REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty ubezpieczenia osoby współpracującej ponosi w całości przedsiębiorca

Michał Jarosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba współpracująca jest zgłaszana do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego przez prowadzącego pozarolniczą działalność. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest również finansowanie z własnych środków składek za współpracującego, opłacanie ich i rozliczanie z ZUS.

Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające - jeżeli pozostają z nią we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

REKLAMA

Podstawa współpracy

REKLAMA

Wymienione wyżej osoby pozostające z prowadzącym pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym są z punktu widzenia ubezpieczeń traktowane jako osoby współpracujące, mimo że łączy je z prowadzącym działalność umowa o pracę. Zasady tej nie stosuje się jednak w przypadku zawarcia przez prowadzącego działalność z osobą bliską umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Również gdy prowadzący działalność zatrudni na podstawie umowy zlecenia na przykład swoją żonę, to będzie ona podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako zleceniobiorca. Nie ma wówczas znaczenia, że zleceniodawca jest osobą bliską dla zleceniobiorcy.

Ubezpieczeniom jako osoba współpracująca nie podlega również wymieniona wyżej osoba (np. małżonek), jeśli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez spółkę, np. cywilną, jawną, w której jednym z jej wspólników jest osoba jej bliska, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe (np. współmałżonek). Zatrudniona osoba podlega wówczas ubezpieczeniom jako pracownik, gdyż łączy ją umowa o pracę ze spółką. W takiej sytuacji to spółka jest jej pracodawcą, a nie osoba bliska prowadzącą pozarolniczą działalność.

Praktyka wskazuje, że możemy mówić o dwóch kategoriach osób, które podlegają ubezpieczeniom społecznym jako osoby współpracujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• pierwsza - to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które pozostają z osobą prowadzącą działalność (pracodawcą) we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności,

• druga - to osoby, które bez zawierania umowy współpracują przy prowadzeniu działalności i pozostają z prowadzącym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku należy ubezpieczyć osobę bliską dla prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarcza jako osobę współpracującą.

PRZYKŁAD

UBEZPIECZENIE SYNA JAKO OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCEJ

Janusz G. prowadzi działalność gospodarczą. Zatrudnia na podstawie umowy o pracę swojego syna, który razem z nim mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. W takim przypadku syn pomimo zawartej umowy o pracę będzie podlegał ubezpieczeniom jako osoba współpracująca.

SKŁADKA NA FUNDUSZ PRACY

Za osobę współpracującą, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, prowadzący działalność opłaca również składkę na Fundusz Pracy. Podstawę wymiaru składki stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia do rocznej podstawy wymiaru składek.

PRZYKŁAD

ZATRUDNIENIE PRZEZ SPÓŁKĘ ŻONY WSPÓLNIKA

Tomasz L. jest jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Od 1 kwietnia 2008 r. spółka zatrudniła na podstawie umowy o pracę żonę Tomasza L., która razem z nim prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Żona Tomasza L. będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako pracownik. Jej pracodawcą jest bowiem w analizowanej sytuacji spółka.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym

Osoba współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, i wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Gdy osoba współpracująca ma ustalone prawo do emerytury lub renty, z tytułu współpracy podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Składki za osobę współpracującą są w całości finansowane przez prowadzącego działalność, który w stosunku do tej osoby jest płatnikiem składek.

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Trzeba jednak pamiętać, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje:

• od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,

• od dnia ustania tytułu podlegania ubezpieczeniom, tj. od dnia zaprzestania wykonywania współpracy,

REKLAMA

• od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na ubezpieczenie chorobowe (jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który zasiłek przysługuje).

ZUS w uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby ubezpieczonej, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie i tym samym dalsze podleganie ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracującej (pomimo opłacenia składek po terminie).

Podstawa wymiaru składek

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w marcu, kwietniu i maju 2008 r. wynosi 1739,90 zł). Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2008 roku kwota ograniczenia wynosi 85 290 zł.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe osób współpracujących stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób współpracujących nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w marcu, kwietniu i maju 2008 r. podstawa nie może przekraczać kwoty 7249,58 zł).

Jeżeli współpraca rozpoczyna się lub kończy w trakcie miesiąca, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. W analogiczny sposób ustala się podstawę wymiaru składek w przypadku choroby trwającej przez część miesiąca, jeżeli osoba współpracująca spełnia warunki do przyznania zasiłku (z tytułu współpracy).

Składka zdrowotna

Osoba współpracująca podlega zawsze obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na to ubezpieczenie jest naliczana od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w marcu, kwietniu i maju 2008 r. nie może być niższa niż 2328,80 zł). Od tej podstawy prowadzący działalność jest zobowiązany naliczyć i odprowadzić za osobę współpracującą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. Składka jest finansowana z własnych środków prowadzącego działalność.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Wobec tego, nawet wówczas gdy współpraca trwała tylko przez część miesiąca, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu i powinna być naliczona i opłacona od pełnej podstawy.

PRZYKŁAD

SKUTKI OPŁACENIA SKŁADEK PO TERMINIE

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której współpracownikiem przy prowadzeniu tej działalności jest żona, opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne za marzec 2008 r. po terminie. W takiej sytuacji ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność i osoby współpracującej ustaje od 1 marca 2008 r.

PRZYKŁAD

DOKUMENTY ZGŁOSZENIOWE I ROZLICZENIOWE ZA OSOBĘ WSPÓŁPRACUJĄCĄ

Tomasz G. prowadzi działalność gospodarczą, z której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Od 1 maja przy działalności będzie mu pomagał studiujący syn. Mieszkają razem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Tomasz G.powinien złożyć formularz ZUS ZUA kodem 05 11 XX i zgłosić syna do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za maj płatnik składek powinien złożyć raport ZUS RCA za siebie i syna. Natomiast za kolejne miesiące, jeżeli nie nastąpi żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego, Tomasz G. będzie tylko opłacał należne składki, a z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych będzie zwolniony.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 11, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr. 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 81 ust. 2, art. 85 ust. 14 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA