REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety we władzach spółek - statystyki

Kobiety we władzach spółek - statystyki udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych w Polsce
Kobiety we władzach spółek - statystyki udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety we władzach spółek wciąż stanowią niski procent. Jakie są ostatnie statystyki zebrane przez 30% Club Poland? W jakim sektorze jest najwięcej kobiet w zarządach i radach nadzorczych?

Kobiety we władzach największych spółek z GPW

Według nowych danych na koniec 2021 r., zebranych przez 30% Club Poland, udział kobiet we władzach – definiowanych jako zarządy i rady nadzorcze – 140 największych notowanych spółek na warszawskiej giełdzie wzrósł o 1,1 pp względem roku poprzedniego. Wskaźnik ten pozostaje jednak nadal na niskim poziomie 16,6%. 

REKLAMA

W badanych spółkach kobiety częściej można spotkać w radach nadzorczych (18,9%) niż w zarządach (13,1%). Wciąż rzadko zajmują one pozycję prezesek zarządu – było tak tylko w 3,6% przypadków (pięć spółek). Częściej, bo w 15,7% spółek (czyli 22) kobiety stały na czele rady nadzorczej. Pomimo korzyści dla biznesu płynących z różnorodności, wśród największych giełdowych spółek w Polsce wciąż jedna piąta nie posiada żadnej kobiety we władzach. 

MWIG40 - coraz więcej kobiet we władzach

Najlepiej, jeśli chodzi o różnorodność władz wypadają tzw. blue chipy, czyli spółki z WIG20, w których kobiety stanowiły 20,8% władz na koniec 2021 r. (lekko wyżej r/r). Z kolei w grupie najmniejszych badanych spółek, znajdujących się w indeksie sWIG80, różnorodność we władzach była wyraźnie mniejsza. Udział kobiet we władzach spółek z sWIG80 na koniec ub.r. był na poziomie 13,9%. Co więcej, wskaźnik ten pogorszył się rok do roku o 0,3 pp. 
Pozytywne zmiany zaszły w grupie średnich spółek. W przedsiębiorstwach z mWIG40 udział kobiet we władzach firm wzrósł o 4 pp i wyniósł na koniec 2021 r. 18,5%. Tym samym średnie spółki mocno zbliżyły się do tych największych. 

Największy udział kobiet w sektorze finansowym

Podobnie jak rok wcześniej, na koniec 2021 r. najwyższy udział kobiet we władzach miały sektory finansowy oraz rolno-spożywczy - było to odpowiednio 23,6% oraz 19,4%. Warto zwrócić uwagę, że w sektorze finansowym udział kobiet we władzach zwiększył się aż o 3,4 pp w minionym roku. Gdyby takie tempo zmian się utrzymało, ten sektor w ciągu dwóch lat osiągnąłby poziom 30%, który jest newralgiczny według wielu badań, bo to próg, od którego głosy mniejszości zaczynają mieć znaczenie i  mają realny wpływ na podejmowane decyzje. Sektor ten jest blisko tego progu, jeśli chodzi o udział kobiet w radach nadzorczych – na koniec 2021 r. wyniósł on 28,3%. 
Trzeci pod względem udziału kobiet we władzach był sektor TMT – 17,1%, wzrost o 1,7 pp. Tym samym sektor TMT zastąpił na tej pozycji energetykę, gdzie udział kobiet we władzach spadł o 2,0 pp do 15,3%. 

1/5 spółek nie ma żadnej kobiety we władzach

REKLAMA

Choć badania potwierdzają pozytywny wpływ różnorodności na procesy biznesowe, w wielu spółkach brakuje kobiet we władzach. Na koniec 2021 r. wśród 140 największych notowanych spółek aż w 28 (jednej piątej) z nich nie było ani jednej kobiety w zarządzie, ani radzie nadzorczej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najgorzej sytuacja nadal wygląda w sWIG80, gdzie podobnie jak w 2020 r., w aż 20 spółkach nie było kobiet w zarządach i radach nadzorczych. Także sytuacja w mWIG40 nadal pozostawia wiele do życzenia – w 8 spółkach nie było kobiet we władzach firm z mWIG40 (choć jest progres w porównaniu do 13 na koniec 2020 r.). 

Z kolei wśród blue chipów, podobnie jak rok wcześniej, nie było spółek bez kobiet we władzach. 

Minimum 30% udział kobiet - ile spółek?

REKLAMA

Pomimo ogólnie niskiego udziału kobiet we władzach spółek, w jednej na osiem badanych firm – czyli w 18 spółkach – osiągnięty lub przekroczony został poziom 30%. Te spółki pokazują, że osiąganie różnorodności płci we władzach jest możliwe. To spółki z różnych sektorów (m.in. finanse, TMT, detal, medyczny), o różnej wielkości (4 firmy z WIG20, 8 z sWIG40 oraz 6 z mWIG80) oraz o różnej strukturze akcjonariatu (zarówno z przewagą polskiego, jak i zagranicznego kapitału). 

Zebrane dane pokazują poprawę rok-do-roku. Tempo zachodzących zmian jest jednak wolne, za wolne. Zachęcam firmy do podjęcia mocniejszych działań na rzecz zwiększania różnorodności i włączenia. Szczególnie ważne jest stawianie ilościowych celów w zakresie różnorodności, także na najwyższych szczeblach, wraz z horyzontem ich realizacji.” – komentuje Milena Olszewska-Miszuris, Co-Chair 30% Club Poland. 

Źródło: 30% Club Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA