Zmiana umowy spółki z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru (art. 255 § 1 kodeksu spółek handlowych). Uchwały dotyczące zmiany umowy spółki, rozwiązania spółki lub zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części zapadają większością dwóch trzecich głosów. Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów, przy czym umowa spółki może ustanowić surowsze warunki powzięcia tych uchwał (art. 246 § 1 k.s.h.). Zgodnie z art. 241 k.s.h., jeżeli przepisy działu dotyczącego zgromadzenia wspólników lub umowa spółki nie stanowią inaczej, zgromadzenie wspólników jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim udziałów. Ponieważ znajdujący się w tym dziale art. 246 k.s.h. nie zawiera takiego wymogu, należy uznać, że w przypadku głosowania nad zmianą umowy spółki nie ma wymogu kworum. Surowsze wymogi (m.in. co do kworum) mogą być jednak przewidziane w umowie spółki. Możemy sobie zatem wyobrazić sytuację, w której brak w umowie spółki odpowiedniego zapisu co do kworum spowoduje, że o zmianie umowy spółki zdecyduje jeden wspólnik posiadający jeden udział. Wymogi dotyczące większości także mogą zostać zmienione w umowie spółki.
REKLAMA
Uchwała dotycząca zmiany umowy spółki, zwiększająca świadczenia wspólników lub uszczuplająca prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy (art. 246 § 3 k.s.h.). Wydaje się, że dla celów dowodowych, w przypadku głosowania tajnego (art. 247 § 2 k.s.h.), zgoda taka powinna być wyrażona oddzielnie niż samo głosowanie, czyli np. ustnie do protokołu.
REKLAMA
Jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawierają ograniczeń, wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do księgi protokołów. Członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników. (art. 243 k.s.h.). Oznacza to, że w przypadku głosowania nad uchwałą o zmianie umowy spółki wspólnicy mogą być reprezentowani przez pełnomocników.
Uchwała o zmianie umowy spółki powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza (art. 255 § 3 k.s.h.). Stosownie natomiast do art. 227 § 1 k.s.h. uchwały wspólników są podejmowane na zgromadzeniu wspólników, a bez odbycia zgromadzenia wspólników mogą być powzięte uchwały, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte albo na głosowanie pisemne (art. 227 § 2 k.s.h.). Uchwała o zmianie umowy spółki może być zatem podjęta podczas zgromadzenia wspólników. Nie ma natomiast zgody co do tego, czy uchwała taka może być podjęta w trybie pisemnym.
Zmiana umowy spółki wymaga nie tylko uchwały wspólników, ale także wpisu do rejestru (art. 255 § 1 k.s.h.). Zgłoszenie zmiany umowy spółki do sądu rejestrowego jest obowiązkiem zarządu (art. 256 § 1), przy czym nie ma wymogu, aby wniosek o wpis był podpisany przez wszystkich członków zarządu. Stosownie bowiem do art. 19 k.s.h. złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu pod dokumentem wystawionym przez spółkę jest wymagane tylko w przypadku, gdy ustawa tak stanowi. Wniosek o wpis musi zostać złożony w ciągu 6 miesięcy od dnia podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki z o.o.
Należy także pamiętać, że wpisy do rejestru, a więc także wpis zmiany umowy spółki z o.o., podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Paweł Mazur
Podstawa prawna:
• art. 19, 227, 241 i 243, art. 246 § 1 i 3, art. 247 § 2, art. 255 § 1 i 3, art. 256 § 1 oraz art. 256 § 3 w związku z art. 169 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),
• art. 13 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA