REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca może opłacać zaliczki kwartalnie

Szymborska-Sutton Agata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zostało już tylko kilka dni na poinformowanie fiskusa o wyborze korzystnych, płaconych tylko cztery razy w roku zaliczek na podatek dochodowy – przedsiębiorcy mają na to czas do 20 lutego. Kwartalne rozliczenia z fiskusem pozwalają dłużej obracać firmowymi pieniędzmi.

Od tego roku zaliczki kwartalne płaci się według nowych zasad. Za pierwsze trzy miesiące roku prowadzący działalność rozliczają się z fiskusem tak, jak dotychczas. Zatem za każdy kolejny kwartał płacą zaliczki do 20 dnia następnego miesiąca: do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października. Zmienił się jednak termin wpłaty fiskusowi ostatniej zaliczki, za IV kwartał roku. Przedsiębiorcy zyskali dodatkowy miesiąc na rozliczenie z urzędem skarbowym. O ile do tej pory zaliczkę za trzy ostatnie miesiące roku należało wpłacić do 20 grudnia, o tyle od 2012 r. przedsiębiorcy mają na to czas aż do 20 stycznia następnego roku. Co więcej, mają też wybór. Zamiast płacić zaliczkę za IV kwartał, do 20 stycznia mogą złożyć roczne zeznanie podatkowe, tym samym rozliczając się z fiskusem już z podatku za cały rok (złożenie w styczniu rocznego zeznania będzie opłacalne dla tych prowadzących działalność, którzy spodziewają się nadpłaty).

REKLAMA


Sposób na optymalizację podatkową

Co daje przedsiębiorcom kwartalne rozliczanie podatku dochodowego? Płacąc podatek co trzy miesiące, a nie co miesiąc, mogą aż o dwa miesiące dłużej obracać firmowymi pieniędzmi. To istotne na przykład w sytuacji, gdy przedsiębiorca boryka się z nierzetelnymi, niepłacącymi na czas kontrahentami - kwartalnie płacone zaliczki dają mu szansę na utrzymanie płynności finansowej. Jeśli natomiast firma jest w dobrej kondycji finansowej, pieniądze przeznaczone na zaliczkę na podatek można przenieść na konto oszczędnościowe lub założyć krótkoterminową lokatę - w ten sposób podatek choć trochę na siebie zarobi. Zakładając, że miesięczny dochód przedsiębiorcy, rozliczającego się z fiskusem według jednolitej 19-proc. stawki, wynosi  15 tys. zł, miesięczna zaliczka na podatek sięgałaby 2850 zł, a zatem za 3 miesiące - 8550 złotych. Gdyby przedsiębiorca zdecydował się na ulokowanie całej kwoty kwartalnej zaliczki na najlepiej oprocentowaną na rynku 3-miesięczną lokatę dla mikroprzedsiębiorstw (6,10%,oferowane przez FM Bank i Idea Bank), jego zysk brutto wyniósłby ok. 130 złotych.

Zamów e-book: Przedsiębiorca w kontaktach z urzędem skarbowym >>

Płacąc kwartalne zaliczki, przedsiębiorca może także zaproponować lepszy kredyt kupiecki - dłuższe terminy płatności dla kontrahentów mogą zaowocować lepszym postrzeganiem firmy na rynku, co w efekcie dałoby jej przewagę konkurencyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przywilej małych podatników i rozpoczynających działalność

Niestety, nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z przywileju kwartalnych zaliczek. Przysługuje on tylko tym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą (co oznacza, że nie mieli firmy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie działalności gospodarczej) lub mają status małego podatnika (ich roczne przychody ze sprzedaży, wraz z VAT, nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 mln 200 tys. euro, czyli 5 mln 324 tys. zł). Przedsiębiorcy, którzy spełniają jeden z wymienionych warunków i zdecydują się na kwartalne rozliczenia, muszą o tym pisemnie poinformować swój urząd skarbowy. Działający już na rynku mają na to czas do 20 lutego, natomiast rozpoczynający działalność muszą to zrobić najpóźniej do dnia uzyskania pierwszego przychodu.


Kwartalne zaliczki wymagają dyscypliny finansowej

Minus rozliczeń kwartalnych? Płacone w ten sposób zaliczki na podatek wymagają od przedsiębiorcy dużej dyscypliny finansowej - rozliczenie z fiskusem co 3 miesiące jest bowiem tylko odroczeniem zapłaty podatku. Przedsiębiorca musi być świadomy tego, że cztery razy w roku musi zgromadzić na swoim koncie wysoką kwotę, którą przeznaczy tylko na podatek.


Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA