REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca kwietnia trzeba sprawdzić i poprawić dokumenty złożone w ZUS za 2009 r.

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy płatnicy składek, którzy składali w ZUS dokumenty rozliczeniowe za 2009 r. – raporty ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA – mają obowiązek sprawdzić prawidłowość danych, jakie wykazali w tych dokumentach. Płatnik, który nie wywiąże się z tego obowiązku do końca kwietnia br., może zostać ukarany karą grzywny w wysokości do 5000 złotych.

REKLAMA

Płatnicy składek są odpowiedzialni za prawidłowość danych, jakie przekazują do ZUS w dokumentach ubezpieczeniowych. Dane te mają wpływ na prawa i obowiązki płatnika i ubezpieczonego w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego płatnicy na bieżąco muszą korygować dokumenty, w których podali nieprawidłowe informacje (art. 41 ust. 6-7b oraz art. 47 ust. 3-3b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej: ustawa o sus). Aby zapewnić rzetelność dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych przez płatników składek, nałożono na nich dodatkowo obowiązek corocznego sprawdzania dokumentów rozliczeniowych. Płatnicy muszą sprawdzić dokumenty złożone za cały rok do końca kwietnia następnego roku (art. 41 ust. 7 ustawy o sus). Weryfikacja dotyczy tylko dokumentów rozliczeniowych - tj. raportów składkowych (ZUS RCA lub ZUS RZA) i raportów świadczeniowych (ZUS RSA). Na mocy art. 47 ust. 3b ustawy o sus obowiązek ten rozciąga się również na deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

REKLAMA

W razie stwierdzenia, że jakiś dokument został sporządzony nieprawidłowo, płatnik składek ma 7 dni na złożenie dokumentu korygującego zawierającego wszystkie prawidłowe dane. W praktyce oznacza to, że korekta dokumentu złożonego za 2009 r. powinna zostać złożona najpóźniej 7 maja 2010 r. (tj. 7. dnia po upływie terminu na sprawdzenie dokumentów).

Jeśli błąd został popełniony w raporcie (składkowym lub świadczeniowym), to w ZUS należy złożyć komplet dokumentów korygujących składający się z poprawionego raportu i z korekty deklaracji. Nie można przekazać skorygowanego raportu bez deklaracji, bo raport jest załącznikiem do deklaracji (art. 47 ust. 3 ustawy o sus).

WAŻNE!

Komplet dokumentów rozliczeniowych składa się z korekty raportu rozliczeniowego i korekty deklaracji rozliczeniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli stwierdzone nieprawidłowości dotyczą wyłącznie deklaracji rozliczeniowej (np. nieprawidłowo obliczono składki na FP lub FGŚP), płatnik składek musi przekazać do ZUS jedynie skorygowaną deklarację rozliczeniową (bez raportów).

REKLAMA

W każdym przypadku komplet dokumentów korygujących powinien być oznaczony kolejnym numerem identyfikatora, wyższym o jeden od numeru, którym oznaczono wcześniej złożony komplet dokumentów ubezpieczeniowych (pkt XIV załącznika nr 18 do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów).

Obowiązek sprawdzenia dokumentów do końca kwietnia nie obejmuje dokumentów zgłoszeniowych (np. ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZWUA). Jednak w trakcie sprawdzania dokumentów rozliczeniowych może wyniknąć również potrzeba skorygowania tych dokumentów.

Na płatnika składek albo osobę działającą w jego imieniu, która nie wywiąże się z obowiązku sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych do końca kwietnia, sąd grodzki może nałożyć - na wniosek ZUS - karę grzywny w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy o sus). Fakt niewywiązania się z tego obowiązku może zostać ujawniony podczas kontroli ZUS, w trakcie której inspektor zakwestionuje prawidłowość sporządzenia dokumentów rozliczeniowych za 2009 r.

W następnym numerze Mk napiszemy, jakie błędy najczęściej popełniają płatnicy składek w dokumentach rozliczeniowych i jak je poprawić.

• art. 41 ust. 6-7b, art. 47 ust. 3-3b, art. 95 ust. 1 pkt 6a i art. 98 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 161, poz. 1278

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA