reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?


RADA

Nie mają Państwo obowiązku wydawania ZUS RMUA pracownicy, która pobiera zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Do przekazywania tego typu informacji jest zobowiązany jedynie płatnik składek. W stosunku do osób, którym zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, to ZUS sprawuje obowiązki płatnika składek, tzn. sporządza za te osoby dokumenty rozliczeniowe i rozlicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek informować osoby zgłoszone do ubezpieczeń o tym, jakie informacje zostały zawarte w przekazanych za nie imiennych raportach rozliczeniowych do ZUS. Taki zbiór informacji o danych zawartych w raportach pracodawca powinien przekazywać osobom ubezpieczonym co miesiąc, nie później niż w terminie obowiązującym na przekazanie imiennego raportu miesięcznego do ZUS. Ubezpieczeni powinni otrzymywać je na piśmie lub - w razie wyrażenia zgody na takie rozwiązanie - w formie elektronicznej. Aby taka informacja była prawidłowa i pełna, najlepiej sporządzać ją na specjalnym formularzu ZUS RMUA lub wzorować się na nim przy sporządzaniu własnego zestawienia.

WAŻNE!

Formularz ZUS RMUA jest pomocniczy; nie ma obowiązku stosowania go przy sporządzaniu informacji o danych zawartych w raportach.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, z wyłączeniem sytuacji, gdy ma ustalone prawo do emerytury lub renty bądź inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeśli osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega z tego tytułu ubezpieczeniom, powinna otrzymywać zestawienie informacji o danych zawartych w sporządzonych za nią raportach na druku ZUS RMUA lub w innej formie.

Pracodawca nalicza składki i przekazuje raporty rozliczeniowe do ZUS za osobę pobierającą zasiłek macierzyński pod warunkiem, że wypłaca ten zasiłek. Osobę przebywającą na zasiłku macierzyńskim musi wówczas zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz rozliczać za nią składki na te ubezpieczenia. W tym celu powinien sporządzać imienne raporty miesięczne:

ZUS RSA - raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym np. dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia oraz z kodem świadczenia/przerwy 311, oraz

ZUS RCA - imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 12 xx xx.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama