reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Urzędy narzucają niedozwolone klauzule

Aktualizacja: 29.08.2007

Zamawiający coraz częściej wprowadzają do projektów umów dotyczących zamówień publicznych klauzule, które naruszają zasadę swobody kontraktowania oraz zasadę równorzędności stron umowy. »

Firmy dużo tracą na podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 28.08.2007

Przedsiębiorcy płacą zbyt wysokie kwoty podatku od nieruchomości z powodu nieprawidłowych ewidencji. Powodem tych nadpłat jest również skomplikowane prawo podatkowe i profiskalne nastawienie urzędników w gminach. Podatnicy powinni dokładnie przeanalizować dotychczasowe rozliczenia i na nowo zakwalifikować grunty i budowle. »

Jak zrobić dobry interes z gminą

Aktualizacja: 24.09.2007

Ograniczeniu ulegnie zakres i stopień trudności analiz poprzedzających przygotowanie projektów PPP. W procedurze wyboru partnera prywatnego stosowane mają być tryby negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego. Przedsiębiorcom będzie przysługiwało prawo tylko protestu rozstrzyganego przez urząd. »

Płacowa presja zagraża zyskom firm

Aktualizacja: 23.08.2007

Prognozowany średnio 10 % wzrost płac co roku może doprowadzić do spadku konkurencyjności polskich firm. Najbardziej zagrożone są wyniki przedsiębiorstw z branży budowlanej i handlowej oraz w usługach. Firmy, którym w związku z presją na podwyżkę płac grozi spadek rentowności, mogą przenieść produkcję za granicę. »

Wystarczy jeden odpis z KRS

Aktualizacja: 24.09.2007

Strona procesu będzie mogła sama poświadczyć zgodność kopii z oryginałem dokumentu. Firmy nie będą musiały występować w każdej sprawie przed sądem po osobny odpis z KRS. Przedsiębiorca występujący w sądzie bez adwokata będzie mógł uiścić opłatę po zwróceniu pozwu. »

Wspólne rachunki bankowe ułatwią rozliczenia przedsiębiorcom

Aktualizacja: 20.08.2007

Wszyscy zainteresowani będą mogli zakładać wspólne rachunki bankowe. Ze zmiany skorzystają głównie przedsiębiorcy w ramach wspólnych inwestycji. Udziały posiadaczy w rachunku będą równe, a dyspozycje wypłaty samodzielne. »

Plany stref zamiast planów zagospodarowania przestrzennego

Aktualizacja: 16.08.2007

Ministerstwo Budownictwa chce zlikwidować decyzje o warunkach zabudowy. Zamiast planów zagospodarowania przestrzennego, powstaną plany stref. Na podstawie planu stref będą wydawane w miastach pozwolenia na budowy. »

Przedsiębiorcy będą mieli mniej wątpliwości przy ubieganiu się o pozwolenia

Aktualizacja: 14.08.2007

19 sierpnia wchodzi w życie nowela ustawy Prawo ochrony środowiska. Precyzuje ona dotychczasowe przepisy, co pośrednio wpłynie na usprawnienie postępowań przy ubieganiu się o pozwolenia związane z wprowadzaniem do środowiska różnych substancji. »

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Aktualizacja: 14.08.2007

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia. »

Zagraniczna ekspansja polskich przedsiębiorstw

Aktualizacja: 10.08.2007

Poza potentatami, takimi jak PKN Orlen czy PZU, za granicą inwestuje coraz więcej małych firm. Firmy wychodzą za granicę, bo szukają nie tylko nowych rynków, ale niższych kosztów pracy. »

Status wspólnika decyduje o kwocie należnego podatku

Aktualizacja: 07.08.2007

Fiskus niejednakowo traktuje wspólników w trakcie likwidacji spółki kapitałowej. Niższy podatek płacą osoby prawne, natomiast fizyczne opodatkowują całość przychodu. »

Nowe zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych

Aktualizacja: 06.08.2007

Pracodawca, zatrudniając osobę niepełnosprawną - bezrobotną lub poszukującą pracy, może się ubiegać o zwrot kosztów wyposażenia jej stanowiska pracy do wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. »

Coraz więcej firm prowadzi księgi on-line

Aktualizacja: 24.09.2007

Prowadzenie księgowości on-line pozwala przesyłać elektronicznie faktury i sprawdzać na bieżąco rozliczenia prowadzone przez biuro rachunkowe. Jednak barierą dla firm są nadal wysokie koszty sprzętu i oprogramowania. »

Przedsiębiorcy chcą rozliczać się w euro

Aktualizacja: 01.08.2007

Posłowie chcą, by polskie firmy mogły w kraju płacić w euro bez zezwoleń prezesa NBP. Przedsiębiorcy nalegają na szybkie przyjęcie wspólnej waluty unijnej i ograniczenie ryzyka w eksporcie.   »

Zmiany w przepisach BHP

Aktualizacja: 31.07.2007

Koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy obciążać będą wyłącznie pracodawców. Zewnętrzne służby bhp będzie mogła zatrudnić tylko firma, w której pracuje do 100 osób. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama