REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2011 r.

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w ustawie o VAT. Do najważniejszych należy podwyżka stawek VAT z 7% na 8% oraz z 22% na 23%.

Ponadto zmianie ulegną zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ustalania przedstawiciela podatkowego, obrotu złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych, proporcjonalnego odliczania VAT i korekty rocznej, kas rejestrujących, zwrotu VAT podróżnym.

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie towarów

Znowelizowane przepisy jednoznacznie określają, że każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że opodatkowaniu VAT będzie podlegało zarówno przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i przekazanie - tak jak było dotychczas - na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Odpłatne świadczenie usług

Doprecyzowano również, że za odpłatne świadczenie usług należy uznać użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jego przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciel podatkowy

REKLAMA

Zmianie ulegną zasady ustanawiania agencji celnej jako przedstawiciela podatkowego. W przeciwieństwie do pozostałych podmiotów agencja celna nie musi być uprawniona do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego lub prowadzenia ksiąg, jeżeli ustanawiający ją podatnik dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Wywóz z terytorium kraju będzie musiał być dokonany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Agencja celna będąca przedstawicielem podatkowym zostanie również uprawniona do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, takich jak prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji dla potrzeb podatku oraz sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników deklaracji i ewidencji.

Obrót złomem i prawami do emisji gazów cieplarnianych

Nowelizacja przewiduje zmiany w zakresie zasad rozliczania VAT w obrocie złomem oraz w handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych. Obowiązek rozliczenia VAT został przesunięty ze sprzedawcy na nabywcę, w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT. Nabywca będzie rozliczał z tego tytułu VAT na zasadzie takiej jak WNT (importu usług). W takim przypadku na wystawianej fakturze sprzedający złom lub usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych nie wykazuje stawki ani kwoty podatku. Proponowane zmiany dotyczą również zasad ustalania podstawy opodatkowania w ww. przypadku. Będzie nią kwota, którą nabywca lub usługobiorca będzie zobowiązany zapłacić.

Import towarów

Po nowelizacji, w przypadku gdy importer (uprawniony do stosowania procedury uproszczonej), który w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie przedstawi dokumentów potwierdzających rozliczenie podatku należnego z tytułu importu w deklaracji podatkowej, organ celny będzie pokrywał tę kwotę ze złożonego wcześniej zabezpieczenia. W takiej sytuacji importer utraci prawo do rozliczenia tej kwoty jako podatku należnego w deklaracji podatkowej. Jeżeli jednak importer zrobi to wcześniej, ma prawo do korekty w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym kwota tego podatku została pokryta zabezpieczeniem.

Uregulowano zasady poboru odsetek od niepobranego podatku z tytułu importu towarów.

Rolnik ryczałtowy

Zmianie ulegną zasady przechodzenia przez tzw. rolnika ryczałtowego na system rozliczania według zasad ogólnych. Dotychczas było to uzależnione od spełnienia licznych warunków, takich jak m.in. prowadzenie ewidencji obrotów oraz dokonywanie dostawy produktów rolnych, a także świadczenie usług rolniczych w poprzednim roku, o wartości nieprzekraczającej 20 000 zł. W wyniku nowelizacji warunki te zostaną usunięte. Rolnik ryczałtowy w celu przejścia na zasady ogólne będzie musiał dokonać wyłącznie zgłoszenia rejestracyjnego.

Nowa stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych

Po nowelizacji stawka zryczałtowanego zwrotu podatku przysługującego rolnikowi ryczałtowemu będzie wynosiła 6,5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Jednak przepisy przejściowe do 31 grudnia 2013 r. ustaliły tę stawkę na poziomie 7%.

Częściowe odliczanie VAT

REKLAMA

Zmianie uległy zasady proporcjonalnego odliczania VAT. Zrezygnowano z zakazu odliczania VAT w przypadku, gdy udział obrotów opodatkowanych w obrotach ogółem nie przekroczył w poprzednim roku 2%. W przypadku gdy proporcja przekroczyła 98%, podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony, pod warunkiem że kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, a wynikająca z zastosowania tej proporcji w skali roku, była mniejsza niż 500 zł.

Znowelizowane przepisy upoważniają jednocześnie Ministra Finansów do określenia innych przypadków, w których będzie możliwe odliczenie 100% VAT, gdy ww. kwota będzie równa lub większa niż 500 zł.

Zlikwidowano zakaz dokonywania korekt w sytuacji, gdy różnica między proporcją wstępną i ostateczną nie przekracza 2 pkt procentowych.

Nowa stawka VAT

Nowelizacja przewiduje nową stawkę w wysokości 5% dla towarów wymienionych w nowo utworzonym załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Zostały w nim wymienione m.in. produkty rolne nieprzetworzone, podstawowe produkty żywnościowe oraz książki i czasopisma specjalistyczne.

Omówione zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

oprac. Katarzyna Wojciechowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA