REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Giełda nie jest tylko dla wielkich spółek

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe spółki niepotrzebnie obawiają się pozyskiwania kapitału na giełdzie. Oferta publiczna może im pomóc w dalszym rozwoju. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rynki Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: regulowany i nowy - NewConnect.


REKLAMA

Przedsiębiorcy zwykle zaczynają rozważać wariant wejścia na giełdę, kiedy ich spółki mają przed sobą perspektywę szybkiego rozwoju, ale są problemy z pozyskaniem funduszy ze źródeł prywatnych lub z banków. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po pieniądze z rynku kapitałowego i wejście na giełdę.


Właściciele małych spółek często boją się zrobić ten kroku, uzasadniając wątpliwości zbyt małą skalą działalności. To jednak giełda umożliwia rozwój przedsiębiorstwa dzięki emisji akcji spółki.

REKLAMA


W zależności od wyboru rynku (Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje nam dwa - główny parkiet GPW i NewConnect) oraz sposobu przeprowadzenia oferty sprzedaży akcji, okres przygotowań zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Od początku, poza zarządem i pracownikami spółki, w proces zaangażowani są doradcy i przedstawiciele biura maklerskiego. Jeśli firma decyduje się na ofertę publiczną, dochodzi do tego czas na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Cały proces trwa więc od sześciu miesięcy do około roku.


W większości przypadków górę biorą korzyści z debiutu. Poza zdobyciem kapitału z giełdy firma może się uwiarygodnić w oczach partnerów i banków, poprawić strukturę działania i uzyskać większą przejrzystość. Debiut na GPW niesie ze sobą również efekt marketingowy - informacje o ofercie pojawiają się w mediach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Od niedawna małe spółki mają wybór. Mogą zadebiutować na rynku głównym GPW lub stworzonym przez giełdę nowym rynku - NewConnect. Jest on przeznaczony dla spółek o dużej dynamice wzrostu, historii nie dłuższej niż trzy, cztery lata lub dopiero powstających i poszukujących od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych kapitału.


Jak wejść na GPW i sprawnie pozyskać kapitał z giełdy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


OPINIA

GRZEGORZ LESZCZYŃSKI

prezes Domu Maklerskiego idmsa.pl

REKLAMA

Największą korzyścią wynikającą z upublicznienia spółki i jej wejścia na giełdę jest dostęp do kapitału, który niejednokrotnie - zarówno w bankach, jak i od prywatnych inwestorów - trudno jest pozyskać. Z kolei pozyskane na giełdzie środki pozwalają na dalszy rozwój firmy

i zwiększają jej aktywność biznesową. Otwiera się droga do nowych, kolejnych klientów oraz do banków, gdyż poprawia się wiarygodność i rozpoznawalność firmy. Kolejnym aspektem przemawiającym za wejściem na giełdę jest fakt, że podczas procesu przygotowań do upublicznienia porządkuje się strukturę, poprawia przepływ informacji między poszczególnymi działami firmy. Przede wszystkim jednak następuje lepsze rozpoznanie potrzeb biznesowych danej spółki. Niezmiernie pomaga współpraca z podmiotami, które uczestniczą w przygotowaniach do wejścia na giełdę, czyli zewnętrznymi doradcami prawnymi i ekonomicznymi, domem maklerskim.

Największe obawy przed skorzystaniem z tej drogi sięgnięcia po kapitał, jak wynika z mojego wieloletniego doświadczenia, mają spółki stosunkowo małe. Uważają, że skoro nie są wielkie, to również nie są przygotowane do wejścia na parkiet. Nic bardziej mylnego! Każda spółka, która działa od kilku lat na rynku, ma dobry pomysł na biznes, plany rozwoju i potrzebuje jedynie zastrzyku kapitału, może zwrócić się po pieniądze do inwestorów giełdowych. Moja rada - nie należy wstrzymywać działań, tylko realizować przyjętą strategię. Wówczas na pewno przyjdzie sukces.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA