REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości

Pravna Group
4 usługi prawne online
Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości
Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy po wyroku NSA w sprawie IP Box należy ubiegać się o nową interpretację podatkową? Co z możliwością skorzystania z ulgi przez programistów pracujących w zespołach?

Wyrok NSA w sprawie IP Box — czy potrzebujesz nową interpretację podatkową? Programiści pracujący w zespołach nadal skorzystają z ulgi

Wiele zamieszania wzbudził ostatni wyrok NSA w sprawie IP Box. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie skargi kasacyjnej potwierdził jedynie, że Krajowa Informacja Skarbowa nie może przerzucać ciężaru zadanych pytań na Wnioskodawcę. W związku z tym pojawiły się głosy, że dotychczas uzyskane pozytywne interpretacje, które nie zawierają tego potwierdzenia, są bezwartościowe. Drugą kwestią jest również wydanie wyroku, o którym mówi się, że wskazuje na brak możliwości korzystania z IP BOXa przez programistów pracujących w zespole. 

REKLAMA

Uspokójmy się jednak i nie wyciągajmy pochopnie wniosków. Przyjrzymy się temu, zanim zaczniesz nerwowo sprawdzać wszystkie formalności i rozpoczniesz ponownie starania o wydanie interpretacji indywidualnej lub zaczniesz zastanawiać się, czy na pewno możesz skorzystać z ulgi.

Wyrok NSA w sprawie IP Box — czy musisz ubiegać się o ponowną interpretację podatkową?

Zacznijmy od podstaw i zawartości wniosku. 

REKLAMA

Prawidłowo sporządzony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zawiera trzy podstawowe elementy:
1. stan faktyczny/zdarzenie przyszłe,
2. pytania do organu oraz
3. własne stanowisko.

Zgodnie z art. 14b § 3  ordynacji podatkowej  "Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego, albo zdarzenia przyszłego". 

Nie popełniamy błędu, gdy zamieszczamy informację o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej — w części wyrażającej własne stanowisko. Takich informacji nie powinniśmy wskazywać jedynie w części dotyczącej stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po drugie, nie jest prawdą, że KIS ma odpowiadać na zadane przez nas we wniosku pytania. Zadaniem organu interpretacyjnego jest potwierdzenie lub zanegowanie stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 14c § 1 o.p. interpretacja ma zawierać: "Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.”

Kolejną kwestią jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi KIS w zakresie prowadzenia działalności B+R w rozumieniu art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT. W przypadku, gdy organ zadaje pytania, mogące zostać potraktowane jako odpowiedź na zadane przez nas pytania, zadaniem pełnomocnika jest tak przygotowanie odpowiedzi, aby wprost nie odpowiedzieć na zadane pytanie. Jednakże przy zachowaniu takiej treści, wobec której organ interpretacyjny nie pozostawi go bez rozpatrzenia, co spowodowałoby przedłużenie procesu, z uwagi na konieczność ponownego złożenia wniosku.

Pojawiły się także głosy, że urzędy skarbowe na etapie czynności sprawdzających kwestionują interpretacje podatkowe wydane przez KIS. Z naszego doświadczenia wynika, że osoby przeprowadzające czynności sprawdzające nie kwestionują interpretacji indywidualnej, jej zakresu, odpowiedzi na pytania czy też innych elementów.

Na etapie ubiegania się o zwrot praktycznie każdy klient przechodzi przez czynności sprawdzające we właściwym urzędzie skarbowym, według miejsca swojego zamieszkania (właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego).

Czy programiści pracujący w zespołach mogą skorzystać z ulgi IP Box?

Inną sprawą sądową, która wprowadziła w błąd programistów, jest wyrok I SA/po 500/21. Autorzy branżowych portali internetowych — z nieznanych nam powodów — zaczęli rozpowszechniać informacje o tym, że programiści pracujący w zespołach nie kwalifikują się do uzyskania ulgi IP Box. Czy to prawda? Nic bardziej mylnego. Nie można uogólniać tego epizodu i przenosić na pozostałe przypadki. Błędna interpretacja wyroku i uogólnienie świadczy o nieznajomości treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. 

Jest to sprawa jednego z naszych klientów, dotycząca negatywnie rozpatrzonego przez KIS wniosku (jedynie w części). Sąd wyraźnie wskazał podczas ustnych motywów wyroku, że jest on związany treścią konkretnego wniosku o wydanie interpretacji z KIS. Co to oznacza? Wyrok nie ma zastosowania dla wszystkich programistów pracujących w zespołach. 

Odmiennością w tej sprawie był zapewne fakt, że wnioskodawca realnie nie tworzył osobnych programów komputerowych w ramach rozwijania istniejącego oprogramowania. Jego praca przy tego typu działaniach sprowadzała się do czynności powtarzalnych, gdzie wprawdzie powstawały utwory, lecz nie można było ich nazwać programami komputerowymi. Nie możemy znosić z pola widzenia bogatego orzecznictwa TSUE, gdzie już jedna linijka kodu źródłowego może zostać uznana za program komputerowy, podlegający wszelkiej ochronie prawnej. Wspomniana ochrona wynika z przepisów o prawie autorskim danego kraju członkowskiego.

Jeśli znalazłeś w internecie informację o tym, że programiści pracujący w zespołach nie kwalifikują się do ulgi IP Box — potraktuj to bardziej za manipulację faktami niż rzetelne przedstawienie sprawy. Właśnie w ten sposób można nazwać te działania, ponieważ żadna ze stron nie wniosła o uzasadnienie wyroku i opiera się wyłącznie na treści interpretacji. 

Uspokajamy, że sytuacja się nie pogorszyła i jeszcze raz podkreślamy, że programiści pracujący w zespołach — tak, jak do tej pory — mogą ubiegać się o ulgę podatkową IP Box.

Wniosek?

Nie możemy nadużywać sformułowania, że to fiskus musi odpowiadać na pytania podatnika. Pamiętajmy, że z innych przepisów jasno wynika, że KIS jedynie potwierdza lub zaprzecza stanowisku wnioskodawcy i każdy wniosek rozpatruje indywidualnie. Owszem, KIS nie może przerzucać ciężaru wykładni przepisów na wnioskodawcę. Jednak może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia informacji, jeśli uzna, że są one niewystarczające.

Należy także pamiętać o tym, że dany wyrok nie dotyczy wszystkich prowadzonych spraw.

Jeśli Twój wniosek został przygotowany zgodnie z powyższymi wytycznymi, nie musisz obawiać się, że Twoja interpretacja indywidualna jest bezwartościowa. Skąd ta pewność? 

Mamy za sobą ponad 1770 pozytywnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej ze skutecznością 99,8%. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA