Jak sprawdziliśmy, już w styczniu rozpocznie się wypłata pierwszych dotacji unijnych dla przyszłych przedsiębiorców. Są one przewidziane w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. W tym roku na dotacje jest przeznaczone 57 mln euro, a w 2009 roku - 59 mln euro.
Każda osoba fizyczna może ubiegać się maksymalnie o 40 tys. zł dotacji. Warunkiem jest, aby nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pomoc. Zainteresowany może oczywiście wystąpić o niższą kwotę.
reklama
reklama
- Zwykle przyszli przedsiębiorcy ubiegają się jednak o maksymalną kwotę dotacji - mówi Michał Bury z Mazowieckiej Jednostki Wdrożeniowej Funduszy Unijnych.
Osoba, która chce uzyskać dotację, musi zgłosić swój udział w projekcie realizowanym przez instytucję - tzw. operatorów - która otrzymała na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Operatorzy, zanim otrzymają pieniądze, muszą wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski. Takie konkursy zostały już ogłoszone we wszystkich województwach.
- Stało się to jednak stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec pierwszego półrocza 2008 r. Dlatego do tej pory nie nastąpiły żadne wypłaty dotacji - mówi Leszek Bigos z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Jak sprawdziliśmy, na przykład w województwie łódzkim wypłaty nastąpią w lutym.
- Niedawno ogłosiliśmy listę operatorów - mówi Anna Cieślak z WUP w Łodzi.
Tak samo jest w województwie dolnośląskim.
- Pierwsze dotacje zostaną wypłacone najwcześniej na przełomie stycznia i lutego - mówi Piotr Bełza z WUP w Wałbrzychu filia we Wrocławiu.
Podobnie jest w innych województwach. Osoby, które odpowiadają w nich za dotacje z UE, mówią, że ich wypłata ruszy na przełomie stycznia i lutego.
Teoretycznie operatorem może być każda instytucja, ale nie osoba fizyczna. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby miały one udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości, np. urzędy pracy, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe.
Na przykład w województwie łódzkim jest 19 operatorów, m.in. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Regionalna Izba Gospodarcza w Sieradzu, Politechnika Łódzka Centrum Kształcenia Międzynarodowego. W województwie świętokrzystkim jest natomiast 14 operatorów.