REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości

Pravna Group
4 usługi prawne online
Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości
Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy po wyroku NSA w sprawie IP Box należy ubiegać się o nową interpretację podatkową? Co z możliwością skorzystania z ulgi przez programistów pracujących w zespołach?

Wyrok NSA w sprawie IP Box — czy potrzebujesz nową interpretację podatkową? Programiści pracujący w zespołach nadal skorzystają z ulgi

Wiele zamieszania wzbudził ostatni wyrok NSA w sprawie IP Box. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie skargi kasacyjnej potwierdził jedynie, że Krajowa Informacja Skarbowa nie może przerzucać ciężaru zadanych pytań na Wnioskodawcę. W związku z tym pojawiły się głosy, że dotychczas uzyskane pozytywne interpretacje, które nie zawierają tego potwierdzenia, są bezwartościowe. Drugą kwestią jest również wydanie wyroku, o którym mówi się, że wskazuje na brak możliwości korzystania z IP BOXa przez programistów pracujących w zespole. 

REKLAMA

Uspokójmy się jednak i nie wyciągajmy pochopnie wniosków. Przyjrzymy się temu, zanim zaczniesz nerwowo sprawdzać wszystkie formalności i rozpoczniesz ponownie starania o wydanie interpretacji indywidualnej lub zaczniesz zastanawiać się, czy na pewno możesz skorzystać z ulgi.

Wyrok NSA w sprawie IP Box — czy musisz ubiegać się o ponowną interpretację podatkową?

Zacznijmy od podstaw i zawartości wniosku. 

REKLAMA

Prawidłowo sporządzony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zawiera trzy podstawowe elementy:
1. stan faktyczny/zdarzenie przyszłe,
2. pytania do organu oraz
3. własne stanowisko.

Zgodnie z art. 14b § 3  ordynacji podatkowej  "Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego, albo zdarzenia przyszłego". 

Nie popełniamy błędu, gdy zamieszczamy informację o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej — w części wyrażającej własne stanowisko. Takich informacji nie powinniśmy wskazywać jedynie w części dotyczącej stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po drugie, nie jest prawdą, że KIS ma odpowiadać na zadane przez nas we wniosku pytania. Zadaniem organu interpretacyjnego jest potwierdzenie lub zanegowanie stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 14c § 1 o.p. interpretacja ma zawierać: "Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.”

Kolejną kwestią jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi KIS w zakresie prowadzenia działalności B+R w rozumieniu art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT. W przypadku, gdy organ zadaje pytania, mogące zostać potraktowane jako odpowiedź na zadane przez nas pytania, zadaniem pełnomocnika jest tak przygotowanie odpowiedzi, aby wprost nie odpowiedzieć na zadane pytanie. Jednakże przy zachowaniu takiej treści, wobec której organ interpretacyjny nie pozostawi go bez rozpatrzenia, co spowodowałoby przedłużenie procesu, z uwagi na konieczność ponownego złożenia wniosku.

Pojawiły się także głosy, że urzędy skarbowe na etapie czynności sprawdzających kwestionują interpretacje podatkowe wydane przez KIS. Z naszego doświadczenia wynika, że osoby przeprowadzające czynności sprawdzające nie kwestionują interpretacji indywidualnej, jej zakresu, odpowiedzi na pytania czy też innych elementów.

Na etapie ubiegania się o zwrot praktycznie każdy klient przechodzi przez czynności sprawdzające we właściwym urzędzie skarbowym, według miejsca swojego zamieszkania (właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego).

Czy programiści pracujący w zespołach mogą skorzystać z ulgi IP Box?

Inną sprawą sądową, która wprowadziła w błąd programistów, jest wyrok I SA/po 500/21. Autorzy branżowych portali internetowych — z nieznanych nam powodów — zaczęli rozpowszechniać informacje o tym, że programiści pracujący w zespołach nie kwalifikują się do uzyskania ulgi IP Box. Czy to prawda? Nic bardziej mylnego. Nie można uogólniać tego epizodu i przenosić na pozostałe przypadki. Błędna interpretacja wyroku i uogólnienie świadczy o nieznajomości treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. 

Jest to sprawa jednego z naszych klientów, dotycząca negatywnie rozpatrzonego przez KIS wniosku (jedynie w części). Sąd wyraźnie wskazał podczas ustnych motywów wyroku, że jest on związany treścią konkretnego wniosku o wydanie interpretacji z KIS. Co to oznacza? Wyrok nie ma zastosowania dla wszystkich programistów pracujących w zespołach. 

Odmiennością w tej sprawie był zapewne fakt, że wnioskodawca realnie nie tworzył osobnych programów komputerowych w ramach rozwijania istniejącego oprogramowania. Jego praca przy tego typu działaniach sprowadzała się do czynności powtarzalnych, gdzie wprawdzie powstawały utwory, lecz nie można było ich nazwać programami komputerowymi. Nie możemy znosić z pola widzenia bogatego orzecznictwa TSUE, gdzie już jedna linijka kodu źródłowego może zostać uznana za program komputerowy, podlegający wszelkiej ochronie prawnej. Wspomniana ochrona wynika z przepisów o prawie autorskim danego kraju członkowskiego.

Jeśli znalazłeś w internecie informację o tym, że programiści pracujący w zespołach nie kwalifikują się do ulgi IP Box — potraktuj to bardziej za manipulację faktami niż rzetelne przedstawienie sprawy. Właśnie w ten sposób można nazwać te działania, ponieważ żadna ze stron nie wniosła o uzasadnienie wyroku i opiera się wyłącznie na treści interpretacji. 

Uspokajamy, że sytuacja się nie pogorszyła i jeszcze raz podkreślamy, że programiści pracujący w zespołach — tak, jak do tej pory — mogą ubiegać się o ulgę podatkową IP Box.

Wniosek?

Nie możemy nadużywać sformułowania, że to fiskus musi odpowiadać na pytania podatnika. Pamiętajmy, że z innych przepisów jasno wynika, że KIS jedynie potwierdza lub zaprzecza stanowisku wnioskodawcy i każdy wniosek rozpatruje indywidualnie. Owszem, KIS nie może przerzucać ciężaru wykładni przepisów na wnioskodawcę. Jednak może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia informacji, jeśli uzna, że są one niewystarczające.

Należy także pamiętać o tym, że dany wyrok nie dotyczy wszystkich prowadzonych spraw.

Jeśli Twój wniosek został przygotowany zgodnie z powyższymi wytycznymi, nie musisz obawiać się, że Twoja interpretacja indywidualna jest bezwartościowa. Skąd ta pewność? 

Mamy za sobą ponad 1770 pozytywnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej ze skutecznością 99,8%. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA