REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności zmniejszy koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy działające sezonowo muszą dokonywać wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, gdyż prawo nie przewiduje możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. Ustawodawca powinien szybko to zmienić.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Obowiązująca ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095) stanowi, że przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o wykreślenie w terminie siedmiu dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który prowadzi firmę sezonowo, musi więc praktycznie zlikwidować swoją działalność tylko po to, aby za kilka miesięcy znów ją rozpocząć. Eksperci postulują więc koniczność szybkiej zmiany przepisów.

Co pół roku nowy REGON

Problem polega na tym, że w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie ma instytucji zawieszenia działalności, np. na okres zimy w sytuacji, gdy działalność przedsiębiorcy prowadzona jest w sezonie letnim.

REKLAMA

- Numery ewidencji działalności gospodarczej i REGON w przypadku wyrejestrowania i zarejestrowania firmy ulegają zmianie. Jest to o tyle uciążliwe dla przedsiębiorców działających sezonowo, że takie numery zamieszczane są na przykład w umowach wynajmu lokalu - tłumaczy Iwona Smolak, radca prawny z Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A takie umowy zawierane są zazwyczaj na okres kilku lat. Tak więc, gdyby firmy chciały postępować zgodnie z prawem, musiałyby liczyć się z koniecznością rozwiązania takich umów. Podobne komplikacje wiążą się z posiadaniem koncesji. Dla przykładu restaurator, aby dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu na lato, musi w styczniu mieć aktualny wpis do ewidencji gospodarczej.

- Przedsiębiorcy działający sezonowo co do zasady nie wyrejestrowują więc swoich firm z ewidencji działalności gospodarczej z uwagi na to, że jest to strata czasu, konieczność uiszczenia opłaty za dokonanie ponownego wpisu w wysokości 100 zł, i dokonania zmiany numeru REGON - wylicza Iwona Smolak.

Tak więc takie firmy często są zmuszone omijać przepisy i zgłaszają ZUS, że dokonały wyrejestrowania z ewidencji działalności gospodarczej, mimo że tego nie zrobiły.

Po stronie przedsiębiorców

REKLAMA

Pomimo, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby na zawieszenie działalności gospodarczej, nawet Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość przerwy w opłacaniu składek w przypadku faktycznego przerwania prowadzenia działalności gospodarczej.

- Bez wątpienia obowiązujące przepisy są irracjonalne w zakresie braku możliwości zawieszania działalności gospodarczej - ocenia Mariusz Cuber, dyrektor ds. obsługi prawnej Koksztys, kancelaria Prawa Gospodarczego.

W tej sprawie po stronie przedsiębiorców stoją także sądy.

- Na tym tle było wiele sporów i zaowocowały one bogatym orzecznictwem. Sądy rozsądnie podeszły do sprawy. Generalnie orzecznictwo stoi na stanowisku, że ewidencja działalności gospodarczej jest rejestrem, który nie ma charakteru konstytutywnego, czyli nie przesądza o stanie faktycznym - tłumaczy Iwona Smolak.

W kwestii zawieszenia działalności wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy, który w wyroku z 11 stycznia 2005 r. (sygn. I UK 105/04) stwierdził, że z faktyczną przerwą w prowadzeniu działalności gospodarczej mamy do czynienia także wówczas, gdy przedsiębiorca nie zgłosi tego faktu w ewidencji działalności gospodarczej.

- Oczywiście z tej możliwości nie mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający pracowników czy zleceniobiorców. W okresie przerwy przedsiębiorca nie może prowadzić żadnej działalności gospodarczej, więc nie może składać ofert, ogłoszeń, reklamować się, wystawiać rachunków, dokonywać zakupów materiałów czy wyposażenia - tłumaczy Mariusz Cuber.

Jest projekt zmian

Ministerstwo Gospodarki przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada wprowadzenie instytucji zawieszania działalności gospodarczej.

- Wprowadzenie czasowego zawieszenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców działających sezonowo, na przykład zajmujących się gastronomią, turystyką czy budownictwem, będzie miało pozytywny wpływ na rynek. Możliwe stanie się zarejestrowanie działalności na stałe przez osoby, które prowadzą działalność tylko przez kilka miesięcy w roku - podsumowuje Marcin Ratajczak, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy z Poznania.

Eksperci podkreślają jednak, że tę zmianę powinno przeprowadzić się jak najszybciej, niezależnie od zmian systemowych, których przeprowadzenia podjął się resort gospodarki.

Orzecznictwo stoi na stanowisku, że ewidencja działalności gospodarczej jest rejestrem, który nie ma charakteru konstytutywnego, czyli nie przesądza o stanie faktycznym

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Współpraca PAWEŁ BEDNARSKI

OPINIA

GRZEGORZ WLAZŁO

adwokat, społeczny rzecznik przedsiębiorców

Wprowadzenie instytucji zawieszania działalności gospodarczej jest pilnie potrzebne. 40 proc. skarg, które do mnie wpływały, dotyczyło obowiązku wyrejestrowywania firmy z ewidencji działalności gospodarczej. To świadczy o dużej skali problemu. Uważam, że ustawodawca musi rozwiązać ten problem w pierwszej kolejności. Rząd powinien wprowadzać zmiany w miarę szybko, nawet niech będą one wprowadzane stopniowo, gdyż dokonanie systemowych reform jest skomplikowane i wymaga czasu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w fundacji rodzinnej beneficjent (córka fundatora) może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako osoba zarządzająca mieniem fundacji?

W naszej ocenie beneficjent fundacji rodzinnej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Obowiązujące przepisy prawa nie zakazują takiego rozwiązania, a nadto zawarcie umowy o pracę z beneficjentem nie mieści się w katalogu tzw. ukrytych zysków ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym? Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji?

W celu wynajmu nieruchomości przez fundację rodzinną, konieczne jest uprzednie nabycie przez nią prawa własności (lub innego tytułu prawnego) do tych nieruchomości. W praktyce możliwe jest to m.in. poprzez dokonanie darowizny, wniesienie mienia w formie aportu (np. w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) albo odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej.

Restrukturyzacja to szansa na przetrwanie firmy [WYWIAD]

W obliczu rekordowego zadłużenia firm, zatorów płatniczych i rosnących kosztów prowadzenia działalności, coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywy dla upadłości. Dziś restrukturyzacja przestaje być ostatecznością, a staje się świadomą decyzją biznesową. Zamiast zamykać firmę – można ją uratować. O tym, kiedy warto sięgnąć po to narzędzie, jakie korzyści niesie i dlaczego nie trzeba się go bać, rozmawiamy z Mateuszem Haśkiewiczem z firmy HDRU.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA