| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Będą zachęty dla firm zatrudniających starsze osoby

Będą zachęty dla firm zatrudniających starsze osoby

Firmy zatrudniające osoby wracające do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych lub po 50. roku życia będą mogły liczyć na zwolnienia z opłacania części składek.


• Jaki będzie wskaźnik bezrobocia i zatrudnienia na koniec roku?

- Bezrobocie wyniesie około 9,8 proc., a tendencje na rynku pracy wskazują, że jego poziom będzie się obniżać. Na koniec 2011 roku może spaść do 7-8 proc. Wskaźnik zatrudnienia zwiększy się o 2,5 do 3 pkt proc. do końca 2008 roku. Wyniesie więc około 60 proc. Wciąż będzie mu jednak daleko do 70 proc., którego osiągnięcie jest celem Strategii Lizbońskiej w 2010 roku.

• Bezrobocie wynosi 11,4 proc., a GUS podaje, że firmy szukają setek tysięcy pracowników. Skąd ten paradoks?

- W Polsce istnieją obszary z dużym bezrobociem i takie, gdzie brakuje rąk do pracy. Pamiętajmy też, że 65 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy nawet kilka lat. Wielu z nich powinno więc skorzystać z programów aktywizacji zawodowej, aby móc wrócić na rynek pracy. Pracodawcy powinni też bardziej interesować się obszarami, gdzie jest sporo chętnych do pracy. A rolą państwa jest stworzenie mechanizmów sprzyjających poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania.

• Jak to zrobić?

- We powiatowych urzędach pracy chcemy stworzyć centra aktywizacji zawodowej zajmujące się bezrobotnymi i osobami, które poszukują pracy, a nie są zarejestrowane jako bezrobotni. Centra mają dostosować mechanizmy aktywizacji zawodowej do potrzeb lokalnych. Mają działać elastycznie. Na przykład, jeśli 150 osób pozostało bez pracy w ramach zwolnień grupowych, to należy jak najszybciej zorganizować dla nich specjalny program. Centra te muszą też podjąć pracę z długotrwale bezrobotnymi, aby przywrócić im wiarę w siebie i swoje możliwości oraz umiejętności zawodowe lub dać możliwość nabycia nowych.

• To nic nowego. Wiele urzędów pracy stara się współpracować z pracodawcami.

- Chcemy, aby na lepsze zmieniła się jakość pracy w urzędach pracy. Mamy w funduszach europejskich pieniądze na przekwalifikowanie 100 proc. kadry publicznych służb zatrudnienia. Będą więc pieniądze na ich studia i szkolenia. To pozwoli na wzrost jakości pracy urzędów. Będą one mogły własnymi siłami wprowadzać w życie różne instrumenty aktywizacji zawodowej lub kupować usługi od firm specjalistycznych. Dyrektor urzędu musi być aktywnym graczem na rynku pracy. Urząd musi wyjść do pracodawców, żeby wiedzieć, jakie mają potrzeby kadrowe.

• Na razie ponad 60 proc. swojego czasu urzędnicy przeznaczają na robotę papierkową. Czy będą dodatkowe etaty?

- To samorządy decydują o etatach. Nie sądzę jednak, żeby była potrzeba znacznego zwiększenia liczby urzędników. Na pewno trzeba podnieść jakość kadry zatrudnionej w urzędach, a także przesunąć ich do bezpośredniej pracy z poszukującymi pracy. Chodzi o doradców zawodowych i pośredników. Według naszych szacunków w urzędach pracy brakuje około 3 tys. takich pracowników. W europejskich służbach zatrudnienie na jednego pośrednika przypada około 300 bezrobotnych. W Polsce - 1130.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Plucińska

dyrektor zarządzający Randstad Payroll Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »