reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Aport a wartość początkowa środków trwałych

Aktualizacja: 28.11.2007

Od 1 stycznia 2007 r. zasadniczej zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. »

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Aktualizacja: 27.11.2007

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu? »

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Aktualizacja: 27.11.2007

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki. »

Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Aktualizacja: 26.11.2007

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien on dokonać korekty podatku odliczonego. »

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Aktualizacja: 23.11.2007

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało. »

Różnice w opodatkowaniu wynikające z umów leasingu

Aktualizacja: 23.11.2007

Opłaty leasingowe uiszczane na rzecz zagranicznych leasingodawców mogą w pewnych sytuacjach podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych u źródła. »

Refundacja na wyposażenie nowego stanowiska pracy a VAT

Aktualizacja: 22.11.2007

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60 proc. wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji? »

Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Aktualizacja: 22.11.2007

Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego, którego wartość przekracza równowartość 20 tys. euro. »

Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Aktualizacja: 21.11.2007

Zajmujemy się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec. Rozliczamy się w VAT na zasadach marży. Samochody są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy podobnie jak dla celów rozliczania VAT również w akcyzie musimy składać informacje podsumowujące? Czytałem różne interpretacje na ten temat, w związku z tym proszę o potwierdzenie, jak należy postępować prawidłowo. Co grozi za ewentualne nieskładnie takich informacji? »

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Aktualizacja: 20.11.2007

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej? »

Jak opodatkować udzielane przez przedsiębiorcę poręczenie

Aktualizacja: 20.11.2007

W jaki sposób opodatkowane jest poręczenie udzielane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? »

Które wydatki na założenie spółki są jej kosztem

Aktualizacja: 16.11.2007

Zamierzamy założyć spółkę z o.o. Czy wydatki na jej założenie, takie jak wpis do KRS, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wydatki na sporządzenie umowy spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu? »

Linki reklamowe z podatkiem

Aktualizacja: 16.11.2007

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie. »

Jak rozliczyć działalność gospodarczą prowadzoną przez niemieckiego przedsiębiorcę w Polsce

Aktualizacja: 15.11.2007

Jak obcokrajowiec powinien się rozliczać z urzędem skarbowym i ZUS w Polsce? Ma założoną firmę w Niemczech i tam opłaca składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Planuje otworzenie filii świadczącej usługi krawieckie w Polsce i zatrudnienie pracowników. W Polsce będzie kupował materiały i szył odzież, ale sprzedawał w Niemczech. »

Kto w 2008 r. będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 14.11.2007

Przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 800 000 euro. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama