REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na złe długi może być groźna dla firm

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza korzystne, ale nie do końca jednoznaczne przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Już po 180 dniach będzie można korygować VAT od nieopłaconych faktur.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Przepisy zmieniające ulgę na złe długi w ustawie o VAT, która obecnie znajduje się w Sejmie po senackich poprawkach, mają bardzo duże znaczenie dla podatników, którzy nie są w stanie wyegzekwować wierzytelności od dłużników.

Jak mówi Radosław Krupa, doradca podatkowy z Ernst & Young, zgodnie z nowelizowanymi przepisami za nieściągalną w rozumieniu przepisów o VAT zostanie uznana każda wierzytelność, która nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności. A zatem podatnik, który uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności, będzie mógł skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, doradcy podatkowego z Instytutu Studiów Podatkowych, jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, przepisy dotyczące ulgi na złe długi przestaną być martwe.

- Rozwiązanie takie powinno przynieść pozytywne skutki w zakresie wywiązywania się kontrahentów z zaciągniętych zobowiązań - dodaje Szymon Dalc, doradca podatkowy w Dalc i Ochocki-Doradcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie znowelizowane przepisy będą korzystne dla podatników, ale nie do końca.

Obostrzenia w uldze

Szymon Dalc zwraca uwagę, że regulacje dotyczące ulgi na złe długi nadal nie będą dotyczyły sytuacji, gdy dłużnik jest w trakcie likwidacji lub w trakcie postępowania upadłościowego.

Radosław Krupa dodaje, że nowe przepisy nie będą miały także zastosowania do wierzytelności wobec podmiotów niebędących podatnikami VAT czynnymi, np. do wierzytelności wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, co znacząco ogranicza jej zastosowanie.

Zdaniem Szymona Dalca podatnicy powinni także zwrócić uwagę na skrócenie z 5 do 2 lat okresu, który objęty jest prawem korekty.

- Jeżeli np. faktura została wystawiona w styczniu 2008 r. i nie została zapłacona, to najpóźniej do końca 2010 r. możliwa będzie korekta podatku należnego. Obecnie okres ten upływałby dopiero z końcem 2012 roku (w tym wypadku był liczony od początku roku, w którym wystawiono fakturę) - wyjaśnia Szymon Dalc.

Potwierdzenie dłużnika

REKLAMA

W opinii Radosława Krupy nowe przepisy w pewnym zakresie zaostrzą zasady korzystania z ulgi. Chodzi o to, że nakazują one wierzycielowi zawiadomić dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Jeśli mimo zawiadomienia dłużnik w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia nie ureguluje należności, to wierzyciel będzie mógł skorzystać z ulgi.

- Dotychczas do skorygowania podatku wystarczyło zawiadomienie dłużnika. Po nowelizacji konieczne będzie posiadanie potwierdzenia odbioru zawiadomienia przez dłużnika, co może nastręczać pewne trudności - stwierdza ekspert E&Y. Zdaniem Radosława Krupy, jeśli dłużnik nie potwierdzi odbioru zawiadomienia, wierzyciel nie będzie mógł skorzystać z ulgi.

Co więcej, zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego będzie rodziło obowiązki po stronie dłużnika. Dłużnik, który zostanie zawiadomiony przez wierzyciela i nie ureguluje należności w ciągu 14 dni, będzie musiał pomniejszyć podatek naliczony lub w przypadku jego braku - odpowiednio zwiększyć kwotę podatku należnego.

Firmy stracą

Profesor Witold Modzelewski zaznacza, że 14-dniowy termin zapłaty warunkujący brak obowiązku korekty podatku naliczonego przez dłużnika powodować będzie, że już w grudniu wielu wierzycieli zawiadomi dłużnika w trybie tego przepisu i, przy braku zapłaty, dłużnik będzie musiał skorygować deklaracje nawet za 2006 rok, czyli wykazać zaległość podatkową.

- Dla wielu firm w trudnej sytuacji może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny - konkluduje nasz rozmówca.

Profesor Witold Modzelewski zwraca także uwagę, że zmianom nie towarzyszy przepis przejściowy, precyzujący jakich wierzytelności dotyczy zmieniona regulacja, powstałych po nowelizacji czy również tych sprzed zmian.

WARUNKI DO SKORZYSTANIA Z ULGI

• Dostawa towaru lub świadczenie usług musi być dokonane na rzecz czynnego podatnika VAT, który nie jest trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji

• Wierzytelności były wcześniej opodatkowane i nie zostały zbyte

• Wierzyciel i dłużnik na dzień korekty są czynnymi podatnikami VAT

• Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata

• Wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

    Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

    Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

    Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

    Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

    Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    REKLAMA

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    REKLAMA