REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości

Pravna Group
4 usługi prawne online
Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości
Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy po wyroku NSA w sprawie IP Box należy ubiegać się o nową interpretację podatkową? Co z możliwością skorzystania z ulgi przez programistów pracujących w zespołach?

Wyrok NSA w sprawie IP Box — czy potrzebujesz nową interpretację podatkową? Programiści pracujący w zespołach nadal skorzystają z ulgi

Wiele zamieszania wzbudził ostatni wyrok NSA w sprawie IP Box. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie skargi kasacyjnej potwierdził jedynie, że Krajowa Informacja Skarbowa nie może przerzucać ciężaru zadanych pytań na Wnioskodawcę. W związku z tym pojawiły się głosy, że dotychczas uzyskane pozytywne interpretacje, które nie zawierają tego potwierdzenia, są bezwartościowe. Drugą kwestią jest również wydanie wyroku, o którym mówi się, że wskazuje na brak możliwości korzystania z IP BOXa przez programistów pracujących w zespole. 

REKLAMA

Uspokójmy się jednak i nie wyciągajmy pochopnie wniosków. Przyjrzymy się temu, zanim zaczniesz nerwowo sprawdzać wszystkie formalności i rozpoczniesz ponownie starania o wydanie interpretacji indywidualnej lub zaczniesz zastanawiać się, czy na pewno możesz skorzystać z ulgi.

Wyrok NSA w sprawie IP Box — czy musisz ubiegać się o ponowną interpretację podatkową?

Zacznijmy od podstaw i zawartości wniosku. 

REKLAMA

Prawidłowo sporządzony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zawiera trzy podstawowe elementy:
1. stan faktyczny/zdarzenie przyszłe,
2. pytania do organu oraz
3. własne stanowisko.

Zgodnie z art. 14b § 3  ordynacji podatkowej  "Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego, albo zdarzenia przyszłego". 

Nie popełniamy błędu, gdy zamieszczamy informację o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej — w części wyrażającej własne stanowisko. Takich informacji nie powinniśmy wskazywać jedynie w części dotyczącej stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po drugie, nie jest prawdą, że KIS ma odpowiadać na zadane przez nas we wniosku pytania. Zadaniem organu interpretacyjnego jest potwierdzenie lub zanegowanie stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 14c § 1 o.p. interpretacja ma zawierać: "Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.”

Kolejną kwestią jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi KIS w zakresie prowadzenia działalności B+R w rozumieniu art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT. W przypadku, gdy organ zadaje pytania, mogące zostać potraktowane jako odpowiedź na zadane przez nas pytania, zadaniem pełnomocnika jest tak przygotowanie odpowiedzi, aby wprost nie odpowiedzieć na zadane pytanie. Jednakże przy zachowaniu takiej treści, wobec której organ interpretacyjny nie pozostawi go bez rozpatrzenia, co spowodowałoby przedłużenie procesu, z uwagi na konieczność ponownego złożenia wniosku.

Pojawiły się także głosy, że urzędy skarbowe na etapie czynności sprawdzających kwestionują interpretacje podatkowe wydane przez KIS. Z naszego doświadczenia wynika, że osoby przeprowadzające czynności sprawdzające nie kwestionują interpretacji indywidualnej, jej zakresu, odpowiedzi na pytania czy też innych elementów.

Na etapie ubiegania się o zwrot praktycznie każdy klient przechodzi przez czynności sprawdzające we właściwym urzędzie skarbowym, według miejsca swojego zamieszkania (właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego).

Czy programiści pracujący w zespołach mogą skorzystać z ulgi IP Box?

Inną sprawą sądową, która wprowadziła w błąd programistów, jest wyrok I SA/po 500/21. Autorzy branżowych portali internetowych — z nieznanych nam powodów — zaczęli rozpowszechniać informacje o tym, że programiści pracujący w zespołach nie kwalifikują się do uzyskania ulgi IP Box. Czy to prawda? Nic bardziej mylnego. Nie można uogólniać tego epizodu i przenosić na pozostałe przypadki. Błędna interpretacja wyroku i uogólnienie świadczy o nieznajomości treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. 

Jest to sprawa jednego z naszych klientów, dotycząca negatywnie rozpatrzonego przez KIS wniosku (jedynie w części). Sąd wyraźnie wskazał podczas ustnych motywów wyroku, że jest on związany treścią konkretnego wniosku o wydanie interpretacji z KIS. Co to oznacza? Wyrok nie ma zastosowania dla wszystkich programistów pracujących w zespołach. 

Odmiennością w tej sprawie był zapewne fakt, że wnioskodawca realnie nie tworzył osobnych programów komputerowych w ramach rozwijania istniejącego oprogramowania. Jego praca przy tego typu działaniach sprowadzała się do czynności powtarzalnych, gdzie wprawdzie powstawały utwory, lecz nie można było ich nazwać programami komputerowymi. Nie możemy znosić z pola widzenia bogatego orzecznictwa TSUE, gdzie już jedna linijka kodu źródłowego może zostać uznana za program komputerowy, podlegający wszelkiej ochronie prawnej. Wspomniana ochrona wynika z przepisów o prawie autorskim danego kraju członkowskiego.

Jeśli znalazłeś w internecie informację o tym, że programiści pracujący w zespołach nie kwalifikują się do ulgi IP Box — potraktuj to bardziej za manipulację faktami niż rzetelne przedstawienie sprawy. Właśnie w ten sposób można nazwać te działania, ponieważ żadna ze stron nie wniosła o uzasadnienie wyroku i opiera się wyłącznie na treści interpretacji. 

Uspokajamy, że sytuacja się nie pogorszyła i jeszcze raz podkreślamy, że programiści pracujący w zespołach — tak, jak do tej pory — mogą ubiegać się o ulgę podatkową IP Box.

Wniosek?

Nie możemy nadużywać sformułowania, że to fiskus musi odpowiadać na pytania podatnika. Pamiętajmy, że z innych przepisów jasno wynika, że KIS jedynie potwierdza lub zaprzecza stanowisku wnioskodawcy i każdy wniosek rozpatruje indywidualnie. Owszem, KIS nie może przerzucać ciężaru wykładni przepisów na wnioskodawcę. Jednak może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia informacji, jeśli uzna, że są one niewystarczające.

Należy także pamiętać o tym, że dany wyrok nie dotyczy wszystkich prowadzonych spraw.

Jeśli Twój wniosek został przygotowany zgodnie z powyższymi wytycznymi, nie musisz obawiać się, że Twoja interpretacja indywidualna jest bezwartościowa. Skąd ta pewność? 

Mamy za sobą ponad 1770 pozytywnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej ze skutecznością 99,8%. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA