REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż wyrobów akcyzowych pozbawia prawa do zwolnienia z VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 r. podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia do czasu, gdy wartość sprzedaży nie przekroczy łącznie kwoty 100 000 zł bez podatku. Nadal obowiązują wyłączenia, które pozbawiają podatnika prawa do zastosowania zwolnienia mimo niskich obrotów.

Najwięcej wątpliwości budzi wyłączenie, które pozbawia prawa do zwolnienia podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy). Nie dotyczy ono dostaw energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych.

REKLAMA

Jakie wyroby są uznawane za opodatkowane akcyzą

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do ustawy o podatku akcyzowym. W art. 2 pkt 1 ustawy zostały wymienione wyroby akcyzowe.

DEFINICJA

Wyroby akcyzowe - to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie o VAT ustawodawca posługuje się pojęciem towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Jest to pojęcie szersze niż wyroby akcyzowe, ponieważ akcyzie podlegają również samochody, mimo że nie są zaliczone do wyrobów akcyzowych. Akcyzie podlega m.in. pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

• wyprodukowanego na terytorium kraju,

• od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu importu lub WNT.

Ponieważ wyłączenie nie ma zastosowania do energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych, więc na prawo do zwolnienia będzie miała wpływ dostawa:

• wyrobów energetycznych, których wykaz znajduje się w art. 86 ustawy akcyzowej; są to m.in.: oleje opałowe, paliwa silnikowe, oleje smarowe, gaz;

• napoi alkoholowych, których wykaz znajduje się w art. 92 ustawy akcyzowej; są to: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie;

• samochodów osobowych.

Kiedy podatnik traci prawo do zwolnienia

REKLAMA

Jak już zostało wspomniane, nie mogą korzystać ze zwolnienia podatnicy dokonujący dostaw wyrobów akcyzowych. Powstaje pytanie, czy w tym przypadku chodzi o sytuację, gdy dany towar, będący przedmiotem sprzedaży, generalnie podlega akcyzie, czy tylko o sytuacje, gdy dokonywane dostawy są opodatkowane akcyzą.

Sądy oraz organy podatkowe opowiedziały się za pierwszym stanowiskiem. Sam fakt dokonywania dostaw towarów, które podlegają akcyzie, powoduje, że podatnik nie korzysta ze zwolnienia. Jak czytamy w wyroku z 21 listopada 2007 r. WSA w Bydgoszczy, sygn. akt I SA/Bd 648/07: Okoliczność czy w konkretnej sprawie sprzedaż samochodów podlegała podatkowi akcyzowemu nie ma decydującego znaczenia dla jej rozstrzygnięcia. Istotny jest sam fakt wykonywania dostaw towarów akcyzowych. Tak samo przepis ten jest interpretowany w piśmiennictwie (por. T. Michalik, VAT. Komentarz, W-wa 2004, s. 665; A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz, Zakamycze 2004, s. 1213). Podobny pogląd wyraził tut. Sąd w wyroku z dnia 22 sierpnia 2006 r., I SA/Bd 328/06. W konsekwencji strona skarżąca nie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, ze względu na limit wartość sprzedaży.

REKLAMA

Taki sposób interpretacji przepisów znajdziemy również w wyroku NSA z 21 lutego 2008 r. sygn. akt I FSK 239/07. Wprawdzie sąd zajmował się regulacjami, które obowiązywały do 30 kwietnia 2004 r., jednak przedstawiony sposób argumentacji jest nadal aktualny: Naczelny Sąd Administracyjny nie podziela sposobu rozumienia art. 14 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o VAT zaproponowanego przez skarżącą. Przede wszystkim należy podkreślić, że taki sposób interpretacji jest niezgodny z wynikiem jasnej i niebudządzej wątpliwości wykładni językowej tego przepisu, w którym jest mowa o podatnikach sprzedających niektóre wyroby akcyzowe, a nie o podatnikach, na których ciąży obowiązek w podatku akcyzowym, czy podatnikach podatku akcyzowego.

Sądy nie podzielają również stanowiska, że art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) jest niezgodny z dyrektywą UE. NSA w wyroku z 21 lutego 2008 r., sygn. akt I FSK 408/07, stwierdził: Do podatnika dokonującego dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym nie stosuje się zwolnień z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT. Przepis ten nie narusza prawa wspólnotowego. Art. 24 (3) Szóstej Dyrektywy Rady, umożliwia wprowadzenie do ustawodawstwa krajowego wyłączenia od zwolnienia dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Dlatego podatnicy, którzy sprzedają samochody, w tym samochody używane, alkohol, paliwa itp. muszą być od samego początku zarejestrowani jako podatnicy VAT. Nie ma znaczenia, że z tytułu tych transakcji nie są podatnikami akcyzy.

Czy sprzedaż samochodu stanowiącego środek trwały powoduje utratę prawa do zwolnienia

Sądy w cytowanych orzeczeniach zajmowały się sprawami podatników, których przedmiotem działalności był handel samochodami. Powstaje wątpliwość, czy sprzedaż samochodu, który jest środkiem trwałym podatnika, również pozbawia go prawa do korzystania ze zwolnienia. Biorąc pod uwagę fakt, że ustalając obrót uprawniający do korzystania ze zwolnienia, nie wliczamy obrotu z tytułu sprzedaży środków trwałych podlegających amortyzacji, wydaje się że art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy nie miał na celu pozbawić prawa do zwolnienia podatnika, który sprzedał środek trwały. Ponadto z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że odnosi się on do działalności podatnika, który dokonuje dostaw towarów opodatkowanych akcyzą, a nie pojedynczej dostawy majątku firmy.

Nie ma jednak interpretacji na ten temat. Dlatego w każdym takim przypadku najbezpieczniej jest wystąpić do urzędu o interpretację.

Organy podatkowe dokonują rygorystycznej wykładni tego przepisu. Na pytanie podatnika, który prowadzi warsztat samochodowy i przekazał olej po wymianie, do czego zobowiązują go przepisy, czy taka jednokrotna czynność pozbawia go prawa do zwolnienia - uznały, że tak. Jak czytamy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 czerwca 2009 r., nr IBPP1/443-268/09/AZb: Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że w przypadku dokonania odpłatnej dostawy (nawet jednorazowej) oleju odpadowego przepracowanego, dla którego Wnioskodawca wskazał symbol PKWiU 23.20.18-09 oraz kod CN 2710, będącego wyrobem akcyzowym, Wnioskodawca nie jest uprawniony, od momentu dokonania ww. dostawy tego rodzaju towaru, do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy, w związku z wykonaniem czynności wskazanej w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT.

Wobec powyższego, Wnioskodawca na mocy przepisu art. 96 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy o VAT był obowiązany przed dniem, w którym utracił prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w celu rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA