REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt technologiczny alternatywą dla małych firm

Natalia Kacprzak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w innowacyjne technologie mogą ubiegać się o kredyt technologiczny, wymagający od nich wprowadzenia mniej zaawansowanych rozwiązań w porównaniu do projektów dofinansowanych w ramach Działania 4.1 oraz 4.4  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

REKLAMA

Kredyt technologiczny przeznaczony jest w szczególności dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają zamiar inwestować w technologię wykorzystywane na świecie nie dłużej niż 5 lat. Kredyt jest alternatywą dla tych Działań w ramach PO IG oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które cieszą się największą popularnością, a których dostępność zmniejsza się w związku z coraz mniejszą liczbą naborów oraz alokacją finansową. Przewiduje się, iż w latach 2011 - 2014 szanse na pozyskanie dotacji na projekty inwestycyjne, w ramach których przedsiębiorcy zechcą nabyć środki trwałe w celu wdrożenia nowego produktu lub usługi są minimalne. Dlatego też warto zastanowić się na ubieganiem się o kredyt technologiczny będący częścią PO IG (Działanie 4.3 Kredyt technologiczny). Kredyt technologiczny udzielany jest przez Bank Gospodarki Krajowej (BGK). W 2010 r. BGK planuje wraz z 14 współpracującymi bankami komercyjnymi rozdystrybuować ponad 240 milionów złotych pomiędzy przedsiębiorstwami.
 

REKLAMA


Warunkiem koniecznym dla ubiegania się o kredyt jest wysokość wkładu własnego wynosząca 25% wartości netto projektu. Maksymalna wysokość kredytu to 2 miliony euro (według średniego kursu NBP na dzień udzielenia kredytu). Ponadto przedsiębiorcy powinni spełnić warunek odnośnie określenia, a następnie osiągnięcia wielkości sprzedaży, będącej wynikiem zastosowanej innowacji technologicznej. Osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży jest warunkiem uzyskania tzw. premii technologicznej. Jest to częściowe umorzenie przyznanego kredytu realizowane na podstawie umowy podpisanej z beneficjentem projektu. Wysokość premii nie może jednak przekroczyć 4 milionów złotych.
 


W ramach przyznanego kredytu przedsiębiorcy mogą m.in. zakupić, wynająć, wydzierżawić bądź wziąć w leasing grunty, nieruchomości, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne bądź zainstalować i uruchomić maszyny i urządzenia.
 

REKLAMA


Istnieją pewne ograniczenia odnośnie przyznawania przedsiębiorcom kredytów technologicznych. Po pierwsze, nie może on zostać udzielony na przedsięwzięcie, którego wydatki kwalifikujące się do ewentualnego umorzenia są większe niż 50 milionów euro. Po drugie, pomoc nie będzie udzielana na realizowanie inwestycji w sektorach: hutnictwa i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych, rybołówstwa. Dotowane nie będą także projekty związane z produkowaniem, przetwarzaniem oraz wprowadzeniem produktów do obrotu. Warto zaznaczyć, iż MŚP uzyskują kredyt jedynie na podstawie decyzji banku, natomiast duże przedsiębiorstwa otrzymają kredyt dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.
 


Przedsiębiorca, który zdecyduje się pozyskać owy kredyt zobligowany jest do złożenia obowiązkowego wniosku o udzielenie kredytu w banku komercyjnym współpracującym z BGK w ramach tzw. Funduszu Kredytu Technologicznego. Do wniosku należy dołączyć m.in. umowę o kredyt bądź promesę kredytu, deklarację o niesfinansowaniu udziału własnego ze środków publicznych, biznes plan, ocenę jednego z centrów B+R, która potwierdzi, iż technologia, którą przedsiębiorca zechce wykorzystać faktycznie jest nowatorska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Działanie 4.3 Kredyt technologiczny nadal uważane jest za mało popularne. Wskazane jest, by owy stan rzeczy uległ zmianie, jako że cała procedura ubiegania się o tą formę wsparcia jest znacznie prostsza w porównaniu do sposobu pozyskania dotacji w ramach innych Działań PO IG. Ponadto przepisy regulujące przyznawanie kredytu są mniej restrykcyjne w porównaniu z rokiem ubiegłym i nakładają na przedsiębiorców zdecydowanie lżejsze wymagania.


Natalia Kacprzak

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA