REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety we władzach spółek - statystyki

Kobiety we władzach spółek - statystyki udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych w Polsce
Kobiety we władzach spółek - statystyki udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety we władzach spółek wciąż stanowią niski procent. Jakie są ostatnie statystyki zebrane przez 30% Club Poland? W jakim sektorze jest najwięcej kobiet w zarządach i radach nadzorczych?

Kobiety we władzach największych spółek z GPW

Według nowych danych na koniec 2021 r., zebranych przez 30% Club Poland, udział kobiet we władzach – definiowanych jako zarządy i rady nadzorcze – 140 największych notowanych spółek na warszawskiej giełdzie wzrósł o 1,1 pp względem roku poprzedniego. Wskaźnik ten pozostaje jednak nadal na niskim poziomie 16,6%. 

REKLAMA

W badanych spółkach kobiety częściej można spotkać w radach nadzorczych (18,9%) niż w zarządach (13,1%). Wciąż rzadko zajmują one pozycję prezesek zarządu – było tak tylko w 3,6% przypadków (pięć spółek). Częściej, bo w 15,7% spółek (czyli 22) kobiety stały na czele rady nadzorczej. Pomimo korzyści dla biznesu płynących z różnorodności, wśród największych giełdowych spółek w Polsce wciąż jedna piąta nie posiada żadnej kobiety we władzach. 

MWIG40 - coraz więcej kobiet we władzach

Najlepiej, jeśli chodzi o różnorodność władz wypadają tzw. blue chipy, czyli spółki z WIG20, w których kobiety stanowiły 20,8% władz na koniec 2021 r. (lekko wyżej r/r). Z kolei w grupie najmniejszych badanych spółek, znajdujących się w indeksie sWIG80, różnorodność we władzach była wyraźnie mniejsza. Udział kobiet we władzach spółek z sWIG80 na koniec ub.r. był na poziomie 13,9%. Co więcej, wskaźnik ten pogorszył się rok do roku o 0,3 pp. 
Pozytywne zmiany zaszły w grupie średnich spółek. W przedsiębiorstwach z mWIG40 udział kobiet we władzach firm wzrósł o 4 pp i wyniósł na koniec 2021 r. 18,5%. Tym samym średnie spółki mocno zbliżyły się do tych największych. 

Największy udział kobiet w sektorze finansowym

Podobnie jak rok wcześniej, na koniec 2021 r. najwyższy udział kobiet we władzach miały sektory finansowy oraz rolno-spożywczy - było to odpowiednio 23,6% oraz 19,4%. Warto zwrócić uwagę, że w sektorze finansowym udział kobiet we władzach zwiększył się aż o 3,4 pp w minionym roku. Gdyby takie tempo zmian się utrzymało, ten sektor w ciągu dwóch lat osiągnąłby poziom 30%, który jest newralgiczny według wielu badań, bo to próg, od którego głosy mniejszości zaczynają mieć znaczenie i  mają realny wpływ na podejmowane decyzje. Sektor ten jest blisko tego progu, jeśli chodzi o udział kobiet w radach nadzorczych – na koniec 2021 r. wyniósł on 28,3%. 
Trzeci pod względem udziału kobiet we władzach był sektor TMT – 17,1%, wzrost o 1,7 pp. Tym samym sektor TMT zastąpił na tej pozycji energetykę, gdzie udział kobiet we władzach spadł o 2,0 pp do 15,3%. 

1/5 spółek nie ma żadnej kobiety we władzach

REKLAMA

Choć badania potwierdzają pozytywny wpływ różnorodności na procesy biznesowe, w wielu spółkach brakuje kobiet we władzach. Na koniec 2021 r. wśród 140 największych notowanych spółek aż w 28 (jednej piątej) z nich nie było ani jednej kobiety w zarządzie, ani radzie nadzorczej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najgorzej sytuacja nadal wygląda w sWIG80, gdzie podobnie jak w 2020 r., w aż 20 spółkach nie było kobiet w zarządach i radach nadzorczych. Także sytuacja w mWIG40 nadal pozostawia wiele do życzenia – w 8 spółkach nie było kobiet we władzach firm z mWIG40 (choć jest progres w porównaniu do 13 na koniec 2020 r.). 

Z kolei wśród blue chipów, podobnie jak rok wcześniej, nie było spółek bez kobiet we władzach. 

Minimum 30% udział kobiet - ile spółek?

REKLAMA

Pomimo ogólnie niskiego udziału kobiet we władzach spółek, w jednej na osiem badanych firm – czyli w 18 spółkach – osiągnięty lub przekroczony został poziom 30%. Te spółki pokazują, że osiąganie różnorodności płci we władzach jest możliwe. To spółki z różnych sektorów (m.in. finanse, TMT, detal, medyczny), o różnej wielkości (4 firmy z WIG20, 8 z sWIG40 oraz 6 z mWIG80) oraz o różnej strukturze akcjonariatu (zarówno z przewagą polskiego, jak i zagranicznego kapitału). 

Zebrane dane pokazują poprawę rok-do-roku. Tempo zachodzących zmian jest jednak wolne, za wolne. Zachęcam firmy do podjęcia mocniejszych działań na rzecz zwiększania różnorodności i włączenia. Szczególnie ważne jest stawianie ilościowych celów w zakresie różnorodności, także na najwyższych szczeblach, wraz z horyzontem ich realizacji.” – komentuje Milena Olszewska-Miszuris, Co-Chair 30% Club Poland. 

Źródło: 30% Club Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-02-17 14:17:29
    Załóż własną firmę i zmień statystyki! Profesjonalna pomoc w rejestracji spółki! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

REKLAMA

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

REKLAMA

Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

REKLAMA