REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad

Grzegorz Ziółkowski
Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczka miesięczna z działalności gospodarczej za listopad powinna być wpłacona w podwójnej wysokości. W interesie przedsiębiorców leży więc, żeby była ona jak najmniejsza. W artykule przedstawiamy sposoby, które bez dodatkowych obciążeń prowadzą do zmniejszenia tej zaliczki.

Przy opłacaniu zaliczek miesięcznych z prowadzonej działalności gospodarczej zaliczka za grudzień powinna być wpłacana w wysokości zaliczki za listopad w terminie do 20 grudnia (art. 44 ust. 6 updof, art. 25 ust. 1a updop - dotyczy podatników pdop, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Oznacza to, że w terminie do 20 grudnia podatnik powinien wpłacić z działalności gospodarczej podwójną zaliczkę za listopad. W bieżącym roku nie obowiązują jeszcze rozwiązania, które przewidują przesunięcie terminu zapłaty zaliczki za grudzień na styczeń następnego roku. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami przesunięcie terminu wpłaty zaliczki za grudzień nastąpi w 2012 r. (art. 14 pkt 2 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1316; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542). W interesie przedsiębiorców leży więc, aby zaliczka na podatek za listopad była jak najmniejsza. Dzięki temu również mniejsza będzie zaliczka za grudzień. Zaliczka na podatek będzie tym mniejsza, im mniejszy będzie dochód podatnika. Zmniejszenie dochodu może nastąpić poprzez dwa czynniki:

REKLAMA

• zmniejszenie przychodów,

• zwiększenie kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Z ekonomicznego punktu widzenia żadne z tych dwóch działań nie leży w interesie przedsiębiorców. Stąd przedstawione w artykule rozwiązania sprowadzają się do przesunięcia wykazywanych przychodów i kosztów, a nie faktycznego zmniejszenia przychodów czy zwiększenia kosztów. Planując omawiane rozwiązanie, należy brać pod uwagę:

płynność finansową własną, a w przypadku przesuwania przychodów również kontrahenta - należy uważać, żeby przyspieszenie płatności własnych czy opóźnienie terminu płatności kontrahentowi nie doprowadziło do utraty przez przedsiębiorcę płynności finansowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• fakt, że zapłata mniejszej zaliczki za listopad ma wpływ na podatek rozliczany w zeznaniu rocznym - wpłata mniejszej zaliczki za listopad może oznaczać konieczność większej dopłaty przy rozliczeniu podatku rocznego.

Przesunięcie przychodów. Przepisy podatkowe nakazują wykazywać przychody w określonej dacie. Zasadniczo przychód należy wykazać w dacie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności (art. 14 ust. 1c updof, art. 12 ust. 3a updop).

Od tej reguły przepisy podatkowe przewidują pewne wyjątki. Przykładowo niektóre przychody przedsiębiorca powinien wykazać wyłącznie w dacie otrzymania środków pieniężnych z danego tytułu. Podatnik ma często wpływ na przesunięcie daty wykazania przychodu. Korzystając z tego, podatnik może przesunąć wykazanie przychodu z listopada na grudzień. W ten sposób zmniejszy podwójną zaliczkę do zapłaty za listopad.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca budowlany planował zakończenie wykonania usługi na 29 listopada. W tym dniu miał podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Wartość przychodu z tytułu tych prac wynosi 20 000 zł. Przedsiębiorca umówił się jednak z kontrahentem, że odbiór prac nastąpi 2 grudnia 2010 r. W tym dniu podpisano protokół odbioru prac. Dzięki temu rozwiązaniu usługa formalnie została wykonana w grudniu. W grudniu wystawiona została faktura i wpłynęła również należność za wykonane prace. Przedsiębiorca nie musi przychodu w kwocie 20 000 zł wykazywać w listopadzie. Przychód jest zobowiązany wykazać w grudniu.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Przedsiębiorca w wypadku komunikacyjnym zniszczył samochód, będący jego środkiem trwałym. 26 listopada miał otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Wartość odszkodowania wynosi 45 000 zł. Stanowi ono przychód w dacie wpływu środków na konto przedsiębiorcy (art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, art. 12 ust. 1 pkt 1 updop). Przedsiębiorca uzgodnił z pracownikiem towarzystwa, że odszkodowanie zostanie przelane na jego konto 1 grudnia 2010 r. Tak też się stało. Dzięki temu dochód przedsiębiorcy za listopad będzie mniejszy o 45 000 zł. Przychód z tytułu odszkodowania przedsiębiorca powinien wykazać w grudniu.

Przesunięcie kosztów. Podobnie jak przychody podatnik może również przesunąć niektóre koszty. Przykładem niech będą należności z umów zlecenia czy o dzieło. Do kosztów podatkowych powinny być one zaliczane w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji zatrudnionych osób (art. 23 ust. 1 pkt 55 updof, art. 16 ust. 1 pkt 57 updop). Wystarczy więc przesunąć termin ich wypłaty, aby móc wcześniej zaliczyć te należności do kosztów.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca zatrudnia na umowy o dzieło 20 osób. Ich wynagrodzenie brutto wynosi w sumie 42 000 zł. Wynagrodzenie z tych umów za dany miesiąc przedsiębiorca płaci 5. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenie za listopad przedsiębiorca wypłacił jednak 30 listopada. Dzięki temu zaliczy je do kosztów w listopadzie. Dochód w listopadzie będzie mniejszy o 42 000 zł.

Innym sposobem na zwiększenie kosztów danego miesiąca jest przesunięcie zakupów z grudnia na listopad.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca planuje zakupić w grudniu partię komputerów (każdy o wartości 3200 zł). Wartość zakupu ma wynieść w sumie 32 000 zł. Przedsiębiorca czeka z zakupem na wpływ środków ze sprzedaży swoich usług, co ma nastąpić 15 grudnia. Może on jednak spróbować wynegocjować, aby:

zakup nastąpił w listopadzie - wydanie towaru, wystawienie faktury VAT,

termin płatności został ustalony na 15 grudnia.

Dokonanie zakupu na tych warunkach pozwoli mu na zaliczenie zakupu komputerów do kosztów już w listopadzie, a zapłaty dokona po wpływie środków pieniężnych za wykonane usługi.

Jeszcze raz wypada podkreślić, że planowanie tego typu rozwiązań wymaga analizy płynności finansowej własnej, a często również kontrahenta.

ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228

ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA