Kategorie

Patenty na wynalazki biotechnologiczne w prawie europejskim

KG Legal
Kancelaria prawna
Patenty na wynalazki biotechnologiczne w prawie europejskim
Patenty na wynalazki biotechnologiczne w prawie europejskim
Wynalazki biotechnologiczne, co do zasady, posiadają zdolność patentową jednakże stanowią zagadnienie wzbudzające kontrowersje, ponieważ właśnie na tym polu wartości etyczno-religijne spotykają się z nauką i postępem technologicznym. Tym bardziej warto wiedzieć jak można opatentować wynalazek w dziedzinie biotechnologii. Sytuację prawną w zakresie patentowania wynalazków biotechnologicznych przedstawia Kamil Trzaskoś, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

Biotechnologia – przyszłość, która nas dotyczy

Jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin prawa patentowego, o czym świadczy ilość zgłoszeń wynalazków biotechnologicznych, które napływają do Europejskiego Urzędu Patentowego. Obejmuje zakres od mikroorganizmów, przez rośliny modyfikowane genetycznie, aż po lekarstwa. Rozwój biotechnologii idzie w parze z rozwojem medycyny. Wynalazki takie jak insulina czy antyciała stosowane do walki z nowotworem uratowały tysiące cierpiących na nieuleczalne jeszcze niedawno choroby.

Patentowanie wynalazków biotechnologicznych

Historia patentowania wynalazków biotechnologicznych zaczęła się ponad sto lat temu. Jednym z pierwszych przyznanych patentów był, przyznany w Finlandii w 1843 roku, patent na sposób wytwarzania kultur drożdży. 30 lat później, w 1873 roku, ulepszonej metodzie produkcji drożdży została przyznana ochrona w Urzędzie Patentowym Francji.

Obecnie, postęp technologiczny pozwolił na tworzenie wynalazków ratujących życie człowieka (insulina, herceptyna) oraz wspomagających rozwój roślin.

Ochrona patentowa i prawnoautorska software - korzyści i zagrożenia zdolności patentowej software

Jak otrzymać patent europejski w biotechnologii?

Aby wynalazek biotechnologiczny mógł zostać opatentowany, musi spełniać te same kryteria, co każdy wynalazek w innych dziedzinach, czyli musi być nowy, posiadać poziom wynalazczy oraz mieć przemysłowe zastosowanie. Nowość oznacza, że wynalazek nie znajduje się w znanym stanie techniki, czyli nie jest znany, zarówno przeciętnemu człowiekowi, jak i ekspertowi.

Jak opatentować wynalazek w biotechnologii?

Wynalazki biotechnologiczne, co do zasady, posiadają zdolność patentową. Jednak jest to na tyle rozbudowany i kontrowersyjny obszar działania, że należy dokładnie sprawdzić i upewnić się, czy dany wynalazek nadaje się do patentowania, aby nie tracić czasu na składanie wniosków, które, z urzędu, zostaną odrzucone. Warto zatem zapoznać się z przepisami Europejskiej Konwencji o Patencie Europejskim („Konwencja o patencie europejskim”), sporządzonej w Monachium dnia 5 października 1973 r., zmienionej aktem zmieniającym artykuł 63 Konwencji z dnia 17 grudnia 1991 r. oraz decyzjami Rady Administracyjnej Europejskiej Organizacji Patentowej z dnia 21 grudnia 1978 r., 13 grudnia 1994 r., 20 października 1995 r., 5 grudnia 1996 r. oraz 10 grudnia 1998 r., wraz z Protokołami stanowiącymi jej integralną część (Dz. U. z 2004 r. Nr 79, poz. 737 z późn. zm., dalej: „Konwencja o udzielaniu Patentów Europejskich”).

Są to, w szczególności, przepisy zawarte w artykułach 52 i 53 Konwencji o udzielaniu Patentów Europejskich określające, które wynalazki nie mogą zostać opatentowane.

Na przykład, nie uzyskamy patentu na wynalazek:

 • sprzeczny z porządkiem publicznym
 • będący czysto biologicznym procesem wytwarzania roślin i zwierząt
 • będący sposobem leczenia

Oprócz Konwencji o Udzielaniu Patentów Europejskich, przepisy dotyczące wynalazków biotechnologicznych znajdują się także w prawie unijnym w Dyrektywie 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 roku w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych (Dziennik Urzędowy UE. L. z 1998 r. Nr 213, str. 13, dalej: „Dyrektywa”). Łącznie, oba te akty tworzą podstawę, która decyduje o zdolności patentowej wynalazków biotechnologicznych w państwach Unii Europejskiej.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Zdolność patentowa wynalazku a genotyp

Artykuł 6 Dyrektywy zawiera katalog otwarty czynności niemających zdolności patentowej. Są to m.in. sposoby klonowania ludzi lub sposoby modyfikacji tożsamości genetycznej linii zarodkowej człowieka. Kolejne wyłączenia zdolności patentowej dotyczą ludzkiego ciała oraz elementów, z których się składa. Na przykład, nie uzyskamy patentu na wynalazek, który składa się z ciała ludzkiego, nieważne w jakim stadium rozwoju ono jest, oraz ze zwykłego odkrycia jego elementu, włącznie z sekwencją lub częściową sekwencją genu. Jednakże, jeśli taki element, włącznie z sekwencją lub częściową sekwencją genu, zostanie wyizolowany z ciała ludzkiego lub wytworzony w inny sposób przy pomocy sposobu technicznego, wtedy istnieje możliwość uzyskania ochrony dla takiego wynalazku. Ponadto, zgłoszenie patentowe takiego wynalazku musi wykazywać przemysłowe zastosowanie sekwencji lub częściowej sekwencji genu.

Orzecznictwo

Jednym z ważniejszych orzeczeń w tym temacie jest wyrok Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego w sprawie komórek macierzystych o sygnaturze G 2/06. Zapytanie dotyczyło Zasady 28 c Konwencji o Udzielaniu Patentów Europejskich, która ustala, że na wynalazki biotechnologiczne używające ludzkich embrionów do celów przemysłowych i handlowych, nie można uzyskać ochrony patentowej. Wisconsin Alumni Research Foundation zwróciła się z zapytaniem, czy ta zasada dotyczy ich produktu, którego proces produkcji wymagał zniszczenia komórek macierzystych (nawet jeśli metoda ta nie była zawarta w zastrzeżeniach patentowych), mimo tego, że została ona ogłoszona już po złożeniu przez Fundację wniosku o udzielenie patentu na wynalazek.


Rozszerzona Komisja Odwoławcza odpowiedziała na to zapytanie twierdząco, co oznaczało niemożliwość otrzymania ochrony patentowej od Europejskiego Urzędu Patentowego na wynalazki, które wymagają niszczenia komórek macierzystych.

Wyrok ten wywołał mieszane uczucia, z jednej strony jest to rozwiązanie zgodne z etyką i może ożywić działanie firm, które rozwijają wynalazki używające komórek macierzystych. Z drugiej strony, decyzja ta może zatrzymać rozwój badań nad wykorzystaniem komórek macierzystych do celów komercyjnych.

Wynalazki biotechnologiczne wzbudzają kontrowersje, ponieważ właśnie na polu wynalazków biotechnologicznych wartości etyczno-religijne spotykają się z nauką i postępem technologicznym. Reprezentanci obu stron mają swoje racje, których nie boją się głośno wygłaszać. Jedno jest pewne, biotechnologia to przyszłość.

Abstract:

Patents in biotechnology in the EU and Polish law

The article prepared by KG LEGAL KIEŁTYKA GŁADKOWSKI based in Cracow, Poland, specialising in cross border cases, with focus on new technologies, IT and life science, discusses the issue of patents in biotechnology, patentable biotechnological inventions, patent applications procedure before European Patent Organisation, possibility of patenting biotechnological processes, elements of European patent law, patentability of human genes, European Patent Convention, EU biopatent directive, patentability of inventions related to gene sequences, use of human embryos for industrial or commercial purposes.

Kamil Trzaskoś, prawnik (specjalizacja: prawo IT i prawo własności przemysłowej) z kancelarii KG LEGAL KIEŁTYKA GŁADKOWSKI – SPÓŁKA PARTNERSKA z siedzibą w Krakowie specjalizującej się w sprawach transgranicznych (cross border) oraz obsłudze firm branży life science i IT.

Źródła:

- European Patent Office [dostęp 28.10.2016 r.] http://www.epo.org/news-issues/issues/biotechnology.html

- http://www.epo.org/law-practice/case-law-appeals/recent/g060002ep1.html

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.