REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Janusz Starzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?

RADA

REKLAMA

Nie mają Państwo obowiązku wydawania ZUS RMUA pracownicy, która pobiera zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Do przekazywania tego typu informacji jest zobowiązany jedynie płatnik składek. W stosunku do osób, którym zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, to ZUS sprawuje obowiązki płatnika składek, tzn. sporządza za te osoby dokumenty rozliczeniowe i rozlicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek informować osoby zgłoszone do ubezpieczeń o tym, jakie informacje zostały zawarte w przekazanych za nie imiennych raportach rozliczeniowych do ZUS. Taki zbiór informacji o danych zawartych w raportach pracodawca powinien przekazywać osobom ubezpieczonym co miesiąc, nie później niż w terminie obowiązującym na przekazanie imiennego raportu miesięcznego do ZUS. Ubezpieczeni powinni otrzymywać je na piśmie lub - w razie wyrażenia zgody na takie rozwiązanie - w formie elektronicznej. Aby taka informacja była prawidłowa i pełna, najlepiej sporządzać ją na specjalnym formularzu ZUS RMUA lub wzorować się na nim przy sporządzaniu własnego zestawienia.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formularz ZUS RMUA jest pomocniczy; nie ma obowiązku stosowania go przy sporządzaniu informacji o danych zawartych w raportach.

REKLAMA

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, z wyłączeniem sytuacji, gdy ma ustalone prawo do emerytury lub renty bądź inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeśli osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega z tego tytułu ubezpieczeniom, powinna otrzymywać zestawienie informacji o danych zawartych w sporządzonych za nią raportach na druku ZUS RMUA lub w innej formie.

Pracodawca nalicza składki i przekazuje raporty rozliczeniowe do ZUS za osobę pobierającą zasiłek macierzyński pod warunkiem, że wypłaca ten zasiłek. Osobę przebywającą na zasiłku macierzyńskim musi wówczas zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz rozliczać za nią składki na te ubezpieczenia. W tym celu powinien sporządzać imienne raporty miesięczne:

ZUS RSA - raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym np. dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia oraz z kodem świadczenia/przerwy 311, oraz

ZUS RCA - imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 12 xx xx.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe takiej osoby są przez pracodawcę tylko rozliczane, ale nie dokonuje on ich wpłaty. W całości finansowane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

REKLAMA

Jeśli to pracodawca rozlicza w raportach wypłacony zasiłek i należne od niego składki, powinien również przekazać zestawienie informacji zawartych w tych raportach osobie przebywającej na zasiłku w terminie obowiązującym na przekazanie imiennego raportu miesięcznego do ZUS.

Natomiast za osoby, które otrzymują zasiłek macierzyński z ZUS, równocześnie ZUS sporządza odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W tym przypadku pracodawca takiej osoby ma obowiązek składać za nią w okresie przebywania na zasiłku macierzyńskim jedynie raporty ZUS RSA z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia (np. pracownika czy zleceniobiorcy) oraz z kodem świadczenia/przerwy. Raport ZUS RSA w tym przypadku nie zawiera ani okresu, w jakim ubezpieczony przebywa na zasiłku macierzyńskim, ani kwoty należnego zasiłku. Dlatego pracodawca nie ma obowiązku wydawać zatrudnionej osobie informacji o danych, jakie zostały za nią wykazane w miesięcznych raportach złożonych przez ZUS z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

• art. 4 pkt 2 lit. a i lit. m, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 16 ust. 8, art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA