REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Monika Pązik
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej.
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Kwestię odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki regulują przepisy kodeksu cywilnego. Spółka cywilna jest specyficzną formą prowadzenia działalności nieuregulowaną w kodeksie spółek handlowych. Przeznaczona jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą w danej branży, które chcą połączyć siły i wspólnie osiągać zyski realizując cele gospodarcze. Co ważne, spółka cywilna nie posiada odrębnego majątku, a jedynie majątek wspólny wspólników obejmujący aktywa. Oznacza to, że zobowiązania spółki nie wchodzą w skład tego majątku a wierzyciele mogą żądać spełnienia świadczenia w dwojaki sposób. Artykuł 864 k.c. stanowi tylko o solidarności biernej wspólników spółki cywilnej, współwłaścicieli "łącznych" majątku wspólnego. Przynależna im wierzytelność nosi więc charakter świadczenia "do niepodzielnej ręki" (wyr. SA we Wrocławiu, I ACa 652/13).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak napisać umowę spółki cywilnej?

Solidarność wspólników

REKLAMA

Zgodnie z art. 864 k.c. wspólnicy odpowiedzialni są za zobowiązania spółki solidarnie. Samo pojęcie zobowiązania rozumiane jest jako rezultat przeprowadzonych działań przez wspólników w ramach prowadzenia działalności. Nie będzie miał tu znaczenia fakt, czy czynność została dokonana przez każdego wspólnika osobno, czy też wspólnie. Podejmując się wspólnej działalności wspólnicy mają prawo do dokonywania wszelkich czynności w imieniu spółki. Zobowiązania obejmą zatem zarówno czynności przynoszące zyski, ale również takie, które prowadzą do bezpodstawnego wzbogacenia.

Odpowiedzialność solidarna wspólników charakteryzuje się tym, że wierzyciele mają prawo żądać spełnienia części bądź całości powstałej wierzytelności od każdego wspólnika osobno, od kilku z nich lub od wszystkich wspólników łącznie. Spełnienie zobowiązania przez któregokolwiek wspólnika, zwalnia pozostałych wspólników z tego obowiązku. Jednakże, zgodnie z art. 366 § 2 k.c., aż do momentu całkowitego spełnienia świadczenia wszyscy wspólnicy są odpowiedzialni wobec wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność majątkowa

W przypadku istnienia zobowiązania, wierzyciel może sięgnąć do majątku wspólnego wspólników bądź do majątku indywidualnego wspólników, gdyż każdy z nich odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Wskazana odpowiedzialność ma charakter pierwszorzędny, co oznacza, że wierzyciel może żądać zaspokojenia wierzytelności z indywidualnego majątku wspólnika bez konieczności kierowania egzekucji do majątku wspólnego bądź wskazywania na niewypłacalność spółki. Taki charakter odpowiedzialności jest niekorzystny dla wspólników, bowiem nie mają oni możliwości odwołania się od decyzji wierzyciela. To właśnie wierzyciel może wedle własnego uznania wybrać, z którego majątku będzie żądał zaspokojenia należności.

Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

Odpowiedzialność w przypadku rozwiązania spółki

Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem spółki. Nie będzie zatem odpowiadał za te, które powstały przez przystąpieniem do spółki, ale poniesie odpowiedzialność mimo wystąpienia ze spółki oraz w przypadku rozwiązania spółki. Warunkiem koniecznym istnienia odpowiedzialności całym indywidualnym majątkiem jest fakt powstania wierzytelności, w trakcie bycia wspólnikiem. Dodatkowo, w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego, długi zaciągnięte przez wspólników spółki cywilnej będą nadal długami spółki, za które odpowiadają solidarnie (wyr. SA w Warszawie, I ACz 288/06). Możliwe jest, aby wstępujący wspólnik do spółki na miejsce poprzedniego przejął długi powstałe jeszcze przed jego przyłączeniem, czyli tzw. umowne przystąpienie do długu. Wymagane jest zatem sporządzenie umowy między przystępującym wspólnikiem a pozostałymi (wyr. SN, III CZP 160/95).

Przekształcenie spółki cywilnej – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA