Czy można równocześnie prowadzić działalność gospodarczą i pobierać zasiłek macierzyński z ZUS
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Jeśli w dniu porodu będzie Pani podlegać ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca działalność, uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. Na to prawo nie będzie mieć wpływu prowadzenie działalności w okresie pobierania zasiłku.
UZASADNIENIE
Po urodzeniu dziecka może Pani równocześnie pobierać zasiłek macierzyński i wykonywać obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego powodu ZUS nie odmówi Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.
REKLAMA
Prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ponieważ nie jest pracownikiem (art. 180 Kodeksu pracy). Jednak brak prawa do urlopu macierzyńskiego nie oznacza równocześnie braku prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodzi dziecko.
Jeżeli w dniu porodu będzie Pani podlegała ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia porodu będzie Pani przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego płatnego przez 20 tygodni. W takim wymiarze ZUS wypłaca zasiłek macierzyński osobie prowadzącej pozarolniczą działalność, która w trakcie jednego porodu urodzi jedno dziecko.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego.
Nie ma znaczenia, czy osoba, która urodziła dziecko, podlegała w dniu porodu ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie czy obowiązkowo, ani okres trwania tego ubezpieczenia (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zasiłek macierzyński przysługuje nawet wtedy, gdy kobieta urodzi dziecko pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.
Wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2009 r.
Wykonywanie pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu na prawo do tego zasiłku.
WAŻNE!
ZUS nie może odmówić prawa do zasiłku macierzyńskiego z powodu wykonywania pracy zawodowej w tym czasie.
Na prawo do zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu, czy osoba ubezpieczona wykonuje pracę, z tytułu której uzyskała wcześniej prawo do zasiłku macierzyńskiego, czy wykonuje inną pracę.
ZUS przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie stosuje zasad dotyczących utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, jeżeli osoba ubezpieczona w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonywała pracę lub wykorzystywała zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z przeznaczeniem.
• art. 180 Kodeksu pracy,
• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Anna Szocińska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA