| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Wniosek do KRS - 6 przypadków w których wymagany będzie dodatkowy podpis

Wniosek do KRS - 6 przypadków w których wymagany będzie dodatkowy podpis

Wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego to codzienność każdej spółki kapitałowej w Polsce. KRS daje możliwość uzyskania informacji o każdym przedsiębiorcy podlegającemu obowiązkowi wpisu do tego rejestru. Do właściwego wydziału KRS składa się zarówno wniosek o rejestrację podmiotu jak i wnioski o zmianę danych. Na pozór podpisanie takich dokumentów wydaje się proste, ale w praktyce przysparza wiele problemów.

Zasadą jest, że spółka kapitałowa (sp. z o. o. albo S.A.) reprezentowana jest przez jej zarząd zgodnie z jej zasadą reprezentacji, określoną w umowie spółki albo statucie. Do składania oświadczeń w imieniu spółki może być powołany m.in. każdy z członków samodzielnie, dwóch członków łącznie, prezes zarządu samodzielnie, a inni łącznie albo łącznie z prokurentem. Możliwości jest wiele. Jeśli wspólnicy nie określą sposobu reprezentacji, do składania oświadczeń woli w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Od powyższej zasady występują jednak wyjątki.

Zgodnie z art. 19 Kodeksu spółek handlowych złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu pod dokumentem wystawionym przez spółkę jest wymagane tylko w przypadku, gdy ustawa tak stanowi. Wymóg działania wszystkich członków zarządu w pewnych sytuacjach, ze swej natury, stanowi problem tylko w spółkach posiadających wieloosobowy zarząd.

Jak w takim razie należy podpisywać formularze Krajowego Rejestru Sądowego oraz załączniki do nich? Wśród wniosków składanych we właściwych wydziałach gospodarczych KRS wyróżnia się wnioski o rejestrację oraz wnioski o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Zgodnie z k.s.h. zarówno w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak i spółki akcyjnej, wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu. Brak któregokolwiek z podpisów będzie skutkował zwrotem wniosku.

Przepisy dotyczące zgłaszania zmian w spółce kapitałowej nie zawierają podobnej reguły
na temat podpisywania wniosku o zmianę danych, co wniosek o wpis podmiotu do rejestru przedsiębiorców. Zmiany w spółce zgłasza się do sądu rejestrowego zgodnie z zasadami reprezentacji.

Kodeks spółek handlowych wymaga jednak podpisów wszystkich członków zarządu na poszczególnych załącznikach do wniosków. Wymóg taki występuje m.in. w poniższych przypadkach:

- oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników (art. 167 § 1 pkt 2 k.s.h.),

- lista wspólników składana sądowi przy każdej zmianie w księdze udziałów (art. 188 § 3 k.s.h.),

- oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione (art. 262 § 2 pkt. 3 k.s.h.),

- w sytuacji zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw w terminie, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni (art. 265 § 2 pkt 3 k.s.h.),

- oświadczenie wszystkich członków zarządu, w formie aktu notarialnego, o spełnieniu wszystkich warunków obniżenia kapitału zakładowego przewidzianych w ustawie i umowie spółki oraz w uchwale o obniżeniu kapitału zakładowego (art. 265 § 4 k.s.h.).

Zobacz: Spółki

Brak jakiegokolwiek z podpisów na załącznikach, które wymagają podpisów wszystkich członków zarządu spółki, będzie skutkował wezwaniem do uzupełnienia braków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »