| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Nowelizacja ustawy o KRS 2018 – możliwość ukarania wspólników za braki w organach spółki

Nowelizacja ustawy o KRS 2018 – możliwość ukarania wspólników za braki w organach spółki

Z dniem 15 marca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2018 roku o zmianie ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398. Jedną ze zmian, jaką wprowadziła powyższa ustawa, jest przyznanie sądowi rejestrowemu uprawnienia do wszczęcia postępowania przymuszającego względem podmiotów (wspólnicy spółek), którzy odpowiadają za powołanie organów upoważnionych do reprezentowania wspólników spółek, w przypadku gdy organy te nie zostały powołane lub zachodzą w składach tych organów braki.

Zgodnie z dodanym do art. 24 ustępem 1a „w uzasadnionych przypadkach, w razie stwierdzenia, że osoba prawna nie posiada organu uprawnionego do reprezentowania lub w składzie tego organu zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, sąd rejestrowy, wyznaczając odpowiedni termin, może wezwać obowiązanych do powołania lub wyboru tego organu do wykazania, że organ został powołany lub wybrany albo że braki w jego składzie zostały usunięte.”

Wezwanie, o którym mowa w powyższym akapicie, sądy rejestrowe będą dokonywać pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. Obecnie grzywna ta wynosi w jednym postępowaniu nie więcej niż 10.000 zł, a sądy mogą ją nakładać wielokrotnie, aż do osiągnięcia limitu 1 miliona złotych.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Powyższe oznacza, że np. wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy po wniesieniu wkładów, nie ponosili w zasadzie żadnej odpowiedzialności, będą mogli być ukarani w/w przypadkach.

Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę należy ocenić pozytywnie, bowiem wielokrotnie można było spotkać się z sytuacją, gdy spółki nie miały powołanego organu do reprezentacji, a wszystkie czynności były wykonywane przez prokurenta, którego odpowiedzialność choćby w sferze odpowiedzialności za długi spółki, była wręcz wykluczona, w przeciwieństwie np. do odpowiedzialności zarządu.

Artykuł sporządzony przez radcę prawnego Wojciecha Piaseckiego z MADEJCZYK Kancelaria Prawna Sp.k.

www.kancelariamadejczyk.biz

Zobacz: Spółki

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Autor:

specjalizuje się w prawie spółek, M&A, prawie budowlanym oraz prawie gospodarczym

Zdjęcia

Nowelizacja ustawy o KRS 2018 – możliwość ukarania wspólników za braki w organach spółki /fot.Shutterstock
Nowelizacja ustawy o KRS 2018 – możliwość ukarania wspólników za braki w organach spółki /fot.Shutterstock

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »