REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coworking: biuro na godziny

Katarzyna Wójcik-Adamska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej Polaków pracujących w domach dostrzega wady izolacji od świata. Popularne staje się wynajmowanie biur lub kawiarni i wspólna w nich praca na własny rachunek.

W Polsce coraz częstszą formą wykonywania zawodu jest telepraca. Jest ona nie tylko dobrą alternatywą dla pracujących matek czy osób niepełnosprawnych. To także oszczędność dla pracodawcy, który nie musi wynajmować dla swoich pracowników biura. Jednak nie wszyscy lubią pracować w domu, zamknięci w czterech ścianach. Często pojawiają się wtedy problemy z mobilizacją - za bardzo nęci telewizor, absorbuje rodzina. Życie zawodowe miesza się z prywatnym. Dla takich ludzi wymyślono właśnie coworking.

REKLAMA

Wspólna praca

REKLAMA

Pomysł coworkingu narodził się kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych w głowie programisty z San Francisco. Początkowo były to spotkania wyłącznie pracujących studentów, obecnie coworking jest już bardzo popularny w różnych branżach. Od niedawna zyskuje on także coraz więcej zwolenników także w Polsce.

- Ludzie wykonujący wolne zawody, tacy jak freelancerzy lub telepracownicy, spotykają się, aby wspólnie pracować. Wynajmują biuro lub kawiarnię z dostępem do internetu lub opłacają biurko w specjalnym centrum coworkingu - tłumaczy Wojciech Mocarski, konsultant z warszawskiego coworking clubu.

Wymiana doświadczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pracujący wspólnie zyskują możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi freelancerami. Mogą zyskać również dostęp do nowych zleceń czy projektów - ocenia Wojciech Mocarski.

Coworking pozostawia wolnym strzelcom cenioną przez nich swobodę i kontrolę nad swoją pracą. Z drugiej strony pozwala na poznanie wielu nowych ludzi, którzy dysponują bogatym doświadczeniem i wiedzą. Mobilizuje do pracy. Główną korzyścią ze wspólnej pracy jest wymiana kontaktów i doświadczeń.

- Jako freelancer byłem zdany na siebie. Pracowałem w samotności. Taki tryb pracy w dłuższym czasie się jednak nie sprawdza - przekonuje Jakub Mrugalski, coworker z Krakowa, z zawodu programista.

Ceny korzystania z coworkingowego centrum są zróżnicowane, tak jak zróżnicowane są zasady działalności takich biur.

Koszty korzystania z centrum

Właściciele centrów coworkingu muszą opłacić czynsz za biuro i jego wyposażenie, kupić napoje. W Łodzi za miesięczny abonament trzeba zapłacić 300 zł, w warszawskim centrum - 450 zł. W krakowskim centrum jest najtaniej, bo miesięcznie trzeba zapłacić 290 zł. Centra proponują swoim klientom rozmaite promocje - z krakowskiego Biura-Na-Godziny we wtorki można korzystać za darmo.

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

katarzyna.wojcik-adamska@infor.pl

OPINIA

MACIEJ KOPER

centrum coworkingu BNG Biura-Na-Godziny z Krakowa

Coworking jest ruchem społecznym, formą wspólnej pracy niezależnych przedsiębiorców i wolnych strzelców. Każdy realizuje własne projekty, równocześnie mając możliwość rozpoczęcia współpracy z resztą społeczności. W coworkingu nie chodzi o wynajem biurka, lecz o atmosferę. Coworkerzy są bardziej twórczy i efektywni dzięki wspólnej pracy, w przeciwieństwie do samotnych, długich godzin pracy w domu. Korzyścią ze wspólnego biura jest także wymiana kontaktów i doświadczeń. Zdarzyło mi się obserwować osoby wymieniające kontakty i umawiające się na wymianę ofert lub wspólne tworzenie projektów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA