Kategorie

Kredyt technologiczny alternatywą dla małych firm

Natalia Kacprzak
inforCMS
Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w innowacyjne technologie mogą ubiegać się o kredyt technologiczny, wymagający od nich wprowadzenia mniej zaawansowanych rozwiązań w porównaniu do projektów dofinansowanych w ramach Działania 4.1 oraz 4.4  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Reklama

Kredyt technologiczny przeznaczony jest w szczególności dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają zamiar inwestować w technologię wykorzystywane na świecie nie dłużej niż 5 lat. Kredyt jest alternatywą dla tych Działań w ramach PO IG oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które cieszą się największą popularnością, a których dostępność zmniejsza się w związku z coraz mniejszą liczbą naborów oraz alokacją finansową. Przewiduje się, iż w latach 2011 - 2014 szanse na pozyskanie dotacji na projekty inwestycyjne, w ramach których przedsiębiorcy zechcą nabyć środki trwałe w celu wdrożenia nowego produktu lub usługi są minimalne. Dlatego też warto zastanowić się na ubieganiem się o kredyt technologiczny będący częścią PO IG (Działanie 4.3 Kredyt technologiczny). Kredyt technologiczny udzielany jest przez Bank Gospodarki Krajowej (BGK). W 2010 r. BGK planuje wraz z 14 współpracującymi bankami komercyjnymi rozdystrybuować ponad 240 milionów złotych pomiędzy przedsiębiorstwami.
 


Warunkiem koniecznym dla ubiegania się o kredyt jest wysokość wkładu własnego wynosząca 25% wartości netto projektu. Maksymalna wysokość kredytu to 2 miliony euro (według średniego kursu NBP na dzień udzielenia kredytu). Ponadto przedsiębiorcy powinni spełnić warunek odnośnie określenia, a następnie osiągnięcia wielkości sprzedaży, będącej wynikiem zastosowanej innowacji technologicznej. Osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży jest warunkiem uzyskania tzw. premii technologicznej. Jest to częściowe umorzenie przyznanego kredytu realizowane na podstawie umowy podpisanej z beneficjentem projektu. Wysokość premii nie może jednak przekroczyć 4 milionów złotych.
 


W ramach przyznanego kredytu przedsiębiorcy mogą m.in. zakupić, wynająć, wydzierżawić bądź wziąć w leasing grunty, nieruchomości, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne bądź zainstalować i uruchomić maszyny i urządzenia.
 

Reklama


Istnieją pewne ograniczenia odnośnie przyznawania przedsiębiorcom kredytów technologicznych. Po pierwsze, nie może on zostać udzielony na przedsięwzięcie, którego wydatki kwalifikujące się do ewentualnego umorzenia są większe niż 50 milionów euro. Po drugie, pomoc nie będzie udzielana na realizowanie inwestycji w sektorach: hutnictwa i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych, rybołówstwa. Dotowane nie będą także projekty związane z produkowaniem, przetwarzaniem oraz wprowadzeniem produktów do obrotu. Warto zaznaczyć, iż MŚP uzyskują kredyt jedynie na podstawie decyzji banku, natomiast duże przedsiębiorstwa otrzymają kredyt dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.
 


Przedsiębiorca, który zdecyduje się pozyskać owy kredyt zobligowany jest do złożenia obowiązkowego wniosku o udzielenie kredytu w banku komercyjnym współpracującym z BGK w ramach tzw. Funduszu Kredytu Technologicznego. Do wniosku należy dołączyć m.in. umowę o kredyt bądź promesę kredytu, deklarację o niesfinansowaniu udziału własnego ze środków publicznych, biznes plan, ocenę jednego z centrów B+R, która potwierdzi, iż technologia, którą przedsiębiorca zechce wykorzystać faktycznie jest nowatorska.


Działanie 4.3 Kredyt technologiczny nadal uważane jest za mało popularne. Wskazane jest, by owy stan rzeczy uległ zmianie, jako że cała procedura ubiegania się o tą formę wsparcia jest znacznie prostsza w porównaniu do sposobu pozyskania dotacji w ramach innych Działań PO IG. Ponadto przepisy regulujące przyznawanie kredytu są mniej restrykcyjne w porównaniu z rokiem ubiegłym i nakładają na przedsiębiorców zdecydowanie lżejsze wymagania.


Natalia Kacprzak

 

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: doradca-ue.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.