reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST]

Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST]

1 marca 2020 r. miały wejść w życie przepisy o elektronicznym Krajowym Rejestrze Sądowym. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku wnioski o wpis do KRSu nadal będą składane w formie papierowej. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnował z informatyzacji postępowania rejestrowego. Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przesunął ją jedynie w czasie - równo o rok. Oznacza to, że elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy ma funkcjonować od 1 marca 2021 roku. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Warto podkreślić, że elektronizacja KRSu będzie oznaczała, że w ogóle nie będzie już możliwe składanie wniosków w formie papierowej. Wnioski takie, jeśli zostaną złożone, nie będą rozpoznawane. Co ważne, system elektroniczny dotyczyć będzie wszystkich wniosków składanych w postępowaniu rejestrowym przez spółki prawa handlowego ujawniane w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc zarówno wniosków o rejestrację, wykreślenie, jak i wszelkich zmian w rejestrze. Składanie wniosków za pomocą systemu teleinformatycznego ma być prostsze niż w dotychczasowej formie papierowej i przyspieszyć proces rejestracji.

➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Elektronizacja KRS to ostatnie zmiany, które pozostały do wprowadzenia jeśli chodzi o nowelizację przepisów ustawy z dnia 26 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Od 2018 r. przedsiębiorcy mają już obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Składane są one do Repozytorium Dokumentów Finansowych. Wejście omówionych w podcaście przepisów od 1 marca 2021 r. ma doprowadzić do pełnej informatyzacji a tym samym jeszcze bardziej ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej.

Przyczyna dłuższego niż pierwotnie zakładano oczekiwania na elektronizację KRS-u nie została oficjalnie podana. Można przypuszczać, że chodzi głównie o względy techniczne i kwestię przygotowania odpowiedniego systemu informatycznego, który pozwoli uniknąć ewentualnych problemów związanych z rejestracją.

To zresztą nie jedyna zmiana terminu wejścia w życie zapowiadanych ułatwień dla przedsiębiorców. Na przyszły rok przesunięto również między innymi możliwość zakładania nowego rodzaju spółki – Prostej Spółki Akcyjnej.

Pozostaje mieć nadzieję, że do planowanego momentu wejścia w życie, czyli 1 marca 2021 r. zmiany te zostaną odpowiednio dopracowane.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST] /fot. Shutterstock
Elektroniczny KRS od 1 marca 2021 r. [PODCAST] /fot. Shutterstock

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama