Kategorie

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2011 r.

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w ustawie o VAT. Do najważniejszych należy podwyżka stawek VAT z 7% na 8% oraz z 22% na 23%.

Ponadto zmianie ulegną zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ustalania przedstawiciela podatkowego, obrotu złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych, proporcjonalnego odliczania VAT i korekty rocznej, kas rejestrujących, zwrotu VAT podróżnym.

Nieodpłatne przekazanie towarów

Znowelizowane przepisy jednoznacznie określają, że każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że opodatkowaniu VAT będzie podlegało zarówno przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i przekazanie - tak jak było dotychczas - na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Odpłatne świadczenie usług

Doprecyzowano również, że za odpłatne świadczenie usług należy uznać użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jego przedsiębiorstwa.

Przedstawiciel podatkowy

Reklama

Zmianie ulegną zasady ustanawiania agencji celnej jako przedstawiciela podatkowego. W przeciwieństwie do pozostałych podmiotów agencja celna nie musi być uprawniona do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego lub prowadzenia ksiąg, jeżeli ustanawiający ją podatnik dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Wywóz z terytorium kraju będzie musiał być dokonany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Agencja celna będąca przedstawicielem podatkowym zostanie również uprawniona do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, takich jak prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji dla potrzeb podatku oraz sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników deklaracji i ewidencji.

Obrót złomem i prawami do emisji gazów cieplarnianych

Nowelizacja przewiduje zmiany w zakresie zasad rozliczania VAT w obrocie złomem oraz w handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych. Obowiązek rozliczenia VAT został przesunięty ze sprzedawcy na nabywcę, w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT. Nabywca będzie rozliczał z tego tytułu VAT na zasadzie takiej jak WNT (importu usług). W takim przypadku na wystawianej fakturze sprzedający złom lub usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych nie wykazuje stawki ani kwoty podatku. Proponowane zmiany dotyczą również zasad ustalania podstawy opodatkowania w ww. przypadku. Będzie nią kwota, którą nabywca lub usługobiorca będzie zobowiązany zapłacić.

Import towarów

Po nowelizacji, w przypadku gdy importer (uprawniony do stosowania procedury uproszczonej), który w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie przedstawi dokumentów potwierdzających rozliczenie podatku należnego z tytułu importu w deklaracji podatkowej, organ celny będzie pokrywał tę kwotę ze złożonego wcześniej zabezpieczenia. W takiej sytuacji importer utraci prawo do rozliczenia tej kwoty jako podatku należnego w deklaracji podatkowej. Jeżeli jednak importer zrobi to wcześniej, ma prawo do korekty w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym kwota tego podatku została pokryta zabezpieczeniem.

Uregulowano zasady poboru odsetek od niepobranego podatku z tytułu importu towarów.

Rolnik ryczałtowy

Zmianie ulegną zasady przechodzenia przez tzw. rolnika ryczałtowego na system rozliczania według zasad ogólnych. Dotychczas było to uzależnione od spełnienia licznych warunków, takich jak m.in. prowadzenie ewidencji obrotów oraz dokonywanie dostawy produktów rolnych, a także świadczenie usług rolniczych w poprzednim roku, o wartości nieprzekraczającej 20 000 zł. W wyniku nowelizacji warunki te zostaną usunięte. Rolnik ryczałtowy w celu przejścia na zasady ogólne będzie musiał dokonać wyłącznie zgłoszenia rejestracyjnego.

Nowa stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych

Po nowelizacji stawka zryczałtowanego zwrotu podatku przysługującego rolnikowi ryczałtowemu będzie wynosiła 6,5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Jednak przepisy przejściowe do 31 grudnia 2013 r. ustaliły tę stawkę na poziomie 7%.

Częściowe odliczanie VAT

Reklama

Zmianie uległy zasady proporcjonalnego odliczania VAT. Zrezygnowano z zakazu odliczania VAT w przypadku, gdy udział obrotów opodatkowanych w obrotach ogółem nie przekroczył w poprzednim roku 2%. W przypadku gdy proporcja przekroczyła 98%, podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony, pod warunkiem że kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, a wynikająca z zastosowania tej proporcji w skali roku, była mniejsza niż 500 zł.

Znowelizowane przepisy upoważniają jednocześnie Ministra Finansów do określenia innych przypadków, w których będzie możliwe odliczenie 100% VAT, gdy ww. kwota będzie równa lub większa niż 500 zł.

Zlikwidowano zakaz dokonywania korekt w sytuacji, gdy różnica między proporcją wstępną i ostateczną nie przekracza 2 pkt procentowych.

Nowa stawka VAT

Nowelizacja przewiduje nową stawkę w wysokości 5% dla towarów wymienionych w nowo utworzonym załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Zostały w nim wymienione m.in. produkty rolne nieprzetworzone, podstawowe produkty żywnościowe oraz książki i czasopisma specjalistyczne.

Omówione zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

oprac. Katarzyna Wojciechowska

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?