REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadłużone firmy nie muszą upadać

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd będzie mógł zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego nawet zadłużonym przedsiębiorcom, pod warunkiem że ich zadłużenie ma charakter przejściowy i jest niewielkie.

Przewiduje to nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą po pierwszym czytaniu w Sejmie zajmuje się specjalnie w tym celu utworzona podkomisja nadzwyczajna.

REKLAMA

- Przedsiębiorcy domagają się przyspieszenia prac nad korzystnymi dla nich procedurami naprawczymi, ale pracując nad projektem, musimy wziąć pod uwagę również zapewnienie bezpieczeństwa wierzycielom - mówi poseł Stanisław Chmielewski (PO), przewodniczący podkomisji. Dlatego, jego zdaniem, nie można nadmiernie zwiększać tempa prac nad ustawą.

Nowa procedura naprawy zadłużonej firmy

REKLAMA

Projekt przewiduje, że sąd może zezwolić na wszczęcie przez zadłużonego przedsiębiorcę postępowania naprawczego, wówczas gdy oddali wniosek o ogłoszenie jego upadłości, a opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań dłużnika nie przekracza trzech miesięcy, zaś suma niewykonywanych zobowiązań nie przekracza 10 proc. wartości księgowej jego majątku.

Z wszczęcia procedury naprawczej nie będzie mógł jednak skorzystać przedsiębiorca, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację jego majątku albo w którym został przyjęty układ likwidacyjny, a od prawomocnego zakończenia postępowania nie upłynęło jeszcze pięć lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla dłużnika

Zmiana procedury ułatwi wszczynanie postępowania naprawczego, a jednocześnie nie zagrozi interesom wierzycieli - uważa radca prawny Piotr Olczyk z Kancelarii Olczyk & Kubicki. Sąd - tak jak do tej pory - będzie mógł w ciągu 14 dni od złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego zakazać rozpoczynania go. Zrobi to na przykład wówczas, gdy przy składaniu oświadczenia przedsiębiorca naruszył procedury albo dane w dokumentach lub oświadczeniu są nieprawdziwe - dodaje Piotr Olczyk.

W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby w razie uprawomocnienia się postanowienia zakazującego wszczęcia postępowania naprawczego oświadczenie przedsiębiorcy o jego wszczęciu nie wywoływało skutków prawnych.

Układ z wierzycielami w postępowaniu naprawczym

REKLAMA

- Rozszerzenie możliwości prowadzenia postępowania naprawczego zaproponowane w projekcie nowelizacji prawa upadłościowego jest korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ umożliwia im zawarcie układu z wierzycielami poza strukturami sądu i poza postępowaniem sądowym - mówi radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Dopiero po zawarciu układu jest on kontrolowany przez sąd i postępowanie może zostać przeprowadzone bez postawienia dłużnika w stan upadłości. Jest to dla dłużnika istotne, ponieważ może zachować wiarygodność w oczach kontrahentów, wykorzystać dodatkowe kontakty handlowe oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, a jednocześnie skorzystać ze wszystkich przywilejów, które łączą się ze wszczęciem postępowania naprawczego - tłumaczy Wojciech Biernacki.

Projekt przewiduje, że z dniem wszczęcia postępowania naprawczego przedsiębiorca składa wniosek o wpisanie informacji o tym do właściwego rejestru. Z tym dniem zawiesza się wykonywanie zobowiązań przedsiębiorcy i naliczanie odsetek, które są od niego należne. Nie mogą być przeciwko niemu wszczynane postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, a już wszczęte zostają z mocy prawa zawieszone, z wyjątkiem zabezpieczających i egzekucyjnych, które dotyczą wierzytelności nieobjętych układem.

Nieżyciowe przepisy o naprawie firmy

Teraz wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego może złożyć tylko przedsiębiorca, który nie wykonuje swoich zobowiązań i według rozsądnej oceny jego sytuacji finansowej w niedługim czasie może stać się niewypłacalny. Przedsiębiorcy domagają się usunięcia ograniczeń w dostępie do postępowania naprawczego, ponieważ przy tak określonej w ustawie definicji niewypłacalności korzystanie przez nich z postępowania naprawczego jest iluzoryczne.

- W praktyce z naprawy mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy w rozsądnym terminie przewidzą swoją niewypłacalność - mówi radca prawny Piotr Olczyk. Ale może się zdarzyć i tak, że przedsiębiorca zacznie sporządzać plan naprawy i popadnie w niewypłacalność, zanim zdąży przygotować wymagane dokumenty. Staje się wówczas niewypłacalny, gdy nie reguluje wymaganych zobowiązań i na przykład zalega z zapłatą kilku złotych. W ten sposób już w trakcie przygotowywania planu straci prawo do wszczęcia postępowania naprawczego - dodaje Piotr Olczyk.

Zdaniem adwokat Marii Urbańskiej z Kancelarii Kosińscy i Wspólnicy - tylko niewielu przedsiębiorców może teraz przewidzieć, że w przyszłości osiągnie stan umożliwiający wszczęcie postępowania naprawczego. Nawet sędziowie nie są zgodni co do tego, czy wystąpiła niewypłacalność wówczas, gdy przedsiębiorca uiścił z jednodniowym lub dwudniowym opóźnieniem należność wykazaną na fakturze - mówi Maria Urbańska. Uważa ona, że przesłanki niewypłacalności ujęte w obowiązujących przepisach są wręcz abstrakcyjne. Tworzy to niepewność prawną również dla doradców, którzy muszą podpowiedzieć klientowi, jak powinien postąpić w określonej sytuacji.

- W praktyce żaden kontrahent nie uważa, że przedsiębiorca posiadający niewielkie zadłużenie jest niewypłacalny - dodaje Maria Urbańska.

Konieczne rozszerzenie kręgu podmiotowego

- Tak jak zaproponowali autorzy projektu, należy rozszerzyć krąg podmiotowy na przedsiębiorców, którzy są niewypłacalni z powodów od nich niezależnych - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

- Rozszerzenie kręgu podmiotowego jest konieczne, ponieważ granica między sytuacją, gdy już zaczyna się niewypłacalność, a taką, gdy dopiero występuje zagrożenie nią, jest dosyć cienka. W wielu przypadkach chodzi nawet o wierzytelności sporne lub o należności, które można odzyskać dopiero po zakończeniu toczącego się postępowania - dodaje radca prawny Wojciech Biernacki. Jego zdaniem, w pracach nad nowelizacją prawa naprawczego trzeba korzystać z orzecznictwa Sądu Najwyższego, a nawet oprzeć się na niektórych wzorcach poprzedniej ustawy Prawo układowe. Uważa też, że zamiast syndykom naprawę zagrożonego przedsiębiorstwa należy powierzyć profesjonalnemu managerowi.

Postępowanie naprawcze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

400 firm ogłosiło bankructwo w 2007 roku

25 proc. mniej firm zbankrutowało w 2006 roku

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIE

RYSZARD KALISZ

przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości

Postępowanie naprawcze ma doprowadzić do uratowania i restrukturyzacji zadłużonego przedsiębiorstwa. Jest to możliwe przy odpowiednim postępowaniu i dobrej woli zarówno ze strony zadłużonego przedsiębiorcy, jak i jego wierzycieli, którzy wspólnie zawierają układ poza sądem. Zaproponowane w projekcie procedury umożliwiają przeprowadzenie naprawy przez restrukturyzację nawet takiego przedsiębiorstwa, które popadło w tarapaty finansowe i okresowo przestało spłacać swoje długi.

Dzisiaj obowiązujące przepisy odcinają drogę do wszczęcia postępowania naprawczego tym zadłużonym przedsiębiorcom, którzy nie zapłacili w terminie drugiej faktury.

Postępowanie naprawcze przynosi korzyść nie tylko zadłużonej firmie, lecz również jej wierzycielom, akcjonariuszom i udziałowcom, a także pracownikom przedsiębiorstwa, którzy mogą zachować pracę. Układ jest również korzystny dla sądu,bo postępowanie układowe nie absorbuje sędziów i pracowników sądu.

ANNA HYCAJ

sędzia Wydziału Upadłościowego i Naprawczego Sądu Rejonowego w Poznaniu

Postępowanie naprawcze zapobiega upadłości i dlatego jest korzystne dla ochrony rynku. Natomiast postępowanie upadłościowe toczy się najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorca jest już niewypłacalny i zmierza do zlikwidowania firmy bądź prowadzi postępowanie układowe. Natomiast na etapie postępowania naprawczego jest czas na pomoc przedsiębiorcy, który realizuje swoje zobowiązania, ale jednak ma problemy finansowe. Postępowanie naprawcze jest teraz tak uregulowane przepisami, że w sądach toczy się ich niewiele. Występuje wręcz wyjątkowo. Dlatego dobrze się stało, że procedury zostaną zmienione, szczególnie teraz gdy kondycja przedsiębiorstw występujących w obrocie robi się słabsza. Z praktyki wiem, że jeżeli uchwyci się właściwy moment do wszczęcia restrukturyzacji i rozpoczęcia układów z wierzycielami, to firmę można uratować. Zmiany odciążą też sądy, a efekt będzie taki sam jak po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. W dodatku wszystko stanie się szybciej i sprawniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA