REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - nowe rozwiązania podatkowe dla firm od 2022 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Polski Ład - nowe rozwiązania podatkowe dla firm od 2022 roku
Polski Ład - nowe rozwiązania podatkowe dla firm od 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład a firmy. Większość działających w kraju małych przedsiębiorstw rozlicza się przy użyciu skali podatkowej. I 40 proc., czyli 500 tys. jednoosobowych działalności skorzysta na nowych rozwiązaniach podatkowych, a zyskać może każda płacąca CIT – powiedział dyrektor PIE Piotr Arak.

Polski Ład - skala podatkowa

Od początku roku w ramach Polskiego Ładu weszły w życie nowe rozwiązania podatkowe dla osób fizycznych. Zmiany takie jak podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł i ulga dla klasy średniej obejmują także przedsiębiorców, rozliczających się według skali podatkowej.

REKLAMA

"Na rozwiązaniach wprowadzonych przez Polski Ład skorzystają małe firmy. Trzeba pamiętać, że większość działających w kraju małych przedsiębiorstw rozlicza się przy użyciu skali podatkowej, bo ma za małe przychody na podatek linowy. I 40 procent takich mikroprzedsiębiorstw rozliczających się skalą z nowych rozwiązań podatkowych skorzysta. To 500 tysięcy małych firm, których dochody są niższe niż 6 tysięcy złotych miesięcznie" – powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Polski Ład - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zmiany objęły także m.in. zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych, w ramach którego przedsiębiorca płaci określoną – zależną od rodzaju wykonywanej działalności – stawkę, liczoną od przychodu.

"Polski Ład zwiększył atrakcyjność rozliczeń przy użyciu podatku zryczałtowanego. To sprawi, ze dużo firm będzie przechodziło na podatek od przychodów ewidencjonowanych, między innymi dlatego, że w tym przypadku kwestia składki zdrowotnej uległa modyfikacji w mniejszym stopniu – przy dochodach do 60 tysięcy złotych, składka zdrowotna miesięcznie wyniesie około 305 złotych, powyżej 60 tysięcy złotych a do 300 tysięcy złotych przychodów – niespełna 510 złotych miesięcznie, a powyżej 300 tysięcy złotych – niespełna 917 złotych. Do tego doszła jeszcze obniżka stawek dla niektórych zawodów, na przykład dla lekarzy czy dla informatyków. Jeśli więc ktoś chce rozliczać się z podatków w maksymalnie prosty sposób, to podatek zryczałtowany stał się bardziej atrakcyjny" – powiedział Piotr Arak.

Polski Ład - podatek linowy

REKLAMA

Polski Ład objął także podatek linowy. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tej metody rozliczenia, płacą teraz składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodu., co dla tych przedsiębiorców może oznaczać podniesienie danin na rzecz państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zmiana, która została wprowadzona w Polsce, nie jest niczym szczególnym na tle innych krajów europejskich. W większości z nich składka zdrowotna jest powiązana z poziomem dochodów i choć są różnice pod względem podstawy, to i tak nadal obowiązuje generalna zasada, że składka zdrowotna jest zależna od dochodów przedsiębiorcy. To Polska, gdzie poziom składki zdrowotnej był niezależny od poziomu dochodu przedsiębiorcy, odstawała od reszty Europy" – stwierdził dyrektor PIE.

Polski Ład - CIT

Nowe regulacje podatkowe Polskiego Ładu objęły także podmioty, rozliczające się podatkiem CIT.

"Tam zmian korzystanych dla firm jest bardzo dużo, przykładem może być liberalizacja przepisów dotyczących estońskiego CIT, a więc rozwiązania, w ramach którego zysk firmy nie podlega opodatkowaniu dopóki nie jest wypłacany. Firmy mogą wykorzystać te środki na ekspansję. Do tego dochodzi ulga związana z kosztami wejścia na GPW, możliwość połączenia ulgi na Badania i Rozwój z IPO Box, w ramach którego krańcowa stawka podatkowa wynosi 5 procent i jest najniższa w Europie" – powiedział Piotr Arak.

REKLAMA

Dodał, że obecne rozwiązania dają osobom prowadzącym działalność gospodarczą możliwość wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania. A także pojawiły się bodźce, aby część przedsiębiorców zdecydowało się na zmianę statusu prawnego swoich firm.

"Oczywiście, z nowych rozwiązań nie wszyscy skorzystają od razu, wiele firm jeszcze się z nimi nie zapoznało. Ale widać, że przepisy są tak skonstruowane, aby najprostsze działalności gospodarcze korzystały z najprostszych rozwiązań podatkowych, czyli z ryczałtu, firmy z wyższymi kosztami mogą korzystać z rozliczeń na skali, a te najsilniejsze, wysoko dochodowe firmy powinny rozważyć zmianę statusu prawnego z działalności gospodarczej na podmiot z osobowością prawną, aby móc skorzystać z tych preferencji, które dotyczą podatku CIT. Polska tym różni się od innych krajów, że mamy stosunkowo mało spółek, a bardzo dużo działalności gospodarczych" – stwierdził dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

autor: Marek Siudaj

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA