REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób dokonać zmiany procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W spółce cywilnej są trzej wspólnicy mający następujące udziały: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25%. Drugi i trzeci wspólnik to małżeństwo, które nie ustanowiło rozdzielności majątkowej. Jak od nowego roku zmienić udziały wspólników na następujące: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%? Co i gdzie trzeba zgłosić? Spółka prowadzi pkpir.

RADA

REKLAMA

W związku ze zmianą proporcji udziałów wspólników w spółce muszą Państwo jedynie sporządzić spis z natury na dzień zmiany proporcji udziałów i dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym na formularzu NIP-2. Spółka cywilna między małżonkami nie różni się bowiem w sensie formalnym od zwykłej spółki cywilnej, w której wspólnicy są wobec siebie osobami obcymi. Z tym jednym zastrzeżeniem, że stosunki majątkowe między wspólnikami - małżonkami żyjącymi we wspólności ustawowej małżeńskiej są oceniane w aspekcie wspólności łącznej. Rodzi to pewne ograniczenia jedynie w przypadku rozwiązania spółki. Jak zmienić udziały wspólników - opisujemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowa spółki cywilnej powinna być zawarta w formie pisemnej. Zmianę proporcji udziałów w spółce można wprowadzić w formie aneksu do umowy spółki albo na podstawie uchwały wspólników podjętej w tym przedmiocie. Forma zmiany proporcji zależy od postanowień zawartych w umowie spółki. Aneks i uchwałę należy sporządzić w formie pisemnej (zob. przykłady). Co ważne, jeżeli umowa spółki nie zawiera postanowień w przedmiocie trybu głosowania nad uchwałami, to uchwały w takim przypadku muszą być podejmowane jednomyślnie.

PRZYKŁADY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przychody wspólnika (podatnika) z udziału w spółce cywilnej należy określić proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę należy stosować także odpowiednio do rozliczania kosztów podatkowych, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

PRZYKŁAD

W spółce cywilnej z dniem 17 lipca 2009 r. dokonano zmiany proporcji udziału wspólników z: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25% na: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%.

Do 17 lipca 2009 r. przychody i koszty przypadające na wspólników tej spółki powinny być ustalane proporcjonalnie do udziału każdego z nich sprzed zmiany, tj. w wysokości: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25%. Natomiast od dnia 18 lipca 2009 r. przychody i koszty przypadające na wspólników tej spółki powinny być ustalane proporcjonalnie do udziału każdego z nich po zmianie, tj. 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%. Innymi słowy, do dnia 17 lipca 2009 r. dochód wspólnika za rok podatkowy 2009 będzie ustalany według jego udziału w spółce w okresie od stycznia do 17 lipca 2009 r., zaś w okresie od 18 lipca 2009 r. do grudnia 2009 r. według zmienionego udziału w spółce. Ponieważ zmiana proporcji udziału dotyczy tylko wspólników nr 2 i 3, dochód wspólnika nr 1 za rok podatkowy 2009 będzie ustalany za okres od stycznia do grudnia 2009 r. bez zmian.

Wpis do ewidencji

REKLAMA

Spółka cywilna, jako podatnik niebędący osobą fizyczną, podlega obowiązkowi wpisu do ewidencji i identyfikacji podatników i płatników we właściwym urzędzie skarbowym. Zgłoszenie identyfikacyjne zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, przedmiot wykonywanej działalności, a w przypadku spółek cywilnych także dane dotyczące wspólników.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem indentyfikacyjnym na podatniku ciąży tzw. obowiązek aktualizacyjny. Polega on na dokonaniu zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zatem w przypadku zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej należy dokonać także aktualizacji danych na formularzu NIP-2 w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana proporcji udziałów.

Zmiana proporcji udziałów w spółce cywilnej nie jest informacją podlegającą ujawnieniu ani w urzędzie statystycznym, ani też w wydziale ewidencji działalności gospodarczej.

Spis z natury

REKLAMA

Spółki cywilne mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów (§ 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). W razie zmiany proporcji udziałów wspólników w księdze przychodów i rozchodów należy sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów.

Jeżeli zatem zamierzają Państwo dokonać zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej, to na dzień zmiany proporcji tych udziałów z: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25% na: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10% należy sporządzić spis z natury. O zamiarze sporządzenia spisu z natury, w przypadku zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej, w terminie innym niż na dzień 1 stycznia i 31 grudnia, należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Jeżeli Państwo zamierzają zmienić proporcję udziałów w spółce na dzień 31 grudnia 2009 r. lub na dzień 1 stycznia 2010 r., to nie muszą Państwo zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzenia spisu z natury.

• art. 860, 861, 863, 867 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 131, poz. 1075

• § 2, 27, 28 i 29 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

• art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

• art. 5 i art. 9 ust. 1 ustawy z 3 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA