REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób dokonać zmiany procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W spółce cywilnej są trzej wspólnicy mający następujące udziały: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25%. Drugi i trzeci wspólnik to małżeństwo, które nie ustanowiło rozdzielności majątkowej. Jak od nowego roku zmienić udziały wspólników na następujące: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%? Co i gdzie trzeba zgłosić? Spółka prowadzi pkpir.

RADA

REKLAMA

W związku ze zmianą proporcji udziałów wspólników w spółce muszą Państwo jedynie sporządzić spis z natury na dzień zmiany proporcji udziałów i dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym na formularzu NIP-2. Spółka cywilna między małżonkami nie różni się bowiem w sensie formalnym od zwykłej spółki cywilnej, w której wspólnicy są wobec siebie osobami obcymi. Z tym jednym zastrzeżeniem, że stosunki majątkowe między wspólnikami - małżonkami żyjącymi we wspólności ustawowej małżeńskiej są oceniane w aspekcie wspólności łącznej. Rodzi to pewne ograniczenia jedynie w przypadku rozwiązania spółki. Jak zmienić udziały wspólników - opisujemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowa spółki cywilnej powinna być zawarta w formie pisemnej. Zmianę proporcji udziałów w spółce można wprowadzić w formie aneksu do umowy spółki albo na podstawie uchwały wspólników podjętej w tym przedmiocie. Forma zmiany proporcji zależy od postanowień zawartych w umowie spółki. Aneks i uchwałę należy sporządzić w formie pisemnej (zob. przykłady). Co ważne, jeżeli umowa spółki nie zawiera postanowień w przedmiocie trybu głosowania nad uchwałami, to uchwały w takim przypadku muszą być podejmowane jednomyślnie.

PRZYKŁADY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przychody wspólnika (podatnika) z udziału w spółce cywilnej należy określić proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę należy stosować także odpowiednio do rozliczania kosztów podatkowych, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

PRZYKŁAD

W spółce cywilnej z dniem 17 lipca 2009 r. dokonano zmiany proporcji udziału wspólników z: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25% na: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%.

Do 17 lipca 2009 r. przychody i koszty przypadające na wspólników tej spółki powinny być ustalane proporcjonalnie do udziału każdego z nich sprzed zmiany, tj. w wysokości: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25%. Natomiast od dnia 18 lipca 2009 r. przychody i koszty przypadające na wspólników tej spółki powinny być ustalane proporcjonalnie do udziału każdego z nich po zmianie, tj. 1) 49%, 2) 41% i 3) 10%. Innymi słowy, do dnia 17 lipca 2009 r. dochód wspólnika za rok podatkowy 2009 będzie ustalany według jego udziału w spółce w okresie od stycznia do 17 lipca 2009 r., zaś w okresie od 18 lipca 2009 r. do grudnia 2009 r. według zmienionego udziału w spółce. Ponieważ zmiana proporcji udziału dotyczy tylko wspólników nr 2 i 3, dochód wspólnika nr 1 za rok podatkowy 2009 będzie ustalany za okres od stycznia do grudnia 2009 r. bez zmian.

Wpis do ewidencji

REKLAMA

Spółka cywilna, jako podatnik niebędący osobą fizyczną, podlega obowiązkowi wpisu do ewidencji i identyfikacji podatników i płatników we właściwym urzędzie skarbowym. Zgłoszenie identyfikacyjne zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, przedmiot wykonywanej działalności, a w przypadku spółek cywilnych także dane dotyczące wspólników.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem indentyfikacyjnym na podatniku ciąży tzw. obowiązek aktualizacyjny. Polega on na dokonaniu zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zatem w przypadku zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej należy dokonać także aktualizacji danych na formularzu NIP-2 w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana proporcji udziałów.

Zmiana proporcji udziałów w spółce cywilnej nie jest informacją podlegającą ujawnieniu ani w urzędzie statystycznym, ani też w wydziale ewidencji działalności gospodarczej.

Spis z natury

REKLAMA

Spółki cywilne mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów (§ 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). W razie zmiany proporcji udziałów wspólników w księdze przychodów i rozchodów należy sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów.

Jeżeli zatem zamierzają Państwo dokonać zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej, to na dzień zmiany proporcji tych udziałów z: 1) 49%, 2) 26% i 3) 25% na: 1) 49%, 2) 41% i 3) 10% należy sporządzić spis z natury. O zamiarze sporządzenia spisu z natury, w przypadku zmiany proporcji udziałów w spółce cywilnej, w terminie innym niż na dzień 1 stycznia i 31 grudnia, należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Jeżeli Państwo zamierzają zmienić proporcję udziałów w spółce na dzień 31 grudnia 2009 r. lub na dzień 1 stycznia 2010 r., to nie muszą Państwo zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzenia spisu z natury.

• art. 860, 861, 863, 867 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 131, poz. 1075

• § 2, 27, 28 i 29 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

• art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

• art. 5 i art. 9 ust. 1 ustawy z 3 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA