| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zawieszenie działalności zmniejszy koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Zawieszenie działalności zmniejszy koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Firmy działające sezonowo muszą dokonywać wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, gdyż prawo nie przewiduje możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. Ustawodawca powinien szybko to zmienić.


ZMIANA PRAWA

Obowiązująca ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095) stanowi, że przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o wykreślenie w terminie siedmiu dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który prowadzi firmę sezonowo, musi więc praktycznie zlikwidować swoją działalność tylko po to, aby za kilka miesięcy znów ją rozpocząć. Eksperci postulują więc koniczność szybkiej zmiany przepisów.

Problem polega na tym, że w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie ma instytucji zawieszenia działalności, np. na okres zimy w sytuacji, gdy działalność przedsiębiorcy prowadzona jest w sezonie letnim.

- Numery ewidencji działalności gospodarczej i REGON w przypadku wyrejestrowania i zarejestrowania firmy ulegają zmianie. Jest to o tyle uciążliwe dla przedsiębiorców działających sezonowo, że takie numery zamieszczane są na przykład w umowach wynajmu lokalu - tłumaczy Iwona Smolak, radca prawny z Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

A takie umowy zawierane są zazwyczaj na okres kilku lat. Tak więc, gdyby firmy chciały postępować zgodnie z prawem, musiałyby liczyć się z koniecznością rozwiązania takich umów. Podobne komplikacje wiążą się z posiadaniem koncesji. Dla przykładu restaurator, aby dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu na lato, musi w styczniu mieć aktualny wpis do ewidencji gospodarczej.

- Przedsiębiorcy działający sezonowo co do zasady nie wyrejestrowują więc swoich firm z ewidencji działalności gospodarczej z uwagi na to, że jest to strata czasu, konieczność uiszczenia opłaty za dokonanie ponownego wpisu w wysokości 100 zł, i dokonania zmiany numeru REGON - wylicza Iwona Smolak.

Tak więc takie firmy często są zmuszone omijać przepisy i zgłaszają ZUS, że dokonały wyrejestrowania z ewidencji działalności gospodarczej, mimo że tego nie zrobiły.

Pomimo, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby na zawieszenie działalności gospodarczej, nawet Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość przerwy w opłacaniu składek w przypadku faktycznego przerwania prowadzenia działalności gospodarczej.

- Bez wątpienia obowiązujące przepisy są irracjonalne w zakresie braku możliwości zawieszania działalności gospodarczej - ocenia Mariusz Cuber, dyrektor ds. obsługi prawnej Koksztys, kancelaria Prawa Gospodarczego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK