REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt technologiczny alternatywą dla małych firm

Natalia Kacprzak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w innowacyjne technologie mogą ubiegać się o kredyt technologiczny, wymagający od nich wprowadzenia mniej zaawansowanych rozwiązań w porównaniu do projektów dofinansowanych w ramach Działania 4.1 oraz 4.4  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

REKLAMA

Kredyt technologiczny przeznaczony jest w szczególności dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają zamiar inwestować w technologię wykorzystywane na świecie nie dłużej niż 5 lat. Kredyt jest alternatywą dla tych Działań w ramach PO IG oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które cieszą się największą popularnością, a których dostępność zmniejsza się w związku z coraz mniejszą liczbą naborów oraz alokacją finansową. Przewiduje się, iż w latach 2011 - 2014 szanse na pozyskanie dotacji na projekty inwestycyjne, w ramach których przedsiębiorcy zechcą nabyć środki trwałe w celu wdrożenia nowego produktu lub usługi są minimalne. Dlatego też warto zastanowić się na ubieganiem się o kredyt technologiczny będący częścią PO IG (Działanie 4.3 Kredyt technologiczny). Kredyt technologiczny udzielany jest przez Bank Gospodarki Krajowej (BGK). W 2010 r. BGK planuje wraz z 14 współpracującymi bankami komercyjnymi rozdystrybuować ponad 240 milionów złotych pomiędzy przedsiębiorstwami.
 

REKLAMA


Warunkiem koniecznym dla ubiegania się o kredyt jest wysokość wkładu własnego wynosząca 25% wartości netto projektu. Maksymalna wysokość kredytu to 2 miliony euro (według średniego kursu NBP na dzień udzielenia kredytu). Ponadto przedsiębiorcy powinni spełnić warunek odnośnie określenia, a następnie osiągnięcia wielkości sprzedaży, będącej wynikiem zastosowanej innowacji technologicznej. Osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży jest warunkiem uzyskania tzw. premii technologicznej. Jest to częściowe umorzenie przyznanego kredytu realizowane na podstawie umowy podpisanej z beneficjentem projektu. Wysokość premii nie może jednak przekroczyć 4 milionów złotych.
 


W ramach przyznanego kredytu przedsiębiorcy mogą m.in. zakupić, wynająć, wydzierżawić bądź wziąć w leasing grunty, nieruchomości, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne bądź zainstalować i uruchomić maszyny i urządzenia.
 

REKLAMA


Istnieją pewne ograniczenia odnośnie przyznawania przedsiębiorcom kredytów technologicznych. Po pierwsze, nie może on zostać udzielony na przedsięwzięcie, którego wydatki kwalifikujące się do ewentualnego umorzenia są większe niż 50 milionów euro. Po drugie, pomoc nie będzie udzielana na realizowanie inwestycji w sektorach: hutnictwa i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych, rybołówstwa. Dotowane nie będą także projekty związane z produkowaniem, przetwarzaniem oraz wprowadzeniem produktów do obrotu. Warto zaznaczyć, iż MŚP uzyskują kredyt jedynie na podstawie decyzji banku, natomiast duże przedsiębiorstwa otrzymają kredyt dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.
 


Przedsiębiorca, który zdecyduje się pozyskać owy kredyt zobligowany jest do złożenia obowiązkowego wniosku o udzielenie kredytu w banku komercyjnym współpracującym z BGK w ramach tzw. Funduszu Kredytu Technologicznego. Do wniosku należy dołączyć m.in. umowę o kredyt bądź promesę kredytu, deklarację o niesfinansowaniu udziału własnego ze środków publicznych, biznes plan, ocenę jednego z centrów B+R, która potwierdzi, iż technologia, którą przedsiębiorca zechce wykorzystać faktycznie jest nowatorska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Działanie 4.3 Kredyt technologiczny nadal uważane jest za mało popularne. Wskazane jest, by owy stan rzeczy uległ zmianie, jako że cała procedura ubiegania się o tą formę wsparcia jest znacznie prostsza w porównaniu do sposobu pozyskania dotacji w ramach innych Działań PO IG. Ponadto przepisy regulujące przyznawanie kredytu są mniej restrykcyjne w porównaniu z rokiem ubiegłym i nakładają na przedsiębiorców zdecydowanie lżejsze wymagania.


Natalia Kacprzak

  

 

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA