REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie roczne CIT. Krok po kroku

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca marca podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tego podatku. Dla większości z nich oznacza to konieczność złożenia zeznania CIT-8 (poza podatkowymi grupami kapitałowymi, które składają zeznania CIT-8A lub CIT-8B).

Obowiązek jego złożenia dotyczy osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

REKLAMA

Dodatkowo podatnicy powinni pamiętać także, by:

• zapłacić ewentualny podatek wynikający z tego zeznania,

• przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe.

W opracowaniu prześledzimy, krok po kroku, jak podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych powinni wypełnić i złożyć deklarację roczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1 - Zbadanie, czy mamy obowiązek złożenia rozliczenia rocznego

Obowiązek sporządzania i składania zeznań rocznych CIT-8 ciąży, co do zasady, na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: pdop). Podatnikami pdop są w szczególności osoby prawne, spółki kapitałowe (spółka z o.o. i spółka akcyjna) w organizacji, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z wyłączeniem spółek cywilnych i osobowych). Obowiązku składania zeznań nie mają podatnicy zwolnieni podmiotowo z pdop. Są to podatnicy wymienieni w art. 6 ust. 1 updop, a także:

• kościelne osoby prawne osiągające dochody z niegospodarczej działalności statutowej, oraz

• Polski Związek Działkowców (w tym Pracownicze Ogrody Działkowe, które stanowią wewnętrzne jednostki organizacyjne Polskiego Związku Działkowców) - art. 27 ust. 1 updop.

Warto tu przywołać kilka przypadków, w których kwestia obowiązku składania zeznań budziła wątpliwości. I tak np. obowiązku składania zeznania nie ma:

• rada rodziców (co potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 czerwca 2010 r.),

• spółdzielnia powstała w wyniku podziału innej, przed rejestracją w KRS. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 14 września 2009 r. (nr ITPB3/423-316b/09/MT).

PRZYKŁAD

W październiku 2010 r. podjęto uchwałę o podziale spółdzielni mieszkaniowej. Powstała w wyniku podziału jedna ze spółdzielni została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 17 stycznia 2011 r. Spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS (art. 11 § 1 Prawa spółdzielczego). Pierwszy rok podatkowy nowo powstałej spółdzielni rozpoczął się 17 stycznia 2011 r. (art. 8 ust. 2 updop). Nowo powstała spółdzielnia nie ma obowiązku złożenia zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w 2010 r.

Obowiązek składania zeznań rocznych CIT-8 mają natomiast podatnicy:

• uzyskujący wyłącznie dochody zwolnione od podatku (np. stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe),

• którzy w trakcie roku korzystali ze zwolnienia z obowiązku wpłacania zaliczek na podstawie art. 25 ust. 5 updop,

• wspólnoty mieszkaniowe.

 

Jak podkreślał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 19 sierpnia 2010 r. (nr IPPB5/423-307/10-4/AM):

Brak jakichkolwiek przychodów i kosztów uzyskania przychodów nie wyłącza obowiązku złożenia zeznania podatkowego CIT-8. Bowiem, co do zasady (poza wyjątkami wskazanymi w art. 27 ust. 1 updop), w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie istnieje żaden przepis, który by zwalniał podatnika z tego obowiązku.

Likwidacja gospodarstw pomocniczych a zeznania CIT-8

Z dniem 31 grudnia 2010 r. została zakończona likwidacja gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych (art. 87 ust. 1 pkt 3 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych; dalej: ustawa - Przepisy wprowadzające...). W związku z tym powstała wątpliwość, kto powinien złożyć zeznanie CIT-8 za zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze. W interpretacjach podatkowych rozstrzygnięto, że to jednostka budżetowa, przy której funkcjonowało gospodarstwo pomocnicze, jest obowiązana złożyć zeznanie roczne CIT-8. Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 października 2010 r. (nr IPPB5/423-517/10-3/AS). Wynika to z tego, że gospodarstwo pomocnicze państwowej jednostki budżetowej likwiduje kierownik jednostki budżetowej, przy którym funkcjonowało gospodarstwo (art. 89 ust. 1 ustawy - Przepisy wprowadzające...). Pozostałe po likwidacji składniki majątkowe, należności i zobowiązania zlikwidowanego gospodarstwa pomocniczego przejmuje jednostka budżetowa, przy której funkcjonowało gospodarstwo (art. 89 ust. 4 ustawy - Przepisy wprowadzające...).

Krok 2 - Wybór formularza

W celu złożenia zeznania trzeba pobrać odpowiedni druk w urzędzie skarbowym lub skorzystać z tzw. aktywnych druków dostępnych w Internecie. Formularze, poza oznaczeniem ich rodzaju (np. CIT-8), w dolnym prawym rogu zawierają indeks stanowiący numer wersji formularza np. CIT-8(21). Indeksy formularzy obowiązujących przy rozliczeniu rocznym pdop za 2010 r. przedstawiamy w tabeli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krok 3 - Wpisanie roku podatkowego

W formularzu CIT-8 określenia roku podatkowego, za który składane jest zeznanie, dokonuje się w poz. 4 i poz. 5. W wymienionych rubrykach należy wskazać, od kiedy (poz. 4) do kiedy (poz. 5) trwał rok podatkowy podatnika składającego zeznanie. Podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy wpiszą w poz. 4 - 01.01.2010 (początek roku podatkowego), a w poz. 5 - 31.12.2010 (koniec roku podatkowego).

Pozostali podatnicy, mający inny niż kalendarzowy rok podatkowy, rozliczą się do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu przyjętego roku podatkowego. (...)

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy

Więcej czytaj: Monitor Księgowego nr 4

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA