Jak już wiemy z artykułu pt.: Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej? wspólnicy wnoszą do spółki wkłady. Jednak, wartość wniesionych wkładów może ulec obniżeniu z powodu przykładowo:

 • pobrania zaliczek na poczet zysku, lub
 • obniżenia wartości rynkowej rzeczy wniesionej do spółki, np. samochodu.

Etap II - scenariusz A: udział kapitałowy nie równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu

REKLAMA

Przykład:
Wyobraźmy sobie, że w spółce ABC sp. j. wspólnik A wniósł do spółki samochód o wartości 20.000 zł, a wspólnik B wniósł do spółki wkład pieniężny w wysokości 20.000 zł.
Spółka wygenerowała zysk w wysokości 10.000 zł. Jednak, w 2021 r. wartość samochodu spadła do 18.000 zł, a wspólnik B pobrał zaliczkę na zysk w wysokości 2.000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności musi dojść do uzupełnienia udziałów kapitałowych obu wspólników. W przypadku obu wspólników brakuje po 2.000 zł. Zatem po odjęciu 4.000 zł od wygenerowanego zysku, pozostaje wspólnikom do wypłaty 6.000 zł.

Etap II - scenariusz B: udział kapitałowy równa się wkładowi rzeczywiście wniesionemu

Może się jednak zdarzyć, że w opisanej sytuacji, hipotetycznie wartość samochodu nie uległa obniżeniu, a wspólnik B nie pobierał zaliczek na poczet zysku. W takiej sytuacji cały wygenerowany zysk, tj. 10.000 zł zostanie wypłacony wspólnikom.

Wariant B: spółka jawna wygenerowała stratę

Jeżeli spółka jawna wygenerowała stratę, spółka nie ma dochodu, a więc wspólnicy nie uzyskują żadnych wypłat.

Polecamy: „Amortyzacja środków trwałych w praktyce. Przyjęcie do używania, amortyzacja i likwidacja”

W jakiej wysokości wspólnicy uzyskają wypłatę albo będą zobowiązani do pokrycia straty?

Jeżeli wspólnicy nie uzgodnili, że np. wspólnik A będzie uczestniczył w zyskach i stratach spółki w wysokości 20%, a wspólnik B w wysokości 80%, wówczas każdy wspólnik po równo uczestniczy w zyskach i stratach spółki. Przy czym, ciekawostką jest fakt, że można wspólnika zwolnić z udziału w stratach spółki, ale nie można wspólnika całkowicie pozbawić prawa do udziału w zyskach spółki.

Kiedy wspólnik jest uprawniony do pobrania zysku spółki jawnej?

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Najczęściej rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jednak, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w umowie spółki wprowadzić inny termin, np. w połowie roku.

Czy można wprowadzić odmienne uregulowania w umowie spółki jawnej?

Oczywiście, wszystko, o czym napisałam wynika z ustawy. Zatem, będzie to wiążące o ile wspólnicy nie postanowią inaczej w umowie spółki jawnej.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 11 czerwca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA