| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność karna w spółce europejskiej

Odpowiedzialność karna w spółce europejskiej

Uchwalona 4 marca 2005 r. ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej1, stworzyła na gruncie polskim prawną możliwość założenia europejskiej spółki, stanowiącej autonomiczną, ujednoliconą dla wszystkich państw członkowskich i powszechnie dostępną instytucję prawa gospodarczego.

Była ona rezultatem długoletnich, żmudnych prac poszczególnych państw Wspólnoty Europejskiej nad utworzeniem jednolitego schematu organizacyjno-prawnego dla takiej spółki, co nastąpiło dopiero 8 października 2001 r. pod postacią rozporządzenia Rady WE nr 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej SE2. W Unii Europejskiej weszło ono w życie 8 października 2004 r.

Punkt 18 wstępu do rozporządzenia zawiera stwierdzenie, że „każde państwo członkowskie musi być obowiązane zapewnić, w przypadku naruszenia przepisów tego rozporządzenia, stosowanie sankcji przewidzianych dla spółek akcyjnych podlegających jego prawu”. Zapis ten spowodował konieczność wprowadzenia do naszego systemu prawnego odrębnych przepisów karnych, przeznaczonych do stosowania wyłącznie na wypadek naruszenia postanowień zarówno rozporządzenia, jak i wydanej na jego podstawie ustawy o spółce europejskiej.

Imperatyw gwarantujący przestrzeganie nałożonych zasad znalazł swoje odzwierciedlenie w tytule V uSE, noszącym nazwę - „Przepisy porządkowe i karne”. Dzieli on przepisy na porządkowe (art. 122-125), operujące nakładaną przez sąd rejestrowy grzywną w wysokości odpowiednio do 10 000 zł, względnie do 20 000 zł, oraz karne od art. 126 do 133, z tym że art. 126 dotyczy jedynie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych i jako taki zostanie wyłączony z prowadzonych tu rozważań. Właściwe przepisy karne związane ze spółką europejską zaczynają się od art. 127 i kończą na art. 133, przy czym ostatni z przepisów karnych zalicza się do kategorii wykroczeń. W ramach przyjętego tematu włączono jednak przepis o charakterze wykroczeniowym do szeroko pojmowanej odpowiedzialności karnej, aby najpełniej oddać jej istotę.

Nie ulega wątpliwości, iż w polskich realiach możliwość prowadzenia działalności gospodarczej pod postacią spółki europejskiej nie jest - jak dotąd - szerzej wykorzystywana. Przepisy ustawy obowiązują dopiero od trzech lat, zapewne więc wielu przedsiębiorców nie nabrało przekonania do wyboru tej właśnie formy organizacyjnej przedsiębiorstwa o zasięgu ponadkrajowym. Nie należy więc liczyć w najbliższej przyszłości na wyraźny przyrost ilościowy spółek europejskich. Dotychczasowe obserwacje potwierdziły jednak, że podmioty takie w naszym kraju już się zawiązały bądź też trwają przygotowania od strony formalnej do ich powstania. Konsekwencją wspomnianego stanu faktycznego jest brak opracowań obejmujących karnoprawną odpowiedzialność za zachowania wyraźnie przez przepisy zakazane, nie ukształtowało się dotąd orzecznictwo sądowe, mające - jak wiemy - spory wpływ na praktykę stosowania przepisów i kształtowanie się poglądów doktryny prawa. Koniecznym więc stało się przybliżenie tej problematyki, zwrócenia przy tym uwagi na podobieństwa przyjętych unormowań kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), co może skłaniać do poszukiwania rozwiązań - w przypadkach wątpliwych w uSE - właśnie w tym kodeksie i temu też między innymi służyć powinna niniejsza publikacja.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK