REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na złe długi może być groźna dla firm

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza korzystne, ale nie do końca jednoznaczne przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Już po 180 dniach będzie można korygować VAT od nieopłaconych faktur.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Przepisy zmieniające ulgę na złe długi w ustawie o VAT, która obecnie znajduje się w Sejmie po senackich poprawkach, mają bardzo duże znaczenie dla podatników, którzy nie są w stanie wyegzekwować wierzytelności od dłużników.

Jak mówi Radosław Krupa, doradca podatkowy z Ernst & Young, zgodnie z nowelizowanymi przepisami za nieściągalną w rozumieniu przepisów o VAT zostanie uznana każda wierzytelność, która nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności. A zatem podatnik, który uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności, będzie mógł skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, doradcy podatkowego z Instytutu Studiów Podatkowych, jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, przepisy dotyczące ulgi na złe długi przestaną być martwe.

- Rozwiązanie takie powinno przynieść pozytywne skutki w zakresie wywiązywania się kontrahentów z zaciągniętych zobowiązań - dodaje Szymon Dalc, doradca podatkowy w Dalc i Ochocki-Doradcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie znowelizowane przepisy będą korzystne dla podatników, ale nie do końca.

Obostrzenia w uldze

Szymon Dalc zwraca uwagę, że regulacje dotyczące ulgi na złe długi nadal nie będą dotyczyły sytuacji, gdy dłużnik jest w trakcie likwidacji lub w trakcie postępowania upadłościowego.

Radosław Krupa dodaje, że nowe przepisy nie będą miały także zastosowania do wierzytelności wobec podmiotów niebędących podatnikami VAT czynnymi, np. do wierzytelności wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, co znacząco ogranicza jej zastosowanie.

Zdaniem Szymona Dalca podatnicy powinni także zwrócić uwagę na skrócenie z 5 do 2 lat okresu, który objęty jest prawem korekty.

- Jeżeli np. faktura została wystawiona w styczniu 2008 r. i nie została zapłacona, to najpóźniej do końca 2010 r. możliwa będzie korekta podatku należnego. Obecnie okres ten upływałby dopiero z końcem 2012 roku (w tym wypadku był liczony od początku roku, w którym wystawiono fakturę) - wyjaśnia Szymon Dalc.

Potwierdzenie dłużnika

REKLAMA

W opinii Radosława Krupy nowe przepisy w pewnym zakresie zaostrzą zasady korzystania z ulgi. Chodzi o to, że nakazują one wierzycielowi zawiadomić dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Jeśli mimo zawiadomienia dłużnik w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia nie ureguluje należności, to wierzyciel będzie mógł skorzystać z ulgi.

- Dotychczas do skorygowania podatku wystarczyło zawiadomienie dłużnika. Po nowelizacji konieczne będzie posiadanie potwierdzenia odbioru zawiadomienia przez dłużnika, co może nastręczać pewne trudności - stwierdza ekspert E&Y. Zdaniem Radosława Krupy, jeśli dłużnik nie potwierdzi odbioru zawiadomienia, wierzyciel nie będzie mógł skorzystać z ulgi.

Co więcej, zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego będzie rodziło obowiązki po stronie dłużnika. Dłużnik, który zostanie zawiadomiony przez wierzyciela i nie ureguluje należności w ciągu 14 dni, będzie musiał pomniejszyć podatek naliczony lub w przypadku jego braku - odpowiednio zwiększyć kwotę podatku należnego.

Firmy stracą

Profesor Witold Modzelewski zaznacza, że 14-dniowy termin zapłaty warunkujący brak obowiązku korekty podatku naliczonego przez dłużnika powodować będzie, że już w grudniu wielu wierzycieli zawiadomi dłużnika w trybie tego przepisu i, przy braku zapłaty, dłużnik będzie musiał skorygować deklaracje nawet za 2006 rok, czyli wykazać zaległość podatkową.

- Dla wielu firm w trudnej sytuacji może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny - konkluduje nasz rozmówca.

Profesor Witold Modzelewski zwraca także uwagę, że zmianom nie towarzyszy przepis przejściowy, precyzujący jakich wierzytelności dotyczy zmieniona regulacja, powstałych po nowelizacji czy również tych sprzed zmian.

WARUNKI DO SKORZYSTANIA Z ULGI

• Dostawa towaru lub świadczenie usług musi być dokonane na rzecz czynnego podatnika VAT, który nie jest trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji

• Wierzytelności były wcześniej opodatkowane i nie zostały zbyte

• Wierzyciel i dłużnik na dzień korekty są czynnymi podatnikami VAT

• Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata

• Wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA