REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zachęty dla firm zatrudniających starsze osoby

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak
Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy zatrudniające osoby wracające do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych lub po 50. roku życia będą mogły liczyć na zwolnienia z opłacania części składek.

• Jaki będzie wskaźnik bezrobocia i zatrudnienia na koniec roku?

REKLAMA

- Bezrobocie wyniesie około 9,8 proc., a tendencje na rynku pracy wskazują, że jego poziom będzie się obniżać. Na koniec 2011 roku może spaść do 7-8 proc. Wskaźnik zatrudnienia zwiększy się o 2,5 do 3 pkt proc. do końca 2008 roku. Wyniesie więc około 60 proc. Wciąż będzie mu jednak daleko do 70 proc., którego osiągnięcie jest celem Strategii Lizbońskiej w 2010 roku.

• Bezrobocie wynosi 11,4 proc., a GUS podaje, że firmy szukają setek tysięcy pracowników. Skąd ten paradoks?

- W Polsce istnieją obszary z dużym bezrobociem i takie, gdzie brakuje rąk do pracy. Pamiętajmy też, że 65 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy nawet kilka lat. Wielu z nich powinno więc skorzystać z programów aktywizacji zawodowej, aby móc wrócić na rynek pracy. Pracodawcy powinni też bardziej interesować się obszarami, gdzie jest sporo chętnych do pracy. A rolą państwa jest stworzenie mechanizmów sprzyjających poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Jak to zrobić?

- We powiatowych urzędach pracy chcemy stworzyć centra aktywizacji zawodowej zajmujące się bezrobotnymi i osobami, które poszukują pracy, a nie są zarejestrowane jako bezrobotni. Centra mają dostosować mechanizmy aktywizacji zawodowej do potrzeb lokalnych. Mają działać elastycznie. Na przykład, jeśli 150 osób pozostało bez pracy w ramach zwolnień grupowych, to należy jak najszybciej zorganizować dla nich specjalny program. Centra te muszą też podjąć pracę z długotrwale bezrobotnymi, aby przywrócić im wiarę w siebie i swoje możliwości oraz umiejętności zawodowe lub dać możliwość nabycia nowych.

• To nic nowego. Wiele urzędów pracy stara się współpracować z pracodawcami.

- Chcemy, aby na lepsze zmieniła się jakość pracy w urzędach pracy. Mamy w funduszach europejskich pieniądze na przekwalifikowanie 100 proc. kadry publicznych służb zatrudnienia. Będą więc pieniądze na ich studia i szkolenia. To pozwoli na wzrost jakości pracy urzędów. Będą one mogły własnymi siłami wprowadzać w życie różne instrumenty aktywizacji zawodowej lub kupować usługi od firm specjalistycznych. Dyrektor urzędu musi być aktywnym graczem na rynku pracy. Urząd musi wyjść do pracodawców, żeby wiedzieć, jakie mają potrzeby kadrowe.

• Na razie ponad 60 proc. swojego czasu urzędnicy przeznaczają na robotę papierkową. Czy będą dodatkowe etaty?

- To samorządy decydują o etatach. Nie sądzę jednak, żeby była potrzeba znacznego zwiększenia liczby urzędników. Na pewno trzeba podnieść jakość kadry zatrudnionej w urzędach, a także przesunąć ich do bezpośredniej pracy z poszukującymi pracy. Chodzi o doradców zawodowych i pośredników. Według naszych szacunków w urzędach pracy brakuje około 3 tys. takich pracowników. W europejskich służbach zatrudnienie na jednego pośrednika przypada około 300 bezrobotnych. W Polsce - 1130.

• Fundusz Pracy ma w tym roku mieć ponad 4 mld zł nadwyżki. Na co zostaną przeznaczone?

- Chcemy je wydać na aktywizację zawodową w 2009 roku i na zmiany, jakie wprowadzimy nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

• Może zamiast na siłę szukać wydatków, lepiej nie pobierać od pracodawców składki na FP?

- Rozważamy też i to. O tym, czy tak się stanie, zadecyduje program aktywizacji zawodowej, który chcemy wdrożyć od stycznia 2009 r. Założenia do tego programu przedstawimy do końca tego miesiąca.

• A czy będzie nowa ustawa regulująca rynek pracy?

- Nie. Chcemy znowelizować obowiązującą ustawę, a zmiany powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Najpóźniej w kwietniu chcemy przekazać projekt do konsultacji. Zmiany będą szły w kierunku sprzyjającym powstawaniu nowych miejsc pracy i zwiększeniu mobilności zawodowej.

• A czy mają państwo jakiś pomysł na zachęty dla pracodawców, żeby nie zwalniali kobiet wracających z urlopów macierzyńskiego i wychowawczego?

- Można na kilka lat zwolnić pracodawców z odprowadzania składki na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Powinna zostać też stworzona podatkowa polityka prorodzinna, żeby przekonać rodziców, że będą mieli możliwość utrzymania dziecka.

• Pracodawcy niechętnie szukają pracowników w UP.

- Wielu pracodawców uważa, że w urzędzie pracy nie znajdą dobrego pracownika. Niestety, nie ma tam wszystkich ofert pracy, które są w danej chwili na rynku. Urzędy muszą więc aktywniej zabiegać o oferty pracy. Ponadto nie wszyscy, którzy nie mają pracy, zgłaszają się do UP, obawiając się, że zła opinia o klientach urzędów przyczyni się do tego, że na pewno nikt nie będzie chciał ich zatrudnić. A powinno być dokładnie odwrotnie. Pracodawca, składając ofertę zatrudnienia do urzędu pracy, powinien mieć pewność, że dostanie dobrego pracownika.

• Po co ludzie tam się rejestrują?

- Praktyka pokazuje, że często nie chodzi im o znalezienie pracy, ale o zarejestrowanie się i zagwarantowanie sobie na przykład świadczeń zdrowotnych. Bezrobotny i poszukujący pracy powinien przyjść do urzędu pracy po propozycję pracy i doradztwo. Również po to, żeby na przykład dowiedzieć się, dlaczego ma problemy w pracy, którą obecnie wykonuje.

• A może najwyższy czas, aby odłączyć od statusu bezrobotnego prawo do składki zdrowotnej?

- Każdy obywatel ma prawo do opieki zdrowotnej. Za bezrobotnego bez prawa do zasiłku składkę płaci budżet, a za takiego, który otrzymuje zasiłek, FP. Jednak wielu bezrobotnych nie chce się aktywizować zawodowo. Chcą mieć status bezrobotnego, aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Są to na przykład często matki wychowujące dzieci, które nie są gotowe do powrotu na rynek pracy. Będziemy konsultować pomysł rozdzielenia statusu bezrobotnego od prawa do leczenia z NFZ, ministrem zdrowia i ministrem finansów.

• Słyszymy o tym od lat. Kiedy będą zmiany w tej sprawie?

- Na razie za wcześnie na jednoznaczne deklaracje.

• Bezrobotny chcący założyć firmę otrzymuje obecnie 13 tys. zł dotacji. Czy to nie za mało?

- Jest duże zainteresowanie tą formą pomocy. W tym roku przeznaczymy na to około 560 mln zł. Zgadzam się jednak, że dotacja ta powinna wzrosnąć.

• Czy mają państwo pomysł, jak aktywizować osoby, które ukończyły 50 lat?

- Planujemy, aby w II połowie tego roku ruszył program pilotażowy. Być może zwolnimy pracodawców ich zatrudniających z opłacania przez trzy lata składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Rozważamy również możliwość refundacji pracodawcom kosztów przekwalifikowania tych pracowników, którzy są zagrożeni zwolnieniem na przykład ze względu na ich wiek. Przykładowo, 54-letni malarz pokojowy, który nie może wykonywać już tej pracy, byłby świetnym doradcą klienta w sklepie handlującym akcesoriami malarskimi.

• Ale wielu Polaków woli wcześniejsze emerytury niż przekwalifikowanie.

- To jest bolączka naszego systemu emerytalnego, który daje wielu grupom zawodowym możliwość bardzo wczesnego odejścia z rynku pracy. Chcemy to zmienić, ograniczając stopniowo przywileje emerytalne. Jak najszybciej powinny wejść w życie emerytury pomostowe i zachęty dla pracodawców, którzy zatrudniają i chcą zatrudnić po 50. roku życia.

Rozmawiali PAWEŁ JAKUBCZAK i BARTOSZ MARCZUK

• CZESŁAWA OSTROWSKA

ukończyła socjologię. W latach 1993-1998 pracowała w Krajowym Urzędzie Pracy, a w latach 1999-2007 w Kancelarii Prezydenta. Jest członkiem PSL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA