REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można równocześnie prowadzić działalność gospodarczą i pobierać zasiłek macierzyński z ZUS

Anna Szocińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Prowadzę działalność gospodarczą od 2006 r. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłam dopiero w sierpniu 2009 r. Nie zatrudniam pracowników. W październiku 2009 r. pójdę na urlop macierzyński. Chcę otrzymywać z ZUS zasiłek macierzyński i opłacać tylko składkę zdrowotną. Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego mogę równocześnie prowadzić działalność, tj. dokonywać zakupów i sprzedawać usługi, podpisywać faktury i umowy, czy w tym przypadku stracę prawo do zasiłku macierzyńskiego?

RADA

REKLAMA

 Jeśli w dniu porodu będzie Pani podlegać ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca działalność, uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. Na to prawo nie będzie mieć wpływu prowadzenie działalności w okresie pobierania zasiłku.

UZASADNIENIE

Po urodzeniu dziecka może Pani równocześnie pobierać zasiłek macierzyński i wykonywać obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego powodu ZUS nie odmówi Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

Prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ponieważ nie jest pracownikiem (art. 180 Kodeksu pracy). Jednak brak prawa do urlopu macierzyńskiego nie oznacza równocześnie braku prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodzi dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w dniu porodu będzie Pani podlegała ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia porodu będzie Pani przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego płatnego przez 20 tygodni. W takim wymiarze ZUS wypłaca zasiłek macierzyński osobie prowadzącej pozarolniczą działalność, która w trakcie jednego porodu urodzi jedno dziecko.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego.

Nie ma znaczenia, czy osoba, która urodziła dziecko, podlegała w dniu porodu ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie czy obowiązkowo, ani okres trwania tego ubezpieczenia (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zasiłek macierzyński przysługuje nawet wtedy, gdy kobieta urodzi dziecko pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.

Wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2009 r.

Wykonywanie pracy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu na prawo do tego zasiłku.

WAŻNE!

ZUS nie może odmówić prawa do zasiłku macierzyńskiego z powodu wykonywania pracy zawodowej w tym czasie.

Na prawo do zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu, czy osoba ubezpieczona wykonuje pracę, z tytułu której uzyskała wcześniej prawo do zasiłku macierzyńskiego, czy wykonuje inną pracę.

ZUS przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie stosuje zasad dotyczących utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, jeżeli osoba ubezpieczona w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonywała pracę lub wykorzystywała zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA