REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko i skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zapewne jak każdy przedsiębiorca zastanawiasz się, jak zminimalizować ryzyko związane z działalnością Twojej firmy. Sytuacja gospodarcza nie daje na razie pewności stabilnego rozwoju, a instytucje finansowe nie nabrały jeszcze na tyle zaufania do przedsiębiorców, aby przywrócić akcję kredytową zaspokajającą potrzeby rynku. W takich warunkach trzeba szczególnie dbać  o kondycję finansową swojej firmy.

Oczywiście nawet najbardziej przezorny przedsiębiorca może spotkać na swojej drodze firmę czy konsumenta, którzy nie zapłacą za produkty lub usługi. Czasem jedna niezapłacona faktura może zachwiać kondycją firmy. Gdy klienci i kontrahenci częściej spóźniają się z regulowaniem zobowiązań sytuacja staje się poważna. Co można zrobić, by nie dopuść do utraty płynności finansowej?

REKLAMA


Odzyskaj swoje pieniądze

REKLAMA


Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to skuteczne narzędzie wspierające proces windykacji. Wierzyciel wpisując dłużnika do biura informacji gospodarczej daje sygnał innym uczestnikom rynku, że jest on niewiarygodnym partnerem. To poważna sankcja i ujma na reputacji, dlatego dłużnicy, w obawie przed wpisem, często od razu regulują swoje długi.

Teraz dzięki nowej ustawie z atutów Rejestru Dłużników ERIF mogą korzystać praktycznie wszyscy wierzyciele. Charakter długu nie ma praktycznie znaczenia (wyłączone są tylko zobowiązania publiczno-prawne). W ten sposób przedsiębiorcy zyskują dostęp do obszernej i wiarygodnej bazy danych o nierzetelnych płatnikach. Dopisując do niej swoich dłużników, eliminują z rynku niesolidne firmy.

Dopisanie informacji o zadłużeniu do bazy danych BIG stanowi ostrzeżenie przed nierzetelnym klientem czy kontrahentem dla innych przedsiębiorców korzystających z bazy. W przypadku osób fizycznych mogą one napotkać trudności z uzyskaniem kredytu bankowego, zakupami na raty, podpisaniem umowy z operatorem telewizji kablowej czy dostawcą internetu. W przypadku firm, niezależnie od zachwiania wizerunku dłużnika jako godnego zaufania partnera w interesach, w poważnym stopniu może ograniczyć mu dostęp do kredytu kupieckiego, a także do produktów finansowych oferowanych przez banki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF wynika, że właśnie ta świadomość skutków wpisania do BIG często decyduje o podjęciu przez dłużników kroków w kierunku spłaty zadłużenia. Osoby, które otrzymają powiadomienia o wpisie do BIG, wiedzą, czego się spodziewać i starają się szybko uregulować zobowiązanie lub porozumieć się z wierzycielem.

Aby dowiedzieć się jak wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników ERIF i odzyskać pieniądze bez płacenia prowizji, skorzystaj ze strony internetowej www.erif.pl  lub wyślij maila na adres info@erif.pl  

Największą wiedzą na temat biur informacji gospodarczej mogą pochwalić się osoby, które posiadają zadłużenie. Tak przedstawia się jeden z kluczowych wniosków badania „Wiedza Polaków o biurach informacji gospodarczej i postawy wobec niespłaconych długów” przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC - Blisko połowa dłużników posiada dobrą lub bardzo dobrą orientację w temacie (47,8%).

Badanie pokazało również, że wpisanie do BIG jest postrzegane przez przeciętnego Polaka, jako poważna sankcja silnie motywująca do spłaty długów. Tak twierdzi 82% dłużników. Wśród ogółu konsumentów BIGi traktuje w ten sposób 2/3 osób.  Również przedstawiciele firm (76,8% badanych) silnie akcentują windykacyjny aspekt współpracy z rejestrami dłużników widząc w nich sposób na odzyskanie swoich pieniędzy.


Przedstawiciele przedsiębiorstw odpowiadający za kwestie finansowe firmy uważają biura informacji gospodarczej za jeden z najlepszych sposobów walki z niespłaconymi długami. Rejestry dłużników są wymieniane na trzecim miejscu po rozłożeniu zaległości na raty i negocjowaniu warunków spłaty długów, a więc po działaniach, które wierzyciel może realizować na własną rękę. Warto zauważyć, że biura informacji gospodarczej, pod względem skuteczności walki z długami, są już przez przedsiębiorców traktowane na równi z drogą sądową, która przecież wiąże się z wyższymi kosztami.


Przedawnione długi nie są stracone


Dłużnicy często odmawiają spłaty zaległości twierdząc, że roszczenie uległo przedawnieniu. Jednak w takich przypadkach wierzyciele zgodnie z prawem mogą nadal domagać się spłaty, bo długi nawet przedawnione nie znikają. Narzędziem dyscyplinującym do uregulowania przedawnionych należności jest wpisanie ich danych do Rejestru Dłużników ERIF.

Wierzytelność dopisywana do BIG musi istnieć i być wymagalna. To najważniejszy warunek jaki musi spełniać dług, który wierzyciel chce wpisać. Natomiast przepisy nie mówią nic na temat przeterminowania należności. Może być ona przedawniona, bowiem przedawnienie nie ma wpływu na istnienie i wymagalność długu. Nawet gdy dłużnik podniesie przed sądem zarzut przedawnienia, powoduje to jedynie brak możliwości dochodzenia roszczenia na drodze sądowo-egzekucyjnej. Przedawniony dług staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym, którego cechą jest to, że wierzyciel może domagać się od dłużnika zapłaty wyłącznie na drodze dobrowolnej - nie ma do swojej dyspozycji natomiast środków przymusu państwowego w postaci sądu i komornika.


Sprawdzaj zanim zaufasz


Ryzyko wpisane jest w działalność każdego przedsiębiorcy, istnieje jednak prosty sposób, pozwalających na jego istotne zmniejszenie. Najważniejsze jest rozważne dobieranie kontrahentów i staranny wywiad na temat ich działalności, reputacji, a  przede wszystkim wiarygodności płatniczej. Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. może tu być nieocenionym źródłem unikatowych informacji na temat sytuacji finansowej firm, z którymi współpracujemy lub zamierzamy nawiązać relacje biznesowe.

Teraz przedsiębiorcy mają możliwość jeszcze dokładniejszego sprawdzania swoich potencjalnych klientów i kontrahentów. 14 czerwca 2010 r. weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Rozszerza ona znacznie katalog wierzycieli, którzy mogą przekazywać dane do BIG (między innymi o firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne), a także otwiera katalog tytułów prawnych, z których może wynikać zadłużenie. Szacuje się, że w najbliższym czasie do BIG mogą trafić dane kilku milionów dłużników, których dotychczas nie można było dopisać. Proces ten już się dynamicznie rozpoczął. Np. Grupa Kapitałowa KRUK wpisała już do Rejestru Dłużników ERIF prawie 0,5 miliona osób zadłużonych. Przedsiębiorcy mogą z dużą większą dokładnością sprawdzać potencjalnych klientów czy kontrahentów. Poprawia to wydatnie bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Mając do dyspozycji narzędzie, które pozwala ocenić historię płatności danej firmy czy konsumenta, możemy ocenić ryzyko, jakie niesie ze sobą nawiązanie z nim współpracy. Informacja o nieopłaconym od miesięcy czynszu czy zaległych fakturach może okazać się bezcenna przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu zlecenia czy związaniu się kontraktem z danym podmiotem. Wizja wielomiesięcznych kłopotów związanych z odzyskaniem pieniędzy może skutecznie zniechęcić nas do takiego kontrahenta. A tym samym uchronić przed stratami finansowymi i utratą płynności.


Wystarczy podpisać umowę z Rejestrem Dłużników ERIF BIG S.A. i założyć usługę Monitoringu, a informacja o każdej zmianie dotyczącej monitorowanego kontrahenta, zaraz po jej odnotowaniu w Systemie ERIF, zostanie wysłana wprost na skrzynkę e-mail. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej usługi wyślij maila na adres info@erif.pl.

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Krajowy Rejestr Długów BIG SA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA