REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie masz wiele kapitału? Otwórz punkt ksero!

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługi ksero i wydruki komputerowe mogą być dochodowym przedsięwzięciem, pod warunkiem usytuowania przy ruchliwych ulicach. Rentowność poprawi wzbogacenie oferty o usługi np. oprawy prac lub tworzenia pieczątek. Nakłady inwestycyjne w zasadzie są małe, sprzęt można wyleasingować, a założenie tego typu biznesu wymaga jedynie rejestracji w gminnej ewidencji gospodarczej.

 

REKLAMA

Punkty ksero, to w większości jednoosobowa działalność lub rodzinny biznes. Stworzenie tego typu firmy usługowej nie wymaga wielu starań, wystarczy sama rejestracja w gminnej ewidencji gospodarczej. Nie potrzeba sporych nakładów finansowych, a sprzęt można wyleasingować.

 

Trudności może nastręczać znalezienie odpowiedniego lokalu, usytuowanego w atrakcyjnym miejscu, przy ciągach komunikacyjnych, w centrach miast, przy uczelniach lub szkołach.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługi tego typu zawsze znajdą popyt. Jednak przed założeniem naszego przedsięwzięcia powinniśmy   przeanalizować zapotrzebowanie na usługi jakie zamierzamy oferować w okolicy, gdzie podjęliśmy decyzję o otwarciu punktu ksero.

 

Jaka oferta?

 

Obecne punkty ksero albo inaczej kopiowania to często niewielkie zakłady usługowe wykorzystujące najnowszą technikę cyfrową. Często usługi kopiowania są połączone z ofertą wydruków komputerowych. Z takich usług często korzystają agencje reklamowe i inne firmy zamawiające materiały marketingowe.

 

Najlepiej, gdy w naszej ofercie będzie kolorowy druk mało i wielkoformatowy. Jednak najwięcej zarobimy  na druku małoformatowym. Tutaj należy dodać, że drukowanie plakatów lub różnorakich projektów architektonicznych wymaga precyzji i zainstalowania dobrego sprzętu w postaci skanerów i plotterów.

 

Rentowność naszego mikro przedsiębiorstwa podniesie oferowanie innych usług. Może to być oferta wydruków komputerowych o dużym formacie, wytwarzanie pieczątek firmowych, oprawa prac, czy punkt lotto.

 

Koszty inwestycyjne i inne wydatki?

 

Urządzenia kserujące wraz ze skanerami, plotterami i komputerem ze specjalnym oprogramowaniem kosztują. Łączny wydatek wynosi od 50 tys. zł do 120 tys. zł. Sprzęt możemy wyleasingować w jednej z 20 firm leasingowych oferujących leasing IT i sprzętu biurowego oraz komputerowego. W przypadku leasingu komputerowego wszystkie, co miesięczne opłaty leasingowe można wliczyć w koszty. Ogranicza to wydatki początkowe, ale może wpłynąć negatywnie na finanse firmy i przyczynić się do podniesienia cen oferowanych usług.

 

Gwarancją powodzenia w tym interesie jest dobra lokalizacja, w pobliżu uczelni, szkoły, czy w centrum miasta. A wynajem lokalu w takim miejscu może sporo kosztować. Czynsz za lokal o powierzchni około 35 mkw. wynosi w dużym mieście około 3 tys. zł.

 

Poważna część kosztów to wydatki na zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych. Wszystko oczywiście zależy od jakości papieru i jego rodzaju oraz od gustów klientów. Materiały eksploatacyjne, głównie tusze, także sporo kosztują. Miesięcznie, średnio na ten cel trzeba wydać od dwóch do pięciu tys. zł.

 

W skład kosztów wpływających na zysk wchodzą wydatki związane z serwisowaniem sprzętu. Urządzenia cyfrowe i komputery wysokiej klasy wymagają serwisowania przez osoby o stosunkowo wysokich kwalifikacjach technicznych i informatycznych. Na ten cel trzeba przeznaczyć około 1 tys. zł miesięcznie. Przy niewielkich obrotach jest to stosunkowo pokaźne uszczuplenie wpływów.

 

Trzeba też pamiętać o opłatach od obrotu z tytułu ochrony praw autorskich. Wynoszą one od 1 do 3 proc. wartości sprzedaży usług.

 

Ile można zarobić?

 

W większości przypadków o zarobkach takich firm usługowych decyduje lokalizacja placówki i oferta dodatkowych usług. Stawki za wydruk komputerowy obecnie wynoszą do 50 groszy za stronę A4, natomiast koszt usług kopiowania to ok. 18 groszy za stronę A4. Zyski w ciągu miesiąca z kopiowania i wydruków komputerowych mogą się kształtować na poziomie od 4 tys. do 8 tys. zł.

 

Na zyski mogą wciąż liczyć punkty znajdujące się na uczelniach oferujące niższe stawki, po 30 groszy, ale oferujące ksero na starych analogowych maszynach kopiujących. To nadal dobry biznes.

REKLAMAW przypadku dodatkowych usług, np. tworzenia pieczątek możemy zarobić około 2 tys. zł miesięcznie. Przy usługach oprawy wszelkiego rodzaju prac można zarobić około 2 tys. zł. W ostatnim przypadku jest to dochód sezonowy, z okazji pisania prac magisterskich i licencjackich.Opłacalny może być punkt lotto - w okresach kumulacji ustawią się nam kolejki. Na lotto dorobimy około 1 tys. zł miesięcznie. W tym przypadku koszty są niewielkie, tyle, co stworzenie dodatkowego miejsca sprzedaży, bo sprzęt należy do Totalizatora.

 

Biznes rodzinny

 

Obok dużych, firmowych centr kopiujących na urządzeniach cyfrowych, dość dobrze na tym rynku  prosperują nadal mikrofirmy. Oferują niekiedy usługi na najnowszych urządzeniach kopiujących i nowoczesnych komputerach ze specjalnie zainstalowanym oprogramowaniem. Najczęściej sprzęt obsługiwany jest przez jedną lub dwie osoby, głównie członków rodziny.

 

Oczywiście można zatrudnić do tego osoby z zewnątrz, ale to stwarza dodatkowe koszty funkcjonowania mikrofirmy. Sprzęt po kilku godzinach lekcji od dostawcy lub innego fachowca jest łatwy do obsługi. W związku z tym nie musimy do jego obsługi zatrudniać wyspecjalizowanego personelu.

 

Tabela 1. Koszty inwestycyjne i inne wydatki

 Zakup sprzętu  Od 50 tys. do 120 tys. zł
 Czynsz
 3 tys. zł
 Serwisowanie sprzętu   1 tys. zł
 Zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych
 5 tys. zł
Opłaty z tytułu praw autorskich     Od 300 zł do 1 tys. zł

Źródło: opracowanie własne

 

Tabela 2. Ile można zarobić?

Kopiowanie i wydruki komputerowe  
 Od 4 tys. do 8 tys. zł
Tworzenie pieczątek 
 2 tys. zł
 Oprawa prac     2 tys. zł
 Punkt lotto     1 tys. zł

Źródło: opracowanie własne

 

Portal Skarbiec.Biz

Andrzej Okrasiński

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  REKLAMA

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  REKLAMA