REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca kwietnia trzeba sprawdzić i poprawić dokumenty złożone w ZUS za 2009 r.

Piotr Kostrzewa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy płatnicy składek, którzy składali w ZUS dokumenty rozliczeniowe za 2009 r. – raporty ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA – mają obowiązek sprawdzić prawidłowość danych, jakie wykazali w tych dokumentach. Płatnik, który nie wywiąże się z tego obowiązku do końca kwietnia br., może zostać ukarany karą grzywny w wysokości do 5000 złotych.

REKLAMA

Płatnicy składek są odpowiedzialni za prawidłowość danych, jakie przekazują do ZUS w dokumentach ubezpieczeniowych. Dane te mają wpływ na prawa i obowiązki płatnika i ubezpieczonego w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego płatnicy na bieżąco muszą korygować dokumenty, w których podali nieprawidłowe informacje (art. 41 ust. 6-7b oraz art. 47 ust. 3-3b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej: ustawa o sus). Aby zapewnić rzetelność dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych przez płatników składek, nałożono na nich dodatkowo obowiązek corocznego sprawdzania dokumentów rozliczeniowych. Płatnicy muszą sprawdzić dokumenty złożone za cały rok do końca kwietnia następnego roku (art. 41 ust. 7 ustawy o sus). Weryfikacja dotyczy tylko dokumentów rozliczeniowych - tj. raportów składkowych (ZUS RCA lub ZUS RZA) i raportów świadczeniowych (ZUS RSA). Na mocy art. 47 ust. 3b ustawy o sus obowiązek ten rozciąga się również na deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

REKLAMA

W razie stwierdzenia, że jakiś dokument został sporządzony nieprawidłowo, płatnik składek ma 7 dni na złożenie dokumentu korygującego zawierającego wszystkie prawidłowe dane. W praktyce oznacza to, że korekta dokumentu złożonego za 2009 r. powinna zostać złożona najpóźniej 7 maja 2010 r. (tj. 7. dnia po upływie terminu na sprawdzenie dokumentów).

Jeśli błąd został popełniony w raporcie (składkowym lub świadczeniowym), to w ZUS należy złożyć komplet dokumentów korygujących składający się z poprawionego raportu i z korekty deklaracji. Nie można przekazać skorygowanego raportu bez deklaracji, bo raport jest załącznikiem do deklaracji (art. 47 ust. 3 ustawy o sus).

WAŻNE!

Komplet dokumentów rozliczeniowych składa się z korekty raportu rozliczeniowego i korekty deklaracji rozliczeniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli stwierdzone nieprawidłowości dotyczą wyłącznie deklaracji rozliczeniowej (np. nieprawidłowo obliczono składki na FP lub FGŚP), płatnik składek musi przekazać do ZUS jedynie skorygowaną deklarację rozliczeniową (bez raportów).

REKLAMA

W każdym przypadku komplet dokumentów korygujących powinien być oznaczony kolejnym numerem identyfikatora, wyższym o jeden od numeru, którym oznaczono wcześniej złożony komplet dokumentów ubezpieczeniowych (pkt XIV załącznika nr 18 do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów).

Obowiązek sprawdzenia dokumentów do końca kwietnia nie obejmuje dokumentów zgłoszeniowych (np. ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZWUA). Jednak w trakcie sprawdzania dokumentów rozliczeniowych może wyniknąć również potrzeba skorygowania tych dokumentów.

Na płatnika składek albo osobę działającą w jego imieniu, która nie wywiąże się z obowiązku sprawdzenia dokumentów rozliczeniowych do końca kwietnia, sąd grodzki może nałożyć - na wniosek ZUS - karę grzywny w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy o sus). Fakt niewywiązania się z tego obowiązku może zostać ujawniony podczas kontroli ZUS, w trakcie której inspektor zakwestionuje prawidłowość sporządzenia dokumentów rozliczeniowych za 2009 r.

W następnym numerze Mk napiszemy, jakie błędy najczęściej popełniają płatnicy składek w dokumentach rozliczeniowych i jak je poprawić.

• art. 41 ust. 6-7b, art. 47 ust. 3-3b, art. 95 ust. 1 pkt 6a i art. 98 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 161, poz. 1278

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA