reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Aktualizacja: 20.08.2008

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą? »

Czy likwidując działalność, należy ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym

Aktualizacja: 18.08.2008

Od 2002 r. jako osoba fizyczna prowadzę zakład stolarski. W listopadzie 2003 r. zakupiłem do firmy frezarkę. Od tego zakupu odliczyłem VAT. 30 września 2008 r. chcę zlikwidować stolarnię. Czy w związku z likwidacją działalności powinienem ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym i czy powinienem naliczyć podatek VAT? »

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z emisją akcji może być ryzykowne

Aktualizacja: 18.08.2008

Podmioty gospodarcze, zwłaszcza w obecnym okresie wzrostu, szukają źródeł finansowania swojej działalności. Jedną z metod jest podwyższenie kapitału w drodze publicznej emisji akcji. »

Można odliczyć VAT od wszystkich rat leasingowych

Aktualizacja: 14.08.2008

Oddanie budynków w leasing operacyjny wraz z gruntem uprawnia do odliczenia VAT od wszystkich rat leasingowych. »

Jakie są skutki podatkowe łączenia spółek

Aktualizacja: 12.08.2008

 Co powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy planują połączenie spółek, przed dokonaniem fuzji, aby nie spotkały ich niespodzianki podatkowe? »

Potwierdzenie faktury korygującej jest konieczne

Aktualizacja: 12.08.2008

Faktury korygujące stanowią podstawę do zmiany zobowiązania podatkowego w VAT. Nabywca może na ich podstawie skorygować podatek naliczony, a sprzedawca jest zobowiązany do poprawienia kwot podatku należnego. »

Błędy przy naliczaniu podatku można poprawić

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorca, który popełnił błąd wypełniając deklarację podatkową, może złożyć korektę deklaracji. Również organ podatkowy ma prawo dokonywać drobnych poprawek i uzupełnień, ale o wszystkich zmianach musi zawiadomić podatnika. »

Prowadzący kantor zakłada dodatkowe ewidencje

Aktualizacja: 12.08.2008

Przedsiębiorcy prowadzący kantor obok podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą założyć ewidencję wartości dewizowych. »

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem

Aktualizacja: 12.08.2008

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane z wyjątkiem odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. »

Wycofanie komputera z działalności

Aktualizacja: 12.08.2008

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością kupiłem kilka lat temu komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie, chciałbym teraz wycofać komputer z działalności. Czy wycofując go z działalności powinienem zapłacić VAT?   »

Jak rozliczać VAT z faktur za media prowadząc działalność w domu

Aktualizacja: 12.08.2008

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Nie wynajmuję żadnego lokalu, a działalność prowadzę w mieszkaniu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Czy mogę odliczyć podatek naliczony z faktur (proporcjonalnie do wykorzystywanej na potrzeby działalności powierzchni) za energię, wodę itp.? »

Promocja i marketing a koszty reprezentacji

Aktualizacja: 31.07.2008

Czy do kosztów możemy zaliczyć wydatki na przekąski i napoje? Czy ubranie z logo firmy dalej można zaliczyć do kosztów? »

Czy każdy podmiot może prowadzić skład podatkowy

Aktualizacja: 31.07.2008

Skład podatkowy można prowadzić legalnie tylko na podstawie zezwolenia. Podmiot, który się o nie ubiega, musi spełnić wiele szczegółowych warunków. »

Były współmałżonek może odpowiadać za długi firmy

Aktualizacja: 31.07.2008

Za zobowiązania podatkowe przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, a ponadto jego odpowiedzialność rozciąga się na majątek wspólny jego i współmałżonka. Po rozwodzie były małżonek odpowiada tylko do wysokości swojego udziału w majątku wspólnym. »

Kosztem jest tylko wynagrodzenie rad nadzorczych

Aktualizacja: 30.07.2008

Kwestia wydatków na rzecz członków rad nadzorczych wymaga szczegółowej analizy. Nie każdy z nich może być bowiem zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama