REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osobę, która pracowała jako pracownik tymczasowy, można zatrudnić w tej samej firmie na okres próbny

Magdalena Opalińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy zatrudnić w naszej firmie osobę, która wcześniej wykonywała u nas pracę jako pracownik tymczasowy. Czy możemy zatrudnić tę osobę na podstawie umowy o pracę na okres próbny? Będzie ona u nas pracowała na tym samym stanowisku, co wcześniej jako pracownik tymczasowy.

RADA

REKLAMA

Osobę, która wcześniej pracowała u Państwa jako pracownik tymczasowy, można zatrudnić na podstawie umowy na okres próbny, mimo że będzie pracowała na tym samym stanowisku, co poprzednio.

UZASADNIENIE

Osoba, która wykonywała do tej pory pracę na Państwa rzecz, była pracownikiem tymczasowym. Jako pracownika tymczasowego obowiązywała ją umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej, a nie z Państwa firmą (art. 7 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Agencja pracy tymczasowej skierowała swojego pracownika do wykonywania danej pracy do Państwa - pracodawcy użytkownika. Pracownikiem tymczasowym jest zatem pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Mimo że używane są dwa pojęcia pracodawcy, tj. pracodawcy - agencji i pracodawcy użytkownika - firmy, do której kierowany jest pracownik tymczasowy, to dla pracownika tymczasowego istnieje tylko jeden właściwy pracodawca, tj. agencja pracy tymczasowej. Pracownika tymczasowego do tej pory nie wiązała z Państwem żadna umowa o pracę. Będąc pracodawcą użytkownikiem byli Państwo podmiotem, który zawarł umowę z agencją pracy tymczasowej.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik tymczasowy pozostaje pracownikiem agencji pracy tymczasowej bez względu na firmę, w której aktualnie pracuje.

REKLAMA

Wybór rodzaju umowy o pracę w przypadku pracowników tymczasowych jest ograniczony wyłącznie do umowy na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Ustawa nie przewiduje dopuszczalności zawarcia z pracownikiem tymczasowym umowy na czas nieokreślony lub na okres próbny.

Umowa o pracę na okres próbny, którą chcą Państwo zawrzeć z przyszłym pracownikiem, jest zawierana w przypadkach, gdy jedna albo obie strony przed podjęciem decyzji o nawiązaniu stosunku pracy chcą poznać warunki przyszłego wykonywania wzajemnych praw i obowiązków w miejscu pracy. Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta tylko na początku zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli raz (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). Zawarcie takiej umowy jest pozostawione swobodzie stron. Kodeks pracy zastrzega tylko, że:

• umowa na okres próbny może jedynie poprzedzać zawarcie umowy definitywnej (na czas nieokreślony bądź na czas określony lub wykonania określonej pracy),

• okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy.

Strony nie mogą więc zawrzeć umowy na okres próbny, jeżeli od razu zawarły umowę innego rodzaju.

REKLAMA

Pracownik wykonywał już u Państwa pracę na stanowisku, na którym chcą go Państwo zatrudnić na podstawie umowy o pracę na okres próbny, ale nie wiązała go z Państwem żadna umowa o pracę. Mimo że przedmiotem umowy na okres próbny mają być czynności wykonywane na tym samym stanowisku, na którym pracownik tymczasowy już pracował w czasie skierowania do pracy w Państwa firmie, to przepisy prawa nie zabraniają zatrudnienia go na podstawie umowy na okres próbny.

Nie ma przeszkód, aby pracodawca użytkownik zatrudnił pracownika tymczasowego, który wykonywał u niego pracę. Ustalenie między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem warunku niezatrudnienia pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej jest nieważne (art. 12 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

• art. 3, art. 22 § 1, art. 25 § 2 Kodeksu pracy,

• art. 1, art. 2 ust. 1, ust. 2, art. 7, art. 9, art. 12 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 sierpnia 1999 r., I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA