REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie masz wiele kapitału? Otwórz punkt ksero!

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługi ksero i wydruki komputerowe mogą być dochodowym przedsięwzięciem, pod warunkiem usytuowania przy ruchliwych ulicach. Rentowność poprawi wzbogacenie oferty o usługi np. oprawy prac lub tworzenia pieczątek. Nakłady inwestycyjne w zasadzie są małe, sprzęt można wyleasingować, a założenie tego typu biznesu wymaga jedynie rejestracji w gminnej ewidencji gospodarczej.

 

REKLAMA

Punkty ksero, to w większości jednoosobowa działalność lub rodzinny biznes. Stworzenie tego typu firmy usługowej nie wymaga wielu starań, wystarczy sama rejestracja w gminnej ewidencji gospodarczej. Nie potrzeba sporych nakładów finansowych, a sprzęt można wyleasingować.

 

Trudności może nastręczać znalezienie odpowiedniego lokalu, usytuowanego w atrakcyjnym miejscu, przy ciągach komunikacyjnych, w centrach miast, przy uczelniach lub szkołach.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługi tego typu zawsze znajdą popyt. Jednak przed założeniem naszego przedsięwzięcia powinniśmy   przeanalizować zapotrzebowanie na usługi jakie zamierzamy oferować w okolicy, gdzie podjęliśmy decyzję o otwarciu punktu ksero.

 

Jaka oferta?

 

Obecne punkty ksero albo inaczej kopiowania to często niewielkie zakłady usługowe wykorzystujące najnowszą technikę cyfrową. Często usługi kopiowania są połączone z ofertą wydruków komputerowych. Z takich usług często korzystają agencje reklamowe i inne firmy zamawiające materiały marketingowe.

 

Najlepiej, gdy w naszej ofercie będzie kolorowy druk mało i wielkoformatowy. Jednak najwięcej zarobimy  na druku małoformatowym. Tutaj należy dodać, że drukowanie plakatów lub różnorakich projektów architektonicznych wymaga precyzji i zainstalowania dobrego sprzętu w postaci skanerów i plotterów.

 

Rentowność naszego mikro przedsiębiorstwa podniesie oferowanie innych usług. Może to być oferta wydruków komputerowych o dużym formacie, wytwarzanie pieczątek firmowych, oprawa prac, czy punkt lotto.

 

Koszty inwestycyjne i inne wydatki?

 

Urządzenia kserujące wraz ze skanerami, plotterami i komputerem ze specjalnym oprogramowaniem kosztują. Łączny wydatek wynosi od 50 tys. zł do 120 tys. zł. Sprzęt możemy wyleasingować w jednej z 20 firm leasingowych oferujących leasing IT i sprzętu biurowego oraz komputerowego. W przypadku leasingu komputerowego wszystkie, co miesięczne opłaty leasingowe można wliczyć w koszty. Ogranicza to wydatki początkowe, ale może wpłynąć negatywnie na finanse firmy i przyczynić się do podniesienia cen oferowanych usług.

 

Gwarancją powodzenia w tym interesie jest dobra lokalizacja, w pobliżu uczelni, szkoły, czy w centrum miasta. A wynajem lokalu w takim miejscu może sporo kosztować. Czynsz za lokal o powierzchni około 35 mkw. wynosi w dużym mieście około 3 tys. zł.

 

Poważna część kosztów to wydatki na zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych. Wszystko oczywiście zależy od jakości papieru i jego rodzaju oraz od gustów klientów. Materiały eksploatacyjne, głównie tusze, także sporo kosztują. Miesięcznie, średnio na ten cel trzeba wydać od dwóch do pięciu tys. zł.

 

W skład kosztów wpływających na zysk wchodzą wydatki związane z serwisowaniem sprzętu. Urządzenia cyfrowe i komputery wysokiej klasy wymagają serwisowania przez osoby o stosunkowo wysokich kwalifikacjach technicznych i informatycznych. Na ten cel trzeba przeznaczyć około 1 tys. zł miesięcznie. Przy niewielkich obrotach jest to stosunkowo pokaźne uszczuplenie wpływów.

 

Trzeba też pamiętać o opłatach od obrotu z tytułu ochrony praw autorskich. Wynoszą one od 1 do 3 proc. wartości sprzedaży usług.

 

Ile można zarobić?

 

W większości przypadków o zarobkach takich firm usługowych decyduje lokalizacja placówki i oferta dodatkowych usług. Stawki za wydruk komputerowy obecnie wynoszą do 50 groszy za stronę A4, natomiast koszt usług kopiowania to ok. 18 groszy za stronę A4. Zyski w ciągu miesiąca z kopiowania i wydruków komputerowych mogą się kształtować na poziomie od 4 tys. do 8 tys. zł.

 

Na zyski mogą wciąż liczyć punkty znajdujące się na uczelniach oferujące niższe stawki, po 30 groszy, ale oferujące ksero na starych analogowych maszynach kopiujących. To nadal dobry biznes.

REKLAMAW przypadku dodatkowych usług, np. tworzenia pieczątek możemy zarobić około 2 tys. zł miesięcznie. Przy usługach oprawy wszelkiego rodzaju prac można zarobić około 2 tys. zł. W ostatnim przypadku jest to dochód sezonowy, z okazji pisania prac magisterskich i licencjackich.Opłacalny może być punkt lotto - w okresach kumulacji ustawią się nam kolejki. Na lotto dorobimy około 1 tys. zł miesięcznie. W tym przypadku koszty są niewielkie, tyle, co stworzenie dodatkowego miejsca sprzedaży, bo sprzęt należy do Totalizatora.

 

Biznes rodzinny

 

Obok dużych, firmowych centr kopiujących na urządzeniach cyfrowych, dość dobrze na tym rynku  prosperują nadal mikrofirmy. Oferują niekiedy usługi na najnowszych urządzeniach kopiujących i nowoczesnych komputerach ze specjalnie zainstalowanym oprogramowaniem. Najczęściej sprzęt obsługiwany jest przez jedną lub dwie osoby, głównie członków rodziny.

 

Oczywiście można zatrudnić do tego osoby z zewnątrz, ale to stwarza dodatkowe koszty funkcjonowania mikrofirmy. Sprzęt po kilku godzinach lekcji od dostawcy lub innego fachowca jest łatwy do obsługi. W związku z tym nie musimy do jego obsługi zatrudniać wyspecjalizowanego personelu.

 

Tabela 1. Koszty inwestycyjne i inne wydatki

 Zakup sprzętu  Od 50 tys. do 120 tys. zł
 Czynsz
 3 tys. zł
 Serwisowanie sprzętu   1 tys. zł
 Zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych
 5 tys. zł
Opłaty z tytułu praw autorskich     Od 300 zł do 1 tys. zł

Źródło: opracowanie własne

 

Tabela 2. Ile można zarobić?

Kopiowanie i wydruki komputerowe  
 Od 4 tys. do 8 tys. zł
Tworzenie pieczątek 
 2 tys. zł
 Oprawa prac     2 tys. zł
 Punkt lotto     1 tys. zł

Źródło: opracowanie własne

 

Portal Skarbiec.Biz

Andrzej Okrasiński

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA