reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?

Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?

Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.

Ujawnienie danych spółki

Przepisy nie zawierają wymogu wskazania kapitału zakładowego w umowach o pracę i zlecenia, podpisanych przez spółkę. Istnieją jednak prawne podstawy do tego, by w umowach i świadectwie pracy zamieszczać numer KRS. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zakres informacji, jakie spółka z o.o. ma obowiązek ujawniać w pismach, regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). To właśnie te przepisy nakazują ujawnianie takich danych jak wysokość kapitału zakładowego. Obowiązek ujawniania danych spółki regulowany jest także w przepisach ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (ustawa o KRS). Należy jednak podkreślić, że przepisy k.s.h. i ustawy o KRS różnią się co do zakresu danych i okoliczności powstania obowiązku ich ujawniania.

Obowiązek ujawniania danych spółki a k.s.h.

Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki, powinny zawierać m.in.:

• firmę spółki, jej siedzibę i adres,

• oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• wysokość kapitału zakładowego (art. 206 § 1 k.s.h.).

Informacje wymagane przez k.s.h. spółka z o.o. jest zobowiązana podawać zawsze i we wszelkiego rodzaju korespondencji, nawet jeśli jest ona kierowana do stałych kontrahentów spółki. Nieujawnianie tych danych w pismach i zamówieniach handlowych naraża przedsiębiorcę na grzywnę do 5000 zł (art. 595 k.s.h.).

Umowy

Przywołany przepis k.s.h. dotyczy czynności dokonywanych przez spółkę z o.o. jednostronnie, a nie czynności dwustronnych. Umowa nie jest ani pismem spółki, ani zamówieniem handlowym, ani tym bardziej informacją zamieszczaną na stronie internetowej odwołującej się spółki. W umowach o pracę i umowach zlecenia nie muszą być zatem przestrzegane wymogi określone w art. 206 § 1 k.s.h.

Świadectwo pracy

Treść świadectwa pracy regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. W załączonym do rozporządzenia wzorze zaznaczone jest, że pracodawca (w przypadku Czytelnika - spółka z o.o.) powinien wpisać swoją nazwę, adres siedziby oraz numer REGON-EKD. Nie ma natomiast konieczności ujawniania np. wysokości kapitału zakładowego w świadectwie pracy.

Obowiązek ujawniania danych spółki a przepisy ustawy o KRS

Każdy podmiot wpisany do KRS (a zatem także spółka z o.o.) ma obowiązek umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych - w zakresie swojej działalności - do oznaczonych osób i organów, następujące dane: numer KRS i oznaczenie sądu rejestrowego przechowującego akta tego podmiotu, firmę lub nazwę, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, siedzibę i adres, numer NIP (art. 34 ust. 1 ustawy o KRS).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama