REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę europejską?

Aleksandra Kłoczko
Jak założyć spółkę europejską?  Fot. Fotolia
Jak założyć spółkę europejską? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Pierwotny sposób utworzenia spółki europejskiej

  1. Transgraniczne połączenie co najmniej dwóch spółek akcyjnych mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej, ale podlegających prawu różnych Państw Członkowskich.
  2. Utworzenie grupy kapitałowej spółek europejskich przez spółki akcyjne i spółki z o.o.
  3. Utworzenie spółki zależnej przez co najmniej dwie spółki.
  4. Przekształcenie krajowej spółki akcyjnej w spółkę europejską.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wtórny sposób utworzenia spółki europejskiej

Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest sposób wtórny, zgodnie z którym tworzona jest jednoosobowa spółka europejska przez inną, istniejącą już spółkę europejską. Istnieje również możliwość aby utworzenie nowej spółki europejskiej nastąpiło poprzez podział innej spółki europejskiej.

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Konieczne warunki, które musi spełniać podmiot chcący utworzyć spółkę europejską

Podmiot, który zamierza dokonać organizacyjno-strukturalnej reorganizacji spółki akcyjnej, tak aby powstała spółka europejska musi przede wszystkim istnieć zgodnie z prawem jednego z państw UE. Do utworzenia SE konieczne jest również  aby siedziba statutowa oraz siedziba zarządu znajdowała się na terenie UE, przy czym siedziby te nie muszą znajdować się w tym samym kraju. Podmiot założycielski musi jednocześnie spełniać zasadę wielkopaństwowości, czyli co najmniej dwie spółki zakładające spółkę europejską- muszą podlegać prawu dwóch różnych Państw Członkowskich. 

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli spółka chcąca uczestniczyć w założeniu spółki europejskiej posiada siedzibę zarządu w państwie z poza terenu UE, spółka ta musi spełnić łącznie trzy warunki: (1) posiadać statutową siedzibę w Państwie Członkowskim; (2) spółka utworzona jest zgodnie z prawem Państwa Członkowskiego; (3) spółka posiada rzeczywisty i ciągły związek z gospodarką Państwa Członkowskiego.

Proces zakładania spółki europejskiej

REKLAMA

Założycielami SE mogą być wyłącznie osoby prawne.  Aby zarejestrować spółkę europejską musimy ustalić sposób w jaki nasi pracownicy będą zaangażowani w nadzorowanie działalności firmy.  Pracownicy mogą być zaangażowani poprzez swoje przedstawicielstwo w zarządzie, które będzie sprawował osoby organ bądź przedstawiciele wybrani spośród pracowników.

Kolejnym krokiem jest opracowanie planu powołania spółki, który tworzy zarząd lub organ administracyjny. Projekt zostaje następnie zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W polskiej ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej Art.22 szczegółowo określa wymagane dokumenty potrzebne do rejestracji. Wymagania

związane z procesem zawiązania spółki SE różnią się w zależności od sposobu w jaki spółka zostanie utworzona.

Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Danii

Przy zakładaniu spółki europejskiej musimy pamiętać że minimalny kapitał zakładowy wynosi 120tys. euro.  Rejestracje spółki europejskiej, która będzie miała siedzibę statutową na terenie RP powinna odbyć się w terminie sześciu miesięcy od daty sporządzeniu statutu.  Rejestracja spółki europejskiej po uprzednim  opublikowaniu ogłoszenia w publikatorze krajowym, zostanie ogłoszona również w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.  Sytuacja prawna spółki przed datą rejestracji jest związana ze sposobem jej utworzenia.

Wszystkie etapy zawiązywania spółki muszą być zgodne z prawem państwa w którym znajduje się siedziba statutowa firmy, w rękach państwa należy wobec kwestia rozstrzygnięcia czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA