reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 

- W 2008 roku dynamika rynku będzie słabsza niż w 2007 roku. Szacujemy wzrost o 3-5 proc. dla całego rynku. Pliva planuje rosnąć szybciej. Wprowadzimy co najmniej osiem nowych preparatów, głównie w segmentach neurologii, psychiatrii i onkologii - mówi Michał Nitka, dyrektor generalny Pliva Kraków.

- Planowane są również kolejne inwestycje w naszym zakładzie w Krakowie. Będą one dotyczyć kilku wydziałów produkcyjnych, co jest związane z rozszerzaniem produkcji preparatów, które mają być sprzedawane między innymi na rynku amerykańskim.

Utrzymujące się wysokie ceny ropy naftowej oraz marże rafineryjne powodują, że przynajmniej na razie krajowe koncerny paliwowe nie mają powodów do obaw.

- Plany inwestycyjne na ten rok są w realizacji. O ile nie nastąpi drastyczny spadek marż rafineryjnych czy zmniejszenie różnicy między ceną ropy rosyjskiej a brent, to nie będzie zmian tegorocznych planów inwestycyjnych - ocenia Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Największy polski koncern paliwowy, PKN Orlen, planuje zainwestować w tym roku 4,8 mld zł.

- Inwestycje będą się koncentrowały na sektorach petrochemicznym i rafineryjnym, w których koniunktura w perspektywie długoterminowej jest dobra. Nie ma więc potrzeby weryfikacji planów spółki - zapewnia Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Planów na ten rok nie zmienia też Grupa Lotos. O ograniczeniach programu inwestycyjnego nie myśli Operator Logistyczny Paliw Płynnych, który zamierza wydać 195 mln zł na nowe instalacje i 120 mln zł na kontynuację trwających już projektów.

W ciągu najbliższych pięciu lat wydatki firm na informatykę mają rosnąć średnio o 12,8 proc. rocznie.

Wydatki sektora prywatnego na informatykę w ubiegłym roku przekroczyły 8 mld dol.

- Inwestujemy w działalność badawczo-rozwojową. Planujemy przeznaczyć w 2008 roku na ten cel kilkanaście milionów złotych. Projekty badawcze pozwolą na wypracowanie rozwiązań, które następnie znajdą wykorzystanie komercyjne i z tych planów również nie zamierzamy rezygnować - mówi Dariusz Brzeski, prezes ABG Spin.

DRQ, czyli spółka zależna od ABG Spin, planuje debiut na giełdzie, aby w ten sposób pozyskać fundusze na dalszy rozwój.

- Jeśli warunki na rynku nie poprawią się, rozważamy jedynie opóźnienie upublicznienia swoich spółek zależnych - zaznacza Dariusz Brzeski.

W ubiegłym roku branża IT wzrosła o 27,8 proc., co pozwala szacować jej wartość na ponad 23 mld zł. To podwojenie tempa wzrostu w porównaniu z 2006 rokiem, gdy wartość rynku była szacowna na 18 mld zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama