Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Definicja osoby bezrobotnej jest bardzo szeroka. Jest nią m.in. osoba niezatrudniona albo niemająca wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Stanowią o tym przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie zawsze zamyka drogę do rejestracji w urzędzie pracy. Jednak osoba zawieszająca działalność gospodarczą nie spełnia przesłanek (wykładnia Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), aby uznać ją za osobę bezrobotną. A zatem nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych, a Fundusz Pracy nie opłaci za tę osobę składki na ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA
Bezrobotnym może natomiast zostać przedsiębiorca, który dopiero co zarejestrował działalność, a rozpocznie ją dopiero np. za 3 miesiące.
Zawieszający działalność, którzy nie mają żadnych perspektyw na podjęcie innej pracy albo na szybkie wznowienie swojej działalności, powinni zatem wyrejestrować firmę z ewidencji. W takim przypadku będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wprowadza żadnych czasowych ograniczeń co do przyznania zasiłku dla bezrobotnych po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczenia występują tylko, gdy brak zatrudnienia wynika z rozwiązania umowy o pracę. Najdłużej na zasiłek czeka ten, kto sam złożył wypowiedzenie lub propozycję rozstania z zakładem pracy za porozumieniem stron w ciągu 6 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy. Osoba taka nie dostaje zasiłku przez 90 dni, licząc od daty rejestracji. Okres, przez jaki urząd pracy wypłaca zasiłek, skraca się o 3 miesiące, przez które bezrobotny nie pobierał zasiłku po utracie pracy. Korzystniej jest, gdy to pracodawca z własnej inicjatywy rozwiązuje umowę o pracę za porozumieniem stron, pod warunkiem że przyczyną rozstania jest upadłość, likwidacja pracodawcy bądź spadek zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu. Takie informacje powinny znaleźć się w świadectwie pracy danej osoby. Urząd pracy nalicza wtedy zasiłek już po 7 dniach od chwili rejestracji i wypłaca go przez całe 6 lub 12 miesięcy.
Przypominam, że wyrejestrowanie działalności z ewidencji jest bezpłatne, natomiast za ponowne zarejestrowanie (wpisanie do ewidencji) przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę.
Odpowiedziała Barbara Zabieglińska
REKLAMA
REKLAMA