Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona patentowa i prawnoautorska software - korzyści i zagrożenia zdolności patentowej software

 KG Legal
Kancelaria prawna
Ochrona patentowa i prawnoautorska software - korzyści i zagrożenia zdolności patentowej software
Ochrona patentowa i prawnoautorska software - korzyści i zagrożenia zdolności patentowej software
Korzyści i zagrożenia zdolności patentowej software w świetle stanowienia prawa w Europie i polskim systemie prawnym omawia Kamil Trzaskoś, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

Problem z definicją prawną SOFTWARE (Kod Binarny i Algorytm a prawne pojęcie Software)

Pojęcie oprogramowania jest pojęciem niejasnym, dwuznacznym. Z jednej strony może oznaczać program napisany językiem programistycznym, działający na podstawie algorytmów, z drugiej strony może to być kod binarny zawarty w urządzeniu opartym na działaniu komputerowym (szerzej: www.epo.org/news-issues/issues/software.html). W związku z tym powstały w Europie próby prawnych zapisów łączenia obydwu tych pojęć w jednej definicji prawnej.

Dyrektywa Patentowa

Jedna z prób została podjęta w ramach Unii Europejskiej: powstał projekt dyrektywy, która miała zharmonizować kwestie dotyczące uzyskiwania patentów na oprogramowanie. Dotyczyła ona „wynalazków urzeczywistnianych przy pomocy komputera (computer-implemented inventions)”, czyli pośrednio oprogramowania, które było elementem takiego wynalazku.

Oprogramowanie w tzw. wynalazku realizowanym przy pomocy komputera

Dyrektywa została odrzucona, ponieważ w trakcie prowadzenia procedur legislacyjnych powstawały rozbieżności w znaczeniu, również fundamentalnych, pojęć. Istotę rzeczy oddaje pogląd, że: „jednym z największych problemów było przeprowadzenie linii demarkacyjnej pomiędzy programem komputerowym „jako takim”, który jest wyłączony spod ochrony patentowej, a wynalazkiem, który, po spełnieniu przesłanek ustawowych, może uzyskać ochronę.”  (Patrz szerzej dr hab. Aurelia Nowicka, Programy komputerowe w prawie patentowym,  dostęp online 28.11.2016 r.)

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Znaczenie patentów w branży software

W dobie cyfryzacji i postępu technologicznego, gdzie pierwsze miejsca rankingu najcenniejszych marek świata wg raportu BrandZ (http://www.forbes.pl/najbardziej-wartosciowe-marki-swiata-ranking-brandz-2016,artykuly,205273,1,1,2.html#), zajmują firmy związane z sektorami IT, znaczenie programów komputerowych, a więc również wynalazków wykorzystujących oprogramowanie jest ogromne.

Najpierw patent software, potem produkt

Nakłady przeznaczane na rozwój tej branży są tak wysokie m.in. dlatego, że twórcy mają zapewnione ekonomiczne profity za włożoną pracę, właśnie poprzez uzyskanie patentu na dany wynalazek.

Ponadto, przedsiębiorstwa innowacyjne czy start-upy coraz częściej nie wyobrażają sobie wprowadzania produktów na rynek bez uprzedniego opatentowania ich. Często jest tak, że przedsiębiorcy najpierw ubiegają się o patent i dopiero po uzyskaniu ochrony budują wokół niego markę.

Konflikt interesów – Czy przyznać zdolność patentową software czy nie?

Przyznawanie patentów na oprogramowanie jest kontrowersyjnym problemem prawnym, w związku z czym, jak przy każdych dyskusjach na temat słuszności danej rzeczy, są dwie strony: zwolennicy patentowania programów komputerowych oraz, po drugiej stronie, przeciwnicy takich rozwiązań.

Zwolennicy patentowalności software

Do tych pierwszych zaliczają się głównie wielkie korporacje IT, dla których możliwość patentowania oprogramowania stanowi element walki z konkurencją oraz gwarantuje stałą ochronę ich wynalazków, a więc także ochronę dochodów. Ponadto, zawierają one porozumienia w sprawie wzajemnego udostępniania patentów albo wykupują przedsiębiorstwa za niebagatelne kwoty jak np. Google zrobiło z Motorolą w 2011 r., m.in. po to, (jak wynika z doniesień prasowych) aby przejąć patenty wykupionej firmy. Istnieje nawet pojęcie wojny patentowej, z którym trudno się nie zgodzić, bo patrząc na zachowanie największych korporacji IT, nie można odnieść wrażenia innego, niż to, że po prostu „uzbrajają” się one w patenty.

Przeciwnicy ochrony patentowej na oprogramowanie

Przeciwnicy takiego rozwiązania to przeważnie małe lub średnie przedsiębiorstwa z branży IT oraz podmioty wywodzące się ze środowiska Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FOSS). Najważniejszym argumentem podnoszonym przez te podmioty jest wskazanie na znaczące utrudnienie lub uniemożliwienie tworzenia programów komputerowych. Jak tłumaczą, programista piszący oprogramowanie, które składa się z kilku lub kilkudziesięciu rozwiązań, które zostały wcześniej opatentowane (stworzone), ma dwie możliwości: albo wykorzystuje co najmniej parę z nich, aby usprawnić proces tworzenia i, tym samym, narusza prawo wyłączności twórcy, albo myśli nad tym, jak daną funkcjonalność „obejść” bez naruszania prawa do patentu, aby napisany przez niego program mógł działać.


Patenty na trywialne rozwiązania

Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Ponieważ, obok patentów przyznawanych na nowe i rozwiązujące techniczny problem wynalazki, urzędy patentowe udzielają tzw. patentów trywialnych, czyli patentów na oczywiste rozwiązania, które są znane w branży IT. Przy odpowiednim opisaniu, nawet trywialne rzeczy mogą wyglądać na skomplikowane, np. cytując za R. Stallmanem „e) interaktywne przeglądanie otrzymanej wcześniej wybranej porcji wcześniej zarejestrowanego produktu muzycznego.”, innymi słowy: przeglądarka odtwarza wcześniej wybraną muzykę, co potrafi większość przeglądarek.

Powyższe wątpliwości współgrają z rozbieżnością poglądów na kwestie zdolności patentowej software pomiędzy literalnym zakazem patentowania oprogramowania, zarówno w prawie europejskim jak i w prawie krajowym, a liberalnym orzecznictwem i praktyką udzielania patentów. Temat ten zostanie szerzej omówiony w kolejnym artykule z tej serii.

Abstract: Software patents – patentability and software protection in the EU and Polish law

The article prepared by KG LEGAL KIEŁTYKA GŁADKOWSKI based in Cracow, Poland, specialising in cross border cases, with focus on new technologies, IT and life science, discusses the practice of software patentability, advantages and risks in patenting software, patenting computer-implemented inventions, EU legislation regarding software patenting, patents for IT start-ups, software patent applications, legal protection for IT ideas, software patents as crucial element for successful commercialisation of the product, patents in the context of free software and open-source software (FOSS), patents for trivial inventions, EPO patent procedure, patents for computer programs in such sectors as medical devices, the automotive sector, communication/media technology as well as the issue of novelty, inventive step and industrial applicability of software patent.

Autor artykułu: Kamil Trzaskoś, prawnik (specjalizacja: prawo IT i prawo własności przemysłowej) z kancelarii KG LEGAL KIEŁTYKA GŁADKOWSKI – SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie specjalizującej się w sprawach transgranicznych (cross border) oraz obsłudze firm branży life science i IT, wskazuje na praktykę zdolności patentowej software. Pierwsza część artykułu określa korzyści i zagrożenia zdolności patentowej software w świetle stanowienia prawa w Europie i polskim systemie prawnym. Część druga wskazuje na rozbieżność w kwestii patentowalności software pomiędzy literalnym brzmieniem przepisów a praktyką obrotu prawnego w Europie i Polsce.

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak oznaczać posty sponsorowane w Internecie?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Przedstawił w nich podstawy prawne, przykłady współpracy, sposoby oznaczania materiałów sponsorowanych, a także konsekwencje prawne. Jeśli publikujesz tego rodzaju treści zapoznaj się z rekomendacją.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Oprocentowanie lokat w 2022 roku
  Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
  Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy
  Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.
  Drewno opałowe: Lasy Państwowe sprzedają więcej ale zasoby są ograniczone
  Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
  Branża eventowa – odbudowa po pandemii
  Klienci biznesowi coraz częściej szukają wydarzeń nie tylko dla firmy, ale też dla odbudowy motywacji i więzi wśród pracowników po pandemii. Wyzwań jest więcej – technologia i ekologia stawiają operatorom coraz wyższe wymagania.
  Czy robotyzacja sprawdzi się w każdej firmie? Kto może skorzystać z najnowszych technologii?
  Myśląc o robotach, wiele osób wciąż wyobraża sobie zaawansowaną maszynę wykonującą zlecone jej prace. Tymczasem roboty to także oprogramowania, które doskonale sprawdzają się w pracy biurowej. Nie zajmują przestrzeni, nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wykwalifikowanego personelu.
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Wysokie rachunki, wzrost cen. Piekarze przerażeni obecną sytuacją
  Północna Izba Gospodarcza apeluje o natychmiastowe przyjęcie programu wsparcia dla rzemieślniczych piekarni oraz dla piekarzy prowadzących wypiek tradycyjnymi metodami.
  Hakerzy coraz lepsi, koszty ponoszą konsumenci
  Zaniedbania w cyberbezpieczeństwie słono kosztują. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów, wynika z najnowszego raportu IBM Security. Kto za to płaci? Na pewno nie korporacje – aż 6 na 10 ankietowanych firm przyznaje, że kosztami obarcza swoich klientów.
  Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
  Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu
  Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie
  Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Frank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje
  Frank szwajcarski kosztuje ponad 5 zł, euro jest po 4,77 zł, a kurs dolara przebił poziom 4,83 zł.
  Kara za spóźniony przegląd 2022 r.
  Kara za spóźniony przegląd 2022 r.? Nowy taryfikator mandatów zwiększył mandat za to wykroczenie. Teraz wynosi on... Będziecie naprawdę zdziwieni!
  3 mln gospodarstw domowych wciąż bez szybkiego Internetu
  Polacy najchętniej kupują usługi u małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Ich udział w rynku stacjonarnych usług dostępu do Internetu nieustannie rośnie i na koniec 2021 r. osiągnął rekordowe 38%. W czasie pandemii, w latach 2020-2021, na 900 tys. sprzedanych usług aż 530 tys. (59%) stanowiły te oferowane przez mniejszych dostawców.
  Test: Audi S8 po liftingu. Przyspiesza jak RS3, jeździ jak limuzyna FOTO
  Test: Audi S8 po liftingu. Choć waży 2,3 tony, sprint do 100 km/h zajmuje mu tylko 3,8 s. Choć 4.0 V8 bulgocze spod maski, to nadal prawdziwa limuzyna.
  Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC
  Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC. Czyli czy gdy zapali się mój samochód, mogę liczyć na odszkodowanie z polisy OC?